fbpx

Styczeń powoli dobiega końca, a za oknem deszcz! W Stanach Zjednoczonych dla odmiany rekordowe opady śniegu. W grudniu  zeszłego roku w Egipcie spadł śnieg. Czy tak już będzie zawsze, czy to jakieś anomalie spowodowane wybuchami na słońcu, a może skutek działalności człowieka? Oczywiście nie ma odpowiedzi na to pytanie, czas pokaże co będzie w przyszłości. Ale możemy przyjrzeć się temu, co działo się w przeszłości.

Klimat to ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim. Polska leży w klimacie umiarkowanym, w strefie wilgotnego klimatu kontynentalnego, dlatego anomalie dotyczą głównie stosunków wodnych, temperatur lub zaburzeniem pór roku. Lipiec 1997 wpisał się na stałe w pamięć tysięcy ludzi, którzy pod wodą stracili dobytek życia. Czerwiec 2010 był kolejnym rokiem, w którym wezbrane rzeki dały się we znaki. I praktycznie od dobrych paru lat rok w rok powtarzają się ogromne powodzie, w różnych częściach naszego kraju.

 

http://info.wiara.pl/files/10/05/24/698104_CZECHOWICE190510HP36_34.jpg
http://info.wiara.pl/files/10/05/24/698104_CZECHOWICE190510HP36_34.jpg

Z kolei lato 2013 groziło wielu obszarom widmem suszy. Kilkutygodniowe upały po 35 stopni i brak opadów groziły wyschnięciem zbiorników wodnych, utratą plonów i upraw, w końcu reglamentacją wody w kranach. Szczególnie trudne dla Polski były lata 1992 -1994, kiedy część kraju dotknięta była dotkliwą suszą i towarzyszącymi jej pożarami lasów.

http://www.igik.edu.pl/upload/Image/teledetekcja/Rolnictwo/susze1992.jpg
http://www.igik.edu.pl/upload/Image/teledetekcja/Rolnictwo/susze1992.jpg

Obecnie przeżywamy w Polsce najcieplejszą zimę od wielu lat. Na świecie najwyższą temperaturę w XX wieku zanotowano w libijskim El Azizijja w sierpniu 1923 roku. Najzimniej było 11 stycznia 1940 roku: – 41 stopni Celsjusza. Dla moich ziomków z Czechowic – Dziedzic ciekawostka – według nieoficjalnych źródeł, w lutym 1929 roku w naszym mieście było aż – 42 stopnie Celsjusza!  Najniższe temperatury notuje się oczywiście na Antarktydzie – rekordowo niską temperaturę zanotowano na stacji Wostock – 89,9 stopni. Na półkuli północnej najniższe temperatury dotąd zanotowano w Kanadzie w 1947 roku – 63 stopnie oraz w Ojmjakonie na Syberii – 67,7 stopni Celsjusza.

http://www.istramet.com/wp-content/uploads/2012/12/ojmjakon-602x250.jpg
http://www.istramet.com/wp-content/uploads/2012/12/ojmjakon-602×250.jpg

Wiosną 2013 roku Śląsk nawiedził katastrofalny grad, niszcząc wszystko co znalazło się w jego zasięgu. Coraz częściej nawiedza nas huraganowy wiatr, który zrywa dachy, powala drzewa, generuje wiele zniszczeń i zagraża życiu ludzkiemu. W Arktyce obserwujemy coraz większe cofanie się pokrywy lodowej, w Egipcie i Izraelu pada śnieg. Ostatni opad śniegu jaki miał miejsce pod palmami, który zanotowano w grudniu 2013 roku, był tylko niewinną odmianą. Natomiast w marcu 1998 roku Egipt, Izrael i Liban pokryła gruba warstwa padającego nieprzerwanie przez 8 godzin śniegu.

zima w egipcie

Jak to jest, że część krajów na podobnej szerokości geograficznej cierpi w tym samym okresie na falę nietypowego ciepła lub na wyjątkowo niskie temperatury? Dlaczego gdy u naszych sąsiadów panują susze, u nas szaleją powodzie? Po części tak było zawsze, tylko nie było mediów, które by to nagłaśniały. Ale czy coraz częściej nie występują na świecie anomalie pogodowe? Czy faktycznie nadeszło globalne ocieplenie? Patrząc za okno, przynajmniej na Śląsku, można powiedzieć, że tak. Z drugiej strony zima w Egipcie.. Czy za powstanie anomalii może odpowiadać wzrost temperatury o kilka stopni? W końcu wielkie zlodowacenie, które skończyło się 18 tysięcy lat temu, spowodowane było ochłodzeniem klimatu o jedyne 3 stopnie Celsjusza..

Za ocieplenie (o ile faktycznie takowe jest) wini się działalność człowieka, który swoją niekontrolowaną produkcją i wykorzystywaniem zasobów stworzył tzw. efekt cieplarniany. Innym winowajcą jest Słońce, a raczej jego wzmożona aktywność oraz aktualne ułożenie planet. Dla wielu prawda tkwi po środku: człowiek zintensyfikował naturalne zmiany zachodzące na naszej planecie.

Bardzo jestem ciekawa jak dalej potoczy się dyskusja na ten temat, ale tak swoją drogą, to ten dialog ostatnio trochę ucichł. Bardzo jestem ciekawa Waszej opinii na temat zmian zachodzących w pogodzie i batalii na temat ocieplenia klimatu. Piszcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *