Fit Mom – Ciąża – recenzja książki Ani Dziedzic

Wiele kobiet z pewnością zadaje sobie pytanie: ćwiczyć w ciąży, czy nie ćwiczyć. W książce Ani Dziedzic „Fit Mom – Ciąża” znajdziecie odpowiedź!

Książka „Fit Mom – Ciąża” to kompendium wiedzy dla kobiet planujących ciążę, będących w ciąży, ale też dla świeżo upieczonych mam. Ania Dziedzic zebrała w niej swoje doświadczenia z dwóch ciąż, swoją wiedzę i doświadczenie jako wykwalifikowana instruktorka fitnessu oraz trener personalny z ukończonym kursem dietetyki. Zawartość książki Ania skonsultowała ze specjalistami w zakresie położnictwa i ginekologii, dietetyki klinicznej, a nawet z lekarzem medycyny estetycznej. Macie więc pewność, że sięgając po tę książkę otrzymacie konkretną i rzetelną wiedzę, która zapewni bezpieczeństwo Wam i Waszemu dziecku. Ale! Jak podkreśla Ania:

aktywność fizyczną w ciąży zawsze należy skonsultować z ginekologiem; bardzo ważna jest też obserwacja swojego ciała – wszystko z umiarem i nic na siłę!

Na rynku jest wiele książek na temat rozwoju dziecka w kolejnych tygodniach i miesiącach rozwoju płodowego, ale faktycznie do tej pory brak było pozycji przeznaczonej dla potrzeby kobiet w stanie błogosławionym. Aktywność fizyczną najlepiej rozpocząć jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę, warto też zrewidować swoją dietę i ewentualne nałogi, a jeśli takie macie to z nimi skończyć i zrobić detoks organizmu. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana.

Ideą ćwiczeń w ciąży jest przygotowanie ciała do trudów porodu.

A ćwicząc będziecie mieć lepsze samopoczucie i łatwiej zrzucicie wagę po porodzie. Prawidłowo ćwicząc, ćwiczymy też oddech, który jest bardzo ważny podczas porodu! Oprócz ćwiczeń zawartych w książce otrzymujecie również dostęp do ćwiczeń online na każdy trymestr ciąży.

„Fit mom – ciąża” to również porady żywieniowe i przykładowy jadłospis na każdy trymestr ciąży – prosty i szybki do zrobienia. Drogie weganki, nie jest to poradnik nastawiony na dietę roślinną, ale znajdziecie tu parę przepisów odpowiednich dla siebie.

Bardzo żałuję, że książka ukazała się tak późno, ale na szczęście ćwiczenia i dieta spokojnie mogą posłużyć w trakcie karmienia i w późniejszym okresie, więc na pewno z nich skorzystam. A niezależnie od wieku i stanu, warto zaglądać do proponowanych przez Anię ćwiczeń, aby zmniejszyć ryzyko nie trzymania moczu.

fit-mom Fit Mom - Ciąża - recenzja książki Ani Dziedzic

W książce zabrakło mi dwóch rzeczy. Po pierwsze ćwiczeń na świeżym powietrzu. Co prawda Ania namawia do spacerów, ale w książce brak ćwiczeń, które można wykonywać podczas zwykłego spaceru. Albo takich, które można wykonać idąc z wózkiem ze starszym dzieckiem. Wszystkie książki z ćwiczeniami jakie do tej pory przeglądałam, to ćwiczenia w domu – rozumiem, że dla większości kobiet ćwiczenia na zewnątrz są poza sferą komfortu, czasem najbliższy park jest daleko, a w zaciszu domowym można w spokoju wykonać wiele rodzai ćwiczeń (zwłaszcza ze wsparciem video).
Wszystkie książki są wydają się dedykowane dla kobiet w pierwszej ciąży – kiedy mogą poświęcić całe 9 miesięcy wyłącznie sobie, odpocząć, wygospodarować codziennie 30 minut na ćwiczenia, czy spacer. A co z mamami małych dzieci, które są w ciąży? Wygospodarowanie nawet kilkunastu minut dla siebie to na prawdę spory wyczyn, szkoda, że Ania – mama dwójki dzieci, nie przewidziała w swojej książce ćwiczeń, które można wykonywać ze swoimi pociechami. Może byłby to dobry pomysł na nową książkę? 😉


Post powstał przy współpracy księgarni internetowej „Selkar”

fit-mom Fit Mom - Ciąża - recenzja książki Ani Dziedzic

O autorze

Aneta Bywalec
Aneta Bywalec

Z zamiłowania przyrodnik, w życiu szczęśliwa żona i mama. Jeśli masz pytania lub uwagi, napisz do mnie: aneta@bpbywalec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *