Gdzie szukać grzybów?

Zastanawiacie się gdzie szukać grzybów? Odpowiedź wydaje się prosta: w lesie! Ale czasami bywa tak, że chodzimy, szukamy, a tu nic! Mówi się: „rośnie jak grzyby po deszczu” i faktycznie po deszczu można spodziewać się ich wysypu, zwłaszcza po pełni księżyca. Ważna jest również pora roku, najwięcej jadalnych grzybów pojawia się jesienią, ale zbierać grzyby można również późną wiosną i latem. Wytrawni grzybiarze posiłkują się zjawiskiem mikoryzy, a więc w pierwszej kolejności poszukują odpowiednich gatunków drzew.

Co to jest ta mikoryza? Jest to współzależność pomiędzy strzępkami grzybów, a korzeniami roślin, korzystna dla obu organizmów: grzyby rozkładają materię organiczną w glebie, uwalniając pierwiastki pokarmowe niezbędne roślinie oraz zwiększają zasięg jej korzeni, korzenie roślin zaś zaopatrują grzyba w cukry, aminokwasy i inne substancje organiczne. Współzależności między grzybami a drzewami żywicielskimi znacznie ułatwia skuteczność grzybobrania, możemy przypuszczać gdzie szukać konkretnych gatunków grzybów.

Koźlarz (kozak, koźlak)

Jeśli tylko w lesie, albo na zboczu góry napotkałam brzozy, od razu rozpoczynałam poszukiwania koźlarzy – związek znany chyba wszystkim amatorom grzybobrania. Występują też gatunki koźlaków, które preferują towarzystwo innych drzew: koźlarz sosnowy sosny, koźlarz topolowy osiki i topole białe, koźlarz grabowy graby i leszczyny. Owocniki pojawiają się od czerwca do października.

koźlarz-1024x768 Gdzie szukać grzybów?

Koźlarz czerwony
www.wikipedia.pl

Podgrzybek

Jest kilka gatunków podgrzybków, wszystkie bardzo pospolite. Rosną w lasach liściastych, iglastych i parkach. Podgrzybek zajączek mikoryzę zawiązuje ze świerkiem, limbą i dębem szkarłatnym; podgrzybek złotopory z bukiem, sosną i dębami; podgrzybek żeberkowany z bukiem – występuje na górskich stokach. Różne gatunki pojawiają się od lipca do listopada.

koźlarz-1024x768 Gdzie szukać grzybów?

Podgrzybek zajączek
www.wikipedia.pl

Borowik szlachetny (prawdziwek)

Ten wysoko poszukiwany grzyb rośnie zarówno w lasach liściastych, iglastych, jak i mieszanych. Mikoryzę zawiązuje ze świerkami (głównie), sosnami i dębami. Preferuje drzewostany w średniej klasie wiekowej. Borowiki rosną jedynie w zespole z dwoma gatunkami niejadalnymi – muchomorem czerwonawym i muchomorem twardawym. Owocniki pojawiają się od czerwca do października.

koźlarz-1024x768 Gdzie szukać grzybów?

www.wikipedia.pl

Maślak

Niezbyt lubiane przeze mnie maślaki, możecie szukać pod sosnami (maślak zwyczajny). Pod modrzewiem oczekujcie natomiast maślaka żółtego. Jeśli nie znacie się za dobrze na grzybach, a zobaczycie grzyba z gąbką, objedzonego przez owady lub ślimaki, z dużym prawdopodobieństwem jest to któryś z maślaków. Owocniki pojawiają się od nawet od maja, aż do późnej jesieni.

koźlarz-1024x768 Gdzie szukać grzybów?

Maślak zwyczajny
www.wikipedia.pl

Mleczaj rydz

Z tego co słyszałam od znajomych grzybiarzy, w rydze obfitują lasy w województwie poznańskim. Grzyby te lubią dużą, stałą wilgotność i piaszczyste gleby. Rosną w obecności sosen, czasem też kosodrzewiny i świerków. Jeśli traficie na młodniki iglaste z dużą pewnością możecie oczekiwać rydza na kolacje. Owocniki pojawiają się od sierpnia do listopada.

koźlarz-1024x768 Gdzie szukać grzybów?

www.wikipedia.pl

Wychodzi na to, że gdzie nie wejdziemy w las, czy w większy park, powinniśmy trafić na jakieś grzyby jadalne. Niestety owocniki grzybów wyrastają przy określonej pogodzie, są zjadane przez zwierzęta, no i zbierają je zapaleni grzybiarze o wczesnych godzinach, czasem więc możemy zebrać, ale figę z makiem. Mam jednak nadzieję, że dzięki temu krótkiemu wpisowi będziecie mogli skutecznie znajdywać Wasze ulubione gatunki grzybów jadalnych.

koźlarz-1024x768 Gdzie szukać grzybów?

Na rynku pojawiły się też szczepionki mikoryzowe, dzięki którym w odpowiednich warunkach można cieszyć się jadalnymi grzybami z własnego ogródka. Ja jednak wolę zostać przy chodzeniu po lesie i Wam również polecam ten rodzaj aktywności 🙂

Niezależnie jakie grzyby chcecie zbierać, pamiętajcie o paru złotych zasadach:

  1. Do lasu zabierzcie koszyk – nie pakujcie grzybów w reklamówki foliowe!
  2. Znalezionego grzyba okręćcie tuż przy ziemi, albo odetnijcie nożykiem.
  3. Grzybów niejadalnych nie niszczcie! Chętnie zjedzą je zwierzęta.

Obserwuj tablicę Grzyby należącą do użytkownika Blisko Przyrody.


Więcej wpisów z serii „Poradnik” znajdziecie tutaj.

O autorze

Aneta Bywalec
Aneta Bywalec

Z zamiłowania przyrodnik, w życiu szczęśliwa żona i mama. Jeśli masz pytania lub uwagi, napisz do mnie: aneta@bpbywalec.pl

3 komentarze

Skomentuj
  • […] W końcu przyszła pora na grzybobranie! W zależności od warunków pogodowych masowy wysyp zaczyna się w drugiej połowie września i trwa do pierwszych przymrozków. Możemy wybrać się na poszukiwanie podgrzybków, maślaków, czy opieńków. Musimy jednak uważać, gdyż o tej porze roku w lesie spotkać można owocniki trującego muchomora sromotnikowego. Więcej na temat poszukiwania konkretnych gatunków grzybów, przeczytacie tutaj. […]

    • jaki jest tego powód? opadłe liście zmieniają skład gleby na niekorzystny dla grzybów, czy jakaś inna zależność?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *