fbpx
jak fotografować przyrodę

5 porad jak fotografować przyrodę

Jeśli uwielbiacie fotografię i chcielibyście zacząć fotografować przyrodę, to mam dla Was 5 porad jak fotografować przyrodę! A ponieważ moim ulubionym aspektem przyrody są zwierzęta, ten poradnik będzie odnosił się głównie do fotografowania zwierząt, ale większość porad jest uniwersalna, a więc każdy znajdzie tu coś dla siebie 🙂

1. Cierpliwość

To co każdy fotograf zwierząt powinien posiadać to bardzo duża dawka cierpliwości i mnóstwo czasu. Najlepsi fotografowie potrafią  zakamuflować się w jednym miejscu na długie godziny, czekając na to jedno, jedyne ujęcie. Albo po prostu na pojawienie się w tym miejscu jakiejś zwierzyny! Nawet fotografując zwierzęta domowe potrzebna jest cierpliwość, bo albo nie chcą pozować, albo źle się ustawią, albo tło jest nie takie, albo światło marne – po prostu trzeba się uzbroić w cierpliwość i czekać na właściwe ujęcie.
Fotografując np. krajobrazy, drzewa pomnikowe lub kwitnące krokusy na halach w Tatrach również trzeba mieć sporo cierpliwości – bo krokusy kwitną tylko raz w roku, a sosna w Pieninach inaczej prezentuje się o zachodzie słońca, niż w pochmurny dzień. Często trzeba wielu dni, wielu nieudanych wypraw, aby w końcu uzyskać oczekiwany efekt.

2. Sprzęt

Wbrew pozorom sprzęt w fotografowaniu przyrody nie jest najważniejszy, z powodzeniem można robić świetne zdjęcia telefonem komórkowym. Wszystko zależy od tego co będzie obiektem Waszych zdjęć. Zwierzęta domowe i gospodarskie, duże, mało ruchliwe zwierzęta można spokojnie sfotografować telefonem – jakość zdjęć bywa często lepsza niż na starszych modelach aparatów cyfrowych. Model aparatu również nie jest najważniejszy, dobre zdjęcia przyrody wyjdą robione zarówno tańszym, jak i droższym aparatem. Najważniejszy jest obiektyw. Można zaopatrzyć się w obiektyw do makrofotografii, można wybrać teleobiektyw do fotografowania w oddaleniu. Na początek polecam obiektyw z dużym zoomem, którym będzie można zrobić zdjęcia zarówno owadom jak i lecącym w przestworzach ptakom.

jak fotografować przyrodę - obiektyw
Oba zdjęcia wykonane tym samym obiektywem z dużym zoomem

Bardzo przydatny jest też statyw. Jak już wspomniałam wyżej fotografowanie zwierząt wiąże się często ze staniem w jednym miejscu, a aparat z dużym obiektywem potrafi sporo ważyć. Statyw pomoże również w uzyskaniu ostrych zdjęć, jest także nieodzowny w fotografowaniu po zmierzchu. W fotografowaniu krajobrazów służy m.in. do robienia panoram.
Nie wstydźcie się fotografować w trybie auto! Kiedy oswoicie się ze sprawnym „trzaskaniem’ zdjęć, będzie czas na nauki trybów manualnych. Pamiętajcie też, że zdjęcie można wspaniale obrobić w jednym z wielu programów graficznych, jest to zupełnie naturalna kolej rzeczy.

3. Pora roku

Fotografować zwierzęta można cały rok. Wbrew pozorom zima nie jest beznadziejną porą dla początkujących fotografów. Dlaczego? Nie ma liści wśród których chowają się ptaki. Co prawda ogromna część gatunków odleciała, ale do miast zlatują się krukowate, w karmnikach pojawiają się sikory i gile, na zbiornikach widać łabędzie, które nie odleciały do ciepłych krajów. Minusem zimy jest krótki dzień i często pochmurne niebo. Jesienią można robić przepiękne zdjęcia krajobrazów, zwłaszcza wczesną jesienią, gdy nad ziemią unosi się mgła. No i oczywiście nie można pominąć pięknej, polskiej, złotej jesieni! Październik jest świetnym miesiącem na zdjęcia, bo pogoda wciąż dopisuje, a liście pięknie mienią się paletą barw! Natomiast wiosną i latem możecie poszaleć! Motyle, ptaki, sarny na polanach, bażanty na łąkach, żaby w zbiornikach wodnych – od natłoku możliwości głowa boli, ale pstrykajcie i rewidujcie zdjęcia – na początku najważniejsze jest złapanie zwierzaka w kadr, ale im dłużej będziecie fotografować, tym bardziej będziecie zwracać uwagę na kompozycję, na światło, balans bieli, itp.

4. Pora dnia

Dla każdego fotografa magicznymi porami dnia jest poranek i zmierzch – można wyczarować prawdziwie magiczne kadry. I w tych godzinach najłatwiej fotografować np. ptaki, ponieważ najgorętszą część dnia odpoczywają w ukryciu, więc wyjście na poszukiwanie ptaków w samo południe może być kiepskim pomysłem. Środek dnia jest świetny w bezchmurne dni, zwłaszcza z błękitnym tłem dają bardzo dobre efekt, ale uwaga! Godziny między 10 a 14 charakteryzują się bardzo ostrym światłem, które może powodować efekt prześwietlenia. Natomiast zdjęcia nocą zostawiłabym już osobom zaawansowanym, i tu zdecydowanie polecam statyw. Jeśli robicie zdjęcia kwiatom to popróbujcie robienie zdjęć temu samemu kwiatu o różnych porach dnia i z różnych stron – zobaczycie jakie efekty będą rano, a jakie wieczorem, i czy zdjęcie lepiej będzie wyglądać, gdy zrobicie zdjęcie delikatnie pod światło, czy ze słońcem świecącym za aparatem.

5. Wybór modela

Czy to będą żaby, ptaki, czy sarny trzeba pamiętać, żeby fotografując zwierzęta nie niszczyć ich siedlisk, nie płoszyć, nie zbliżać się za blisko do gniazd, nie podchodzić za blisko i pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Jeśli chcecie profesjonalnie fotografować zwierzęta to niezbędna będzie podstawowa wiedza o danej grupie zwierząt. Na co zwrócić uwagę? Preferowane siedliska, dzienna aktywność, czy ulubione pożywienie. Na początek wybierzcie proste modele, np. gołębie – są wszędzie i nie uciekają przed człowiekiem (poza grzywaczem, który unika człowieka), można więc je fotografować do woli i wreszcie popróbować ustawienia aparatu. Idzie zima, więc napotkacie gawrony i wrony – są duże i mało płochliwe, więc będziecie mogli je fotografować z niewielkiej odległości. Kury – świetne modelki dla początkujących fotografów! Pobawcie się ustawieniami, poznajcie Wasze aparaty, nawet telefony komórkowe mają kilka opcji do wyboru.
Zasada uważności obowiązuje również w fotografowaniu flory – np. fotografując krokusy na halach objęte ochroną musimy pamiętać, aby ich nie deptać, nie zrywać i nie śmiecić na stanowiskach, na których rosną.

Wyróżniłabym trzy rodzaje fotografowania zwierząt:
– studyjne/plenerowe z oswojonymi/niebojącymi się człowieka zwierzętami,
– terenowe w marszu, czyli fotografowanie napotkanych zwierząt,
– terenowe z przyczajki, czyli fotografowanie z ukrycia.

I moja dewiza sprawdzi się tu najlepiej: to okazja czyni fotografa, a więc zawsze staraj się mieć przy sobie aparat, bo nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy trafisz na świetny temat do fotografowania.

Jak fotografować przyrodę

Niezależnie od tego, który rodzaj fotografii preferujecie, zawsze przed rozpoczęciem robienia właściwych zdjęć zróbcie zdjęcia próbne, oceńcie balans bieli na zdjęciu, dostosujcie światło, pobawcie się ustawieniami (oczywiście, jeśli nie robicie zdjęć w opcji auto). A jeśli chcecie podkręcić trochę jakość zdjęć to polujcie na złotą godzinę, albo dni z nietuzinkowymi chmurami na tle błękitnego nieba – nadają zdjęciu niepowtarzalny klimat i będą się wyróżniać na tle tysiecy innych zdjęć tego samego krajobrazu, czy sarny w łanach zboża.

Jeśli miałabym dać osobie początkującej krótką radę, powiedziałabym tak: jeśli chcesz robić piękne zdjęcia przyrody to uzbrój się w cierpliwość i na początku fotografuj w dni z błękitnym niebem - zapewnisz sobie odpowiednią ilość światła, świetne tło i kontrast dla fotografowanych zwierząt, czy roślin. A najważniejsze to ćwicz, rób zdjęcia i nie zniechęcaj się! :)

A jeśli chcesz poznać rady od profesjonalisty to polecam serdecznie poradnik „Fotografowanie polskiej przyrody” Grzegorza Bobrowicza, o którym przeczytasz więcej tutaj.


O filozofii robienia zdjęć przyrody przeczytasz na blogu „Świeżak o fotografowaniu przyrody„, pod tym linkiem – całkiem się zgadzam z tym podejściem do fotografii.


A jeśli szukasz więcej wpisów dotyczących fotografii to kliknij w poniższą grafikę.

fotografia przyrodnicza

Comments

3 komentarze

 • Avatar
  Ania Ulanicka

  Oj, ja zdecydowanie wychodzę z założenia, że zdecydowanie każdą fotografię można ćwiczyć robiąc zdjęcia telefonem i staram się szerzyć tę ideę, gdzie tylko mogę! 🙂 Sama robię zdjęcia lustrzanką tylko podczas zleceń, a na co dzień telefon świetnie daje sobie radę. 😀

  • Aneta Bywalec
   Aneta Bywalec

   No i telefon ma ten plus, że zawsze się go ma przy sobie, jest lekki i zajmuje mało miejsca ☺

 • Avatar
  emilsiedlarz.pl

  Prześledzić rady, wybrać prosty obiekt i wykonać kilkanaście ujęć w różnych godzinach i porach dniach. Wtedy nabiera się doświadczenia 😉

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *