Czym różni się zając od królika?
Zając i królik – dwa zajęczaki niezwykle do siebie podobne. Często nazewnictwo używane zamiennie, bez względu na to jaki to gatunek, bo tak naprawdę niewielu z nas wie jak te dwa gatunki odróżnić od siebie. I tak jak większość z nas skojarzy króliki z zajęczakami w klatkach a zające z tymi dzikusami hasającymi po polach, to patrząc na morze zdjęć w internecie pojawia się pytanie: czym różni się zając od królika?
Królik
W Polsce w stanie dzikim występują zarówno zające (zając szarak Lepus europaeus, a także zając bielak Lepus timidus, który jest jednak dość charakterystyczny, nawet w szacie letniej) jak i króliki (dziki królik zwany europejskim Oryctolagus cuniculus).
Królik europejski jest gatunkiem krytycznie zagrożonym i pomimo, że jest ich stosunkowo mało w naszym kraju, to jest gatunkiem łownym z okresem ochronnym. Króliki są bardzo płochliwe, dlatego trudniej jest je spotkać niż szaraki. Króliki występują głównie w Polsce południowo – zachodniej i środkowej. Zajmują podobne ekosystemy co zające. Przysmakiem królików jest sałata.
Z tym, że króliki ozdobne, które trzymane są jako zwierzęta domowe często uciekały parząc się z dzikimi królikami dając wiele kolorowych odmian, stąd czasami ciężko wskazać granicę pomiędzy dzikimi królikami a królikami domowymi.

Króliki są mniejsze od zajęcy, za wyjątkiem królików mięsnych, które osiągają nawet 10 kg masy ciała! Setki lat hodowli spowodowały powstanie ras z oklapniętymi uszami, ras mięsnych, królików futerkowych np. angorskie i liczne odmiany barwne.
Króliki są uważane za jedne z największych szkodników ze względu na bardzo wysoką płodność – w Australii od wielu dziesięcioleci nieskutecznie walczy się z tymi słodkimi sierściuchami, które pustoszą tamtejszą florę i faunę.
Bardzo dobrze kopią w ziemi – żyją w norach, które same wykopują, a które mają złożoną budowę.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o królikach to polecam książkę „Wodnikowe Wzgórze” Richarda Adamsa
Zając
Zając szarak jest w Polsce gatunkiem powszechnym i dość licznym, ale z roku na rok liczebność populacji maleje. Powodem tego jest koszenie łąk, likwidacja miedz w których odpoczywają i chronią się zające przed drapieżnikami, ale też szczepienia przeciw wściekliźnie u lisów (największy wróg zajęcy), a także coroczne polowania.
W przeciwieństwie do królików zające ciężko znoszą niewolę, dlatego nigdy nie zostały udomowione.
Zające mają rewelacyjny słuch i świetny wzrok – ich oczy rozmieszczone są po bokach głowy, co daje im prawie 360 stopniowy kąt widzenia. Wiele źródeł podaje, że zające śpią z otwartymi oczami, co jest nieprawdą. To przekonanie wzięło się stąd, że zające pozostają nieruchome, gdy się do nich zbliża – uciekają w ostatniej chwili, gdy są pewne, że zostały dostrzeżone. A ludziom się wydaje, że nie uciekają od razu, bo śpią z otwartymi oczami. Mają też dobry węch – nocą ustawiają się głową pod wiatr, żeby odpowiednio wcześniej wyczuć zagrożenie.
Jego przysmakiem jest koniczyna i mniszek lekarski, ale przepada też za liśćmi buraka. Zjada również korę drzew liściastych, zwłaszcza zimą. Nocują przeważnie pod gołym niebem, w osłoniętych kotlinkach – różnego rodzaju zagłębieniach terenu.
Coś o czym muszę wspomnieć to małe zajączki. Matka po urodzeniu zostawia młode w trawie – każdego z osobna i co jakiś czas wraca je karmić. Młode zajączki nie wydzielają żadnego zapachu, a więc bezpieczniej dla nich jest przebywać z „dala” od matki, która jednak cały czas je pilnuje. Dlatego jeśli znajdziesz młodego zajączka to nie zabieraj go ze sobą!

Czym różni się zając od królika?
- Zając jest większy od królika
- Zając ma dłuższe uszy i dłuższe tylne nogi (skoki)
- Końcówki uszu zająca szaraka są czarne, królika brązowy
- Zające nie kopią nor
- Zające biegają szybciej niż króliki – dorosły zając może biec z prędkością 70 km/h robiąc nagły zwrot o 90 stopni. Może skoczyć 2 m w górę i do 4 m w dal.
- Przednie łapy zajęcy są wyraźnie krótsze od tylnych
- Młode zające są owłosione i przebywają na otwartej przestrzeni w pewnej odległości od siebie. Młode króliki są łyse i ślepe, przebywają głęboko w bezpiecznej (względnie) norze
Zdjęcie w grafice tytułowej pochodzi z serwisu Canva.
Poznaj pozostałe wpisy z kategorii "Przyrodnicze podobieństwa"
No related posts.