Co zrobić z choinką po Świętach?

Święta Bożego Narodzenia dobiegły końca i wielu z nas myśli już o pozbyciu się choinki z domu. W przypadku sztucznej choinki nie ma problemu – pakujemy ją do folii lub pudła i wyciągamy w przyszłym roku. A co zrobić z żywą choinką? Na szczęście nie musi  ona skończyć na śmietniku.

W pierwszej kolejności, jeśli choinka była kupiona w donicy, możemy ją spróbować wsadzić do ziemi – w przyszłe Święta będziemy mogli cieszyć się własną choinką lub zrobić piękne stroiki z iglastych gałązek.

Jeśli mieszkamy na wsi lub w pobliżu zwierzyńców możemy naszą choinką „ucieszyć” kopytne, które z wielką przyjemnością „zutylizują” naszą pamiątkę po Świętach.

szopka Co zrobić z choinką po Świętach?

Gałązki mogą również posłużyć do obłożenia krzewów, w celu ochrony ich przed zbliżającymi się mrozami. Choinki natomiast nie można użyć jako opału, gdyż spalanie (czy to w piecu, czy na działce) jest niedozwolone. Jedyną możliwością spalenia drzewka jest posiadanie kominka przystosowanego do spalania drewna. Jeśli posiadamy kompostownik, to możemy naszą choinkę wyrzucić na kompost.

Jeśli nie mamy czasu, ani ochoty myśleć co zrobić z naszą choinką, z pomocą idzie PSZOK. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ma obowiązek bezpłatnego przyjęcia naszych choinek. Co się dalej z nimi stanie, to już zależy od stanu ich zdrowia. Mogą zostać posadzone, albo np. użyte do ustabilizowania wałów.


Więcej wpisów z serii „Poradnik” znajdziecie tutaj.

O autorze

Aneta Bywalec
Aneta Bywalec

Z wykształcenia biolog, z zamiłowania przyrodnik, w życiu szczęśliwa żona i mama. Jeśli masz pytania lub uwagi, napisz do mnie: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *