fbpx

W Polsce Światowy Dzień Kota obchodzony jest od 2006 roku, w różnych częściach świata, dzień ten wypada w inne dni roku, ale idea jest wspólna: podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy bezdomnym i chorym zwierzętom oraz uwrażliwienie ludzi na koci żywot.

Decydując się na przyjęcie kota pod nasz dach, musimy być świadomi, z „czym” będziemy mieli do czynienia: kot to nie pies, który potrafi się podporządkować, kot wymaga relacji partnerskiej. Podczas, gdy pies rozumuje „mój pan dał mi dom i karmi mnie, musi więc być bogiem”, kot myśli „mój pan dał mi dom i karmi mnie, muszę więc być bogiem”. Z kotem trzeba postępować ze sprytem, tak aby myślał, że to co robi robi z własnej woli, a nie z naszego przymusu; kot bowiem nigdy do końca się nam nie podporządkowuje. Da się głaskać, będzie się łasił, jak długo będzie mu to „na łapę”. Bardzo szybko może pokazać pazury, gdy przestanie być zadowolony.

Musimy nauczyć kota co mu wolno, a co nie, bez karania go za złe zachowanie, może on wtedy w zamian stać się złośliwy. Młody kociak może spowodować ogromne zniszczenia, ma bowiem mnóstwo energii i przez zabawy i swawole może potargać i zrzucić firanki, porozbijać zostawione na stoliku szklanki, czy powyrzucać ziemię z doniczek. Nie robi tego złośliwie, więc nie powinno się go karać. Biorąc do domu kota musimy być przygotowani na to, że nie będzie siedział w kącie jak pies, gdy podniesie się na niego głos. Najlepiej więc na jakiś czas pozbawić mieszkanie zbędnych ozdób. Po roku kot przestaje szaleć i zaczyna szukać ciepłych miejsc, w których mógłby przespać większość dnia. Warto więc przygotować mu jakiś  miękko wyłożony kojec, w szafie, przy kaloryferze lub miejscu, do którego wyjątkowo często lubi zaglądać (i nie mam tu na myśli miski i kuwety 😉 ).

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Najlepiej sadzać małego kotka w kuwecie co kilkanaście minut. Po dwóch dniach powinien zacząć kojarzyć kuwetę z ubikacją. Jeśli mimo tego załatwia się w innym miejscu, najlepiej przenieść w to miejsce kuwetę.

Samce w okresie marcowania znaczą swoje terytorium. Jeśli trzymamy naszego kota w domu, a nie chcemy, aby zostawiał na meblach przykry zapach, powinniśmy naszego pupila wykastrować. Kotki podczas rui wytwarzają bardzo silne hormony, które wabią z daleka kocich zalotników. Jeśli chcemy spać spokojnie w tym czasie, a nie chcemy, aby kotka miała młode, powinniśmy ją wysterylizować.

Jest jeszcze wiele do powiedzenia o kotach, ale najważniejsze w tym dniu, to aby każdy kot miał pełną miskę i ciepłe miejsce do leżenia! I każdy kot będzie zadowolony 🙂

Jedna odpowiedź

  1. Koty to niesamowite stworzenia 🙂 a ja z niecierpliwością czekam na następne artykuły i zdjęcia równie urocze co tego kotka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *