fbpx

Święta Bożego Narodzenia dobiegły końca i wielu z nas myśli już o pozbyciu się choinki z domu. W przypadku sztucznej choinki nie ma problemu – pakujemy ją do folii lub pudła i wyciągamy w przyszłym roku. A co zrobić z żywą choinką? Na szczęście nie musi  ona skończyć na śmietniku.

W pierwszej kolejności, jeśli choinka była kupiona w donicy, możemy ją spróbować wsadzić do ziemi – w przyszłe Święta będziemy mogli cieszyć się własną choinką lub zrobić piękne stroiki z iglastych gałązek.

Jeśli mieszkamy na wsi lub w pobliżu zwierzyńców możemy naszą choinką „ucieszyć” kopytne, które z wielką przyjemnością „zutylizują” naszą pamiątkę po Świętach.

co zrobić z choinką - kozy

Gałązki mogą również posłużyć do obłożenia krzewów, w celu ochrony ich przed zbliżającymi się mrozami. Choinki natomiast nie można użyć jako opału, gdyż spalanie (czy to w piecu, czy na działce) jest niedozwolone. Jedyną możliwością spalenia drzewka jest posiadanie kominka przystosowanego do spalania drewna. Jeśli posiadamy kompostownik, to możemy naszą choinkę wyrzucić na kompost.

Jeśli nie mamy czasu, ani ochoty myśleć co zrobić z naszą choinką, z pomocą idzie PSZOK. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych ma obowiązek bezpłatnego przyjęcia naszych choinek. Co się dalej z nimi stanie, to już zależy od stanu ich zdrowia. Mogą zostać posadzone, albo np. użyte do ustabilizowania wałów.


Więcej wpisów z serii „Poradnik” znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *