Lipa (Tilia) – drzewo cenione przez zielarzy, snycerzy oraz estetów

Mało kto zdaje sobie sprawę, że nazwa miesiąca lipiec pochodzi od nazwy kwitnących w tym okresie drzew -lip, chociaż często bywa tak, że lipy zakwitają już w połowie czerwca. W wielu krajach lipa uznawana jest za narodową roślinę, a nazwy licznych miejscowości dowodzą o silnym przywiązaniu do tego gatunku: Święta Lipa, Świętolipie, Święte Lipy, czy Święta Lipka, która jeszcze długo po przyjęciu chrześcijaństwa słynęła jako przybytek pogańskich bogów. Dawni Słowianie wierzyli bowiem, że lipa chroni przed piorunami, a dotkniecie jej pnia uzdrawia.

Jeśli będziecie w lipcu przechodzić pod drzewami pełnymi kwiecia, z których dobiega intensywne buczenie pszczół, możecie być pewni, że przechodzicie właśnie pod lipami. Drzewo lipy ma okazałą koronę dającą intensywne ocienienie, sercowate liście i drobne orzeszki, zebrane w kilka sztuk na jednym korzonku.  Właściciele samochodów unikają towarzystwa lip w okresie ich kwitnienia, ze względu na spadź zanieczyszczającą lakier. W Polsce dziko rosną lipa drobnolistna Tilia cordata oraz lipa szerokolistna Tilia platyphyllos, ponadto kilka gatunków lip jest u nas uprawiane.  Lipy są jednymi z najbardziej długowiecznych drzew w naszej strefie umiarkowanej, osiągają wiek nawet 1000 lat. Są bardzo charakterystyczne dla krajobrazu wsi. Naszym „zagłębiem lipowym”  jest miejscowość Cielętniki oraz Siemkowice – najbardziej okazałe drzewa mają w obwodzie 922 cm i 716 cm.

Tilia Lipa (Tilia) - drzewo cenione przez zielarzy, snycerzy oraz estetów

www.wikipedia.pl

Zastosowanie

Drzewa te mają wiele cennych właściwości, wykorzystywane są od wieków w ziołolecznictwie, do produkcji miodów, ich drewno cenione jest jako surowiec snycerski i tokarski, są to też rośliny ozdobne – częste w parkach, jako drzewa alejowe, przy kościołach.

  • Kwiatostany stosowane są do robienia herbat o właściwościach napotnych, moczopędnych, przeciwskurczowych, uspokajających i  obniżających gorączkę (dawniej używano również kory i liści). Zawierają ponad 20 flawnonoidów, pektyny, olejki eteryczne, sole mineralne, witaminę C i PP oraz wiele innych cennych składników.
  • Drewno lip jest lekkie, miękkie i beztwardzielowe, często stosuje się go w produkcji instrumentów muzycznych.
  • Miód lipowy ma właściwości lecznicze w dolegliwościach górnych dróg oddechowych jak i przy typowych przeziębieniach. Substancje zawarte w kwiatach lipy mają działanie wykrztuśne.

 

 

 

O autorze

Aneta Bywalec
Aneta Bywalec

Z wykształcenia biolog, z zamiłowania przyrodnik, w życiu szczęśliwa żona i mama. Jeśli masz pytania lub uwagi, napisz do mnie: aneta@bpbywalec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *