fbpx
praca

Czy po studiach biologicznych masz szansę na dobrą pracę?

Lipiec to czas podejmowania życiowych decyzji. Tysiące maturzystów stoją przed trudnym wyborem, czy iść na studia, a jeśli tak, to jaki kierunek studiów wybrać. Czy lepiej podążać za pasją, czy raczej postawić na kierunek zwiększający szansę zdobycia pracy po uzyskaniu dyplomu?
Decydując się na studia biologiczne z pewnością często usłyszysz pytanie: czy po studiach biologicznych masz szansę na dobrą pracę? Mówiąc „dobrą” w domyśle słyszysz „dobrze płatną”. No właśnie, czy podążając za zainteresowaniami biologicznymi łatwo dostaniesz pracę i czy po takich studiach można w ogóle marzyć o dobrych zarobkach?

Po każdym kierunku studiów można znaleźć pracę. Z tym, że czasami rynek pracy nie jest tak zasobny, żeby zatrudnić wszystkie osoby z dyplomem. Więc jeśli wybierasz się np. na studia biologiczne, na uczelni pedagogicznej i razem z Tobą dyplom broni 100 osób, to musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy w całej Polsce jest obecnie 100 wolnych wakatów dla nauczyciela biologii. A jeśli jedna z tych szkół znajduje się na drugim końcu Polski, czy jesteś w stanie tam zamieszkać i czy w ogóle pozytywnie przejdziesz proces rekrutacji. Brzmi mało zachęcająco? Warto uniknąć potencjalnego rozgoryczenia z powodu braku pracy, robiąc dokładne badanie rynku i decydując się w jakim obszarze zawodowym chcielibyśmy pracować.

Wybór kierunku a wymarzona praca

No właśnie. Wszystko sprowadza się do tego, czy wybierając uczelnię i kierunek studiów masz pojęcie co chciałbyś robić w życiu, jaką pracę wykonywać. Wiele osób wybierając kierunki typu biologia, geografia, czy matematyka myśli, że pozostaje mu praca nauczyciela. A to nie jest prawda!
Jeśli przejdziesz przez całe studia, obronisz z dobrym wynikiem dyplom, ale nie będziesz wiedzieć co chcesz po tych studiach robić, to i pracę będzie trudniej znaleźć. Jeśli zaczynając studia zrobisz rozeznanie na rynku pracy, dowiesz się jakie są możliwe kierunki zatrudnienia, będziesz mógł/mogła tak kierować swoim życiem studenckim, aby zbliżyć się do wymarzonej pracy.

Kluczowa sprawa w zdobywaniu pracy – doświadczenie

Najważniejsze obok dyplomu, jeśli nawet nie ważniejsze, jest doświadczenie. Przeglądając ogłoszenia o pracę, często spotkasz się z wymaganiami typu: szukamy osoby zaraz po studiach z 2 – letnim doświadczeniem. No i tu pojawia się problem, bo nie każde studia oferują praktyki studenckie, a nie każdy ma możliwość zdobycia pracy w ciągu studiów związanej z zawodem. Twoje CV powinno być bogate zwłaszcza w r rubryce doświadczenie. Cenne są również różnego rodzaju kursy i certyfikaty.

O tym jak zdobyć doświadczenie potrzebne do zdobycia pracy dowiesz się z kolejnego wpisu z tego cyklu.


Ten wpis pt. „Czy po studiach biologicznych masz szansę na dobrą pracę” otwiera cykl wpisów w zakresie „Studia biologiczne a przyszła praca„.
Kolejne wpisy cyklu ukażą się w kolejne piątki, a będą to:

Żeby nie przegapić najnowszych wpisów zapisz się na Newsletter:


Jeśli nie możesz doczekać się kolejnych wpisów z cyklu, w tak zwanym między czasie polecam Ci lekturę dwóch wpisów z cyklu PRACA DLA BIOLOGA:
Wolontariat, czyli przepis na udane wakacje
MMO i PAMO, czyli praca dla biologów

Comments

2 komentarze

 • Avatar
  Hania | Hanna’s Passions

  Ja jestem po studiach biologicznych i nawet mam tytuł doktora. Praca w zawodzie jest głównie w jednostkach naukowych, ewentualnie, jak ktoś miał dużo do czynienia z hodowlami ludzkich tkanek i komórek, to może się załapać w firmach farmaceutycznych. Generalnie rynek w skali światowej jest bardzo dynamiczny i przyszłościowy, jednak w Polsce mocno niedofinansowany i ofert pracy jest mało. Moi koledzy najczęściej skończyli jako nauczyciele (po dodatkowych studiach), diagności (także po dodatkowych studiach) lub przedstawiciele handlowi.

  • Aneta Bywalec
   Aneta Bywalec

   Bardzo fajnie, że napisałaś! Właśnie wybierając tego typu studia gdzieś w głowie siedzi, że zostaje nam albo praca nauczyciela, albo praca naukowa na uczelni, albo jakieś laboratorium. Albo wyjazd za granicę, bo nawet w niepozornych krajach można znaleźć dużo projektów badawczych, do których szukają osób z całego świata. Ja po rozczarowaniu jakim było szukanie pracy i po aktualnie 8 latach refleksji, własnych doświadczeń i doświadczeń znajomych, chciałam rzucić nieco inne światło i być może dać jakieś światełko w tunelu dla tych, którzy boją się, że wybierając ten kierunek nie znajdą pracy. Będzie więc trochę niszowych zawodów, ale też dużo profesji-pasji okołobiologicznych – być może dobrych na dodatkowy zarobek, a być może doskonałych jako główne źródło utrzymania. Ale o tym ukaże się post 3 sierpnia, a a 26 będzie wprowadzenie do tego, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i wykorzystać czas studiów na gromadzenie cennego doświadczenia.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O mnie
Aneta Bywalec
O mnie

Cześć!

Jestem magistrem biologii, pasjonatką fotografii przyrodniczej, a w prywatnym życiu żoną i mamą.

Jeśli masz do mnie jakieś pytanie to śmiało pisz na mail: [email protected]

Kupuj książki taniej w Taniej Książce!

Tematyczne cykle wpisów

Blisko Przyrody na Facebooku: