Kampania społeczna „Kochanie przez Czytanie”

Czytanie książek to jedna z moich wielkich pasji, więc kiedy usłyszałam o kampanii społecznej „Kochanie przez czytanie”, od razu wiedziałam, że wezmę w niej udział. Od jakiś dwóch miesięcy codziennie czytam moim dzieciom przed spaniem i choć jedna ma 3 latka i co chwilę przerywa, a druga ma 8 miesięcy i nic nie rozumie, to te chwile z książką na stałe wpisały się w rytuał dnia i każda z nas bardzo go lubi.

Dlaczego kampania „Kochanie przez Czytanie” jest taka ważna? Bo czytanie dzieciom książek ma same korzyści!

Czytania dzieciom książek – zalety:
  1. Buduje więź między rodzicem a dzieckiem,
  2. Pomaga walczyć ze znudzeniem i uzależnieniem od telewizora, komputera, czy komórki,
  3. Wspiera rozwój psychiczny dziecka, pobudza wyobraźnię,
  4. Rozwija dziecko lingwistycznie, ćwiczy pamięć, pomaga poznać nowe słówka, poszerza horyzonty.

Rzecz jasna moja 3 latka ma ulubione opowiadania, które są stałym elementem naszych wieczornych czytanek, ale zawsze wybieramy jakąś jedną lub dwie inne bajki dla urozmaicenia. Kampania tak mnie zainspirowała, że aż wybrałam się do biblioteki i spędziłam tam mnóstwo czasu, bo jak tu wybrać jakąś jedną bajkę! W końcu mój wybór (między innymi z racji na tematykę bloga) padł na opowiadanie „Pajączek Kędziorek”.

pajączek-insta-1024x1024 Kampania społeczna "Kochanie przez Czytanie"

Tytułowy pajączek odbywa wielką podróż – dosłownie i w przenośni. Opuszcza swą pajęczą sieć i odwiedza swą liczną rodzinę, aby odnaleźć odpowiedź na nurtujące go pytanie: dlaczego ludzie boją się pająków? Odwiedza dziewięć pająków, które przędzą nić w różnych miejscach i od każdego dostaje inną odpowiedź, ale żadna z nich tak na prawdę go nie satysfakcjonuje.
Według wujka długonogiego ludzie zazdroszczą pająkom, że tak zgrabnie poruszają się na ośmiu nogach. Hipek wyraził zdziwienie, że to przecież pająki boją się o wiele większych od nich ludzi, a Apsik zasugerował, że ludzie się nie boją, tylko po prostu są wystraszeni, bo pająki pojawiają się cicho i znienacka

Kiedy Kędziorek wraca już do swego domu nachodzi go refleksja, że ludzie boją się tego, czego nie znają. I jeszcze jedna głębsza refleksja:

mniej balibyśmy się nieznanego, gdybyśmy zrozumieli, że każdy jest jaki jest - i trzeba go takim przyjąć.

A więc książeczka jest świetnym lekarstwem nie tylko na arachnofobię, ale praktycznie na każdy lęk jaki może dotknąć naszego dziecka. Od nas zależy jak prostą czytankę przekształcimy na panaceum na całe zło 🙂

pajączek-insta-1024x1024 Kampania społeczna "Kochanie przez Czytanie"

Zachęcam do czytanie dzieciom książek – najlepiej codziennie!
Zachęcam do czytania książek z dziećmi – często kiedy czytamy po raz kolejny jakąś bajkę, wciągam starszą córkę do opowiadania fabuły, zadając jej pytanie typu: „i co powiedział wilk”, albo „i co powiedziało lustro?”. Nie irytujcie się kiedy dziecko po raz setny wybierze tę samą bajkę – świetnie przez to ćwiczy pamięć! Nie raz słyszę jak córka w ciągu dnia bierze książkę, ulubionego kotka i „czyta” mu bajkę – jest to bądź co bądź rozczulające 😉
Zachęcam w końcu do wizyt z dzieckiem w bibliotece – nie tylko będzie mogło samo sobie wybrać książeczkę, ale być może stanie się stałym bywalcem, jako że biblioteki to nie tylko książki, ale też wydarzenia kulturalne, warsztaty, czytanie bajek, a czasem nawet ich oglądanie.
A przy okazji będąc w bibliotece możecie trafić na taki niepozorny rarytas jak „Wszyscy ziewają” – wzięłam z czysto biologicznej ciekawości, jak zostało przedstawione uzębienie zwierząt. I jakie było moje zdziwienie, kiedy moja 3 latka nie chciała nic innego tylko zobaczyć jak ziewają zwierzątka i wkładać im rękę do pyszczka, żeby ją ugryzły! A młodsza latorośl wprost zaśmiewała się do rozpuku widząc ziewające zwierzątka 🙂 Dlatego nie sądźcie książki po okładce i nie wybierajcie książek mierząc własnymi kategoriami, bo to co w Waszych oczach wydaje się banałem dla Waszego dziecka, dla dziecka może być wielką frajdą.

pajączek-insta-1024x1024 Kampania społeczna "Kochanie przez Czytanie"

A więc cała Polsko czytaj dzieciom!


#KOCHANIEprzezCZYTANIE to kampania społeczna zorganizowana przez Magdę z Save The Magic Moments. Przez cały luty, przez 28 dni, codziennie na kolejnych blogach osób biorących udział w akcji ukazują się polecane książeczki i książki dla dzieci. Akcja ma zachęcić do czytania dzieciom książek – więcej szczegółów znajdziecie w mediach społecznościowych (na Facebooku i Instagramie) wpisując #KOCHANIEprzezCZYTANIE.

 

 

O autorze

Aneta Bywalec
Aneta Bywalec

Z wykształcenia biolog, z zamiłowania przyrodnik, w życiu szczęśliwa żona i mama. Jeśli masz pytania lub uwagi, napisz do mnie: [email protected]

9 komentarzy

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×