fbpx

Czy słonie mają kły?

W ostatnich środowych podobieństwach mogliście przeczytać o różnicach pomiędzy porożem a rogami. W nawiązaniu do tego tematu dzisiaj odpowiem na częste pytanie, czy słonie mają kły.

Mówienie, że słonie mają kły jest oczywistym błędem, ponieważ słonie jako roślinożercy kłów nie posiadają. „Kły” słonia to tzw. „ciosy” i są to po prostu przekształcone siekacze górne, które rosną całe życie. Ciosy są nazywane kłami pewnie dlatego, że skojarzyły się z zębami charakterystycznymi dla drapieżników np. z kłami tygrysa szablozębnego, u którego kły wystawały poza jamę gębową, tak że nie mieściły się w pysku. Ale skoro słonie są roślinożerne, to po co im takie długie zęby? Słonie wykorzystują je do kopania dołów w ziemi w poszukiwaniu wody. Wykorzystują je również m.in. do zdzierania kory z drzew, czy do przenoszenia gałęzi, którymi przykrywają ciała zmarłych pobratymców. Jest to również groźna broń wykorzystywana do obrony stada przed drapieżnikami, a także w walkach samców o dominacje. A jak to bywa w przyrodzie, im większe ciosy posiada słoń, tym większe ma szanse u samic.

U słoni afrykańskich siekacze górne występują zarówno u samców jak i u samic, jednakże te u samców są dłuższe. U słoni indyjskich ciosy posiadają jedynie samce; samice wyjątkowo posiadają ich namiastkę. Ciosy słoni indyjskich są znacznie krótsze niż słoni afrykańskich.

Każdy wie, że ciosy słonia stały się przyczyną, dla której człowiek masowo je zabija. Tzw. kość słoniowa od wieków wykorzystywana jest w zdobnictwie i jubilerstwie, a później zaczęto ją wykorzystywać do produkcji klawiszy fortepianowych. Dawniej spotykane były słonie z ciosami ważącymi nawet 90 kg. Dzisiaj osobniki z ciosami ważącymi więcej niż 45 kg należą do rzadkości. Stało się tak z powodu wybicia z populacji samców posiadających „gen wielkich ciosów”.

Kość słoniowa

Jak już wcześniej zostało napisane, zęby słonia rosną całe życie. Nie rosną jednak tak jak u człowieka pionowo, ale rosną w kierunku poziomym, tak że nowe zęby rozwijające się w głębi jamy gębowej wypychają stare i zajmują ich miejsce. Ostatnie zęby zużywają się niemal całkowicie, przez co starsze osobniki szukają terenów bagnistych, gdzie mogą znaleźć miękki pokarm, który są w stanie przeżuć. W końcu te ostatnie zęby wypadają i słonie giną śmiercią głodową.

Ciekawostki:
  • Największy słoniowy siekacz jaki udało się zarejestrować mierzył 3,1 m i ważył niemal 105 kg
  • Ciosy posiadają również morsy i hipopotamy, kaszaloty, dzikie świnie oraz narwal, który posiada jeden cios nadający mu wygląd mitycznego jednorożca
  • Słonie są prawo lub lewo ciosowe
  • W języku angielskim cios to „tusk”

Poznaj pozostałe wpisy z kategorii "Przyrodnicze podobieństwa"

5 odpowiedzi

  1. W uzytym przez Pania „tak ze” przecinek pomiedzy „tak” i „ze” nie jest potrzebny; wystepuje tu tak zwana zasada cofania przecinka, prosze poczytac w sieci, jest o tym pelno.

  2. Koń też jest roślinożercą, a ma 4 kły. Inne zwierzęta roślinożerne też maja kły. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *