Ilustrowany Inwentarz Drzew

Ilustrowany Inwentarz Drzew to kolejna propozycja wydawnictwa Zakamarki autorstwa Emmanuelle Tchoukriel, z którą warto się zapoznać. Zilustrowany został pokrój drzewa, czyli jego kształt oraz liście i owoce. Każdemu gatunkowi towarzyszy krótka charakterystyka wraz z nazwą łacińską, wysokością maksymalną jakie osiąga drzewo oraz przybliżonym wiekiem, do jakiego dożywa dany gatunek. We wstępie dowiadujemy się jak nazywać poszczególne części liścia, jakie rodzaje liści wyróżniamy i w jaki sposób rosną liście na gałązkach – jest to bardzo ważna informacja w przypadku, gdy nie znamy drzewa, a chcemy go zidentyfikować przy pomocy klucza do oznaczania drzew. Inwentarz wskazuje również najbardziej charakterystyczny gatunek zwierzęcia związany z daną rośliną.

Książka bardzo przypadła mi do gustu, i z pewnością poleciła bym ją początkującym przyrodnikom. Z inwentarza można się dowiedzieć nie tylko jak wygląda drzewo, ale również poznać jego znaczenie użytkowe oraz znaczenie w przyrodzie. Przeglądając stronnice można nabrać ochoty, aby wyjść z domu i przyjrzeć się na nowo otaczającym nas drzewom, nazwać je po „imieniu”, zebrać liście i stworzyć z nich album lub kolorowy obraz. Piękne, kolorowe ilustracje, mogą być zresztą wzorcem dla młodych artystów, w doskonaleniu sztuki rysunku.

 

eukaliptus

Jeśli lubicie ta pozycja przypadła Wam do gustu, wiedzcie, że ukazał się również Ilustrowany Inwentarz Zwierząt „rysika” tej samej autorki. Recenzję książki znajdziecie tutaj.

 

O autorze

Aneta Bywalec
Aneta Bywalec

Z zamiłowania przyrodnik, w życiu szczęśliwa żona i mama. Jeśli masz pytania lub uwagi, napisz do mnie: aneta@bpbywalec.pl