Barwy jesieni – inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

Jesień, czyż to nie idealna pora roku na kreatywne zabawy z dziećmi? Wykorzystajmy barwy jesieni do wspólnych zabaw z dziećmi, bo szuranie butami w kolorowych liściach, czy robienie ludków z kasztanów to tylko dwie opcje z wielu, jakie nam daje polska złota jesień.

Wycinanki

barwy-jesieni-wycinanki Barwy jesieni - inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

W zależności od wieku i zdolności manualnych Waszych dzieci możecie wspólnie wykonać szablony, z których będziecie mogli stworzyć fotograficzną kolekcję. Będziecie potrzebowali:

  • kartki bristolu albo papieru technicznego
  • flamastry, kredki lub ołówek
  • farby plakatowe
  • nożyczki

Jeśli macie kartkę A4 to możecie ją przeciąć na pół i wykorzystać do stworzenia dwóch obrazków. Na obrazku może znaleźć się cokolwiek – możecie np. obrysować kształt liścia, albo jakąś figurkę lub zabawkę dziecka. Ważne, aby środek, czyli to co chcecie wyciąć, nie stykało się z krawędzią kartki. Gdy rysunek będzie gotowy, należy wyciąć nasz środek, najlepiej zginając w tym miejscu delikatnie kartkę, aby łatwiej wbić się w środek kartki. Pamiętajcie że małe dzieci nawet jeśli już potrafią wycinać, to nie mają przestrzennej wyobraźni, więc pokażcie im dokładnie wzdłuż których linii należy ciąć, aby nie wycięły za dużo 🙂 Teraz możecie pokolorować Wasz obrazek farbami i poczekać aż obrazek wyschnie. 
Uwaga techniczna: podczas malowania unikajcie nadmiaru wody, bo rysunek będzie Wam się zwijał, a jak już trochę podeschnie, to połóżcie go na parę minut pod ciężką książkę, aby się wyprostował. Obrazek gotowy, możecie zacząć go interaktywnie wypełniać dostępnymi w okolicy jesiennymi tłami 🙂
PS: zabawa idealna również na czas choroby – w domu też można znaleźć ciekawe tło pod nasze obrazki.

Obrazki kontrastowe

barwy-jesieni-wycinanki Barwy jesieni - inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

Kolorowe liście w duecie z kolorowymi kartkami mogą posłużyć do stworzenia obrazków kontrastowych. Jakość kontrastu być może nie będzie tak dobra jak w przypadku księgarnianych książeczek, ale co własne to bardziej cieszy 😉 Będziecie potrzebowali:

  • dwóch kartek papieru (jedna może być kolorowa, druga brudna, zapisana, ogólnie taka kartka na straty)
  • kolorowe liście
  • nożyczki
  • klej
  • ołówek
  • w przypadku braku kolorowej kartki farby, kredki lub flamastry.

Na brudnej kartce porozkładajcie liście. Na kolorowej kartce narysujcie kształty do wycięcia i wytnijcie je. Jeśli nie macie kolorowej kartki to możecie zostawić białą, albo pomalować ją farbami, kredkami lub flamastrami. Naszą powycinaną kartę posmarujcie klejem od białej strony, delikatnie nałóżcie na kartkę z liśćmi i mocno przyciśnijcie, aby kartki się skleiły. Teraz znowu przyda się na parę minut ciężka książka. Obrazki możecie pociąć na mniejsze części, albo zrobić to zanim przystąpicie do dzieła tworzenia.

Malowanki

Kasztany, żołędzie i dynia. Tego u nas w zeszłym roku nie brakowało. A że córka miała pod zapasem flamastrów, wzięła się czym prędzej do ozdabiania. Na zdjęciu jest tylko wierzch dyni, ale można też pomalować całą dynię i ozdobić nią na jakiś czas stół.

barwy-jesieni-wycinanki Barwy jesieni - inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

Stworki potworki

Przy małych dzieciach nie mam przekonania do ludków z wykałaczek, postawiłam więc na plastelinę. Możecie wykorzystać liście, żołędzie i kasztany. A nawet kwiatki, których w październiku jeszcze nie brakuje! Jak widzicie pomalowane kasztany stały się głowami różnych zwierząt i choć może brak im perfekcji, to przecież chodzi o akt tworzenia i wspólnego spędzania czasu, a nie o efekt końcowy. Buźka z liścia powstała przez przebicie liścia łodyżkami stokrotek i naklejenia skrzydlaka klonu w miejsce nosa.

barwy-jesieni-wycinanki Barwy jesieni - inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

Domowe ozdoby

Zawsze podziwiałam osoby, które mają w domu piękne bukiety z jarzębiną, stroiki z jemiołą, czy inne ręcznie robione ozdoby. Ja nie mam takiego zmysłu estetycznego i raczej stawiam na prostotę w wystroju domu, ale bardzo bym chciała mieć choćby jeden element wyposażenia ozdobiony zgodnie z panującą w danym czasie porą roku. Zachęcam Was więc do kreatywnego podejścia do pór roku i wykorzystania ich w zdobieniu mieszkania. Dla przykładu poniżej macie zrobioną przeze mnie świeczkę, ozdobioną dwoma dużymi liśćmi, przewiązanymi szarym sznurkiem.

barwy-jesieni-wycinanki Barwy jesieni - inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

Artykuł będzie się regularnie rozrastał, więc mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie i rodziny 🙂

O autorze

Aneta Bywalec
Aneta Bywalec

Z wykształcenia biolog, z zamiłowania przyrodnik, w życiu szczęśliwa żona i mama. Jeśli masz pytania lub uwagi, napisz do mnie: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *