Czym różni się zając od królika?

Zając i królik – dwa zajęczaki niezwykle do siebie podobne. Często nazewnictwo używane zamiennie, bez względu na to jaki to gatunek, bo tak naprawdę niewielu z nas wie jak te dwa gatunki odróżnić od siebie. I tak jak większość z nas skojarzy króliki z zajęczakami w klatkach a zające z tymi dzikusami hasającymi po polach, to patrząc na morze zdjęć w internecie pojawia się pytanie: czym różni się zając od królika?

Królik

W Polsce w stanie dzikim występują zarówno zające (zając szarak Lepus europaeus, a także zając bielak Lepus timidus, który jest jednak dość charakterystyczny, nawet w szacie letniej) jak i króliki (dziki królik zwany europejskim Oryctolagus cuniculus).

Królik europejski jest gatunkiem krytycznie zagrożonym i pomimo, że jest ich stosunkowo mało w naszym kraju, to jest gatunkiem łownym z okresem ochronnym. Króliki są bardzo płochliwe, dlatego trudniej jest je spotkać niż szaraki. Króliki występują głównie w Polsce południowo – zachodniej i środkowej. Zajmują podobne ekosystemy co zające. Przysmakiem królików jest sałata.

Z tym, że króliki ozdobne, które trzymane są jako zwierzęta domowe często uciekały parząc się z dzikimi królikami dając wiele kolorowych odmian, stąd czasami ciężko wskazać granicę pomiędzy dzikimi królikami a królikami domowymi.

królik ozdobny

Króliki są mniejsze od zajęcy, za wyjątkiem królików mięsnych, które osiągają nawet 10 kg masy ciała! Setki lat hodowli spowodowały powstanie ras z oklapniętymi uszami, ras mięsnych, królików futerkowych np. angorskie i liczne odmiany barwne.

Króliki są uważane za jedne z największych szkodników ze względu na bardzo wysoką płodność – w Australii od wielu dziesięcioleci nieskutecznie walczy się z tymi słodkimi sierściuchami, które pustoszą tamtejszą florę i faunę.

Bardzo dobrze kopią w ziemi – żyją w norach, które same wykopują, a które mają złożoną budowę.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o królikach to polecam książkę „Wodnikowe Wzgórze” Richarda Adamsa


Zając

Zając szarak jest w Polsce gatunkiem powszechnym i dość licznym, ale z roku na rok liczebność populacji maleje. Powodem tego jest koszenie łąk, likwidacja miedz w których odpoczywają i chronią się zające przed drapieżnikami, ale też szczepienia przeciw wściekliźnie u lisów (największy wróg zajęcy), a także coroczne polowania.

W przeciwieństwie do królików zające ciężko znoszą niewolę, dlatego nigdy nie zostały udomowione.

Zające mają rewelacyjny słuch i świetny wzrok – ich oczy rozmieszczone są po bokach głowy, co daje im prawie 360 stopniowy kąt widzenia. Wiele źródeł podaje, że zające śpią z otwartymi oczami, co jest nieprawdą. To przekonanie wzięło się stąd, że zające pozostają nieruchome, gdy się do nich zbliża – uciekają w ostatniej chwili, gdy są pewne, że zostały dostrzeżone. A ludziom się wydaje, że nie uciekają od razu, bo śpią z otwartymi oczami. Mają też dobry węch – nocą ustawiają się głową pod wiatr, żeby odpowiednio wcześniej wyczuć zagrożenie.

Jego przysmakiem jest koniczyna i mniszek lekarski, ale przepada też za liśćmi buraka. Zjada również korę drzew liściastych, zwłaszcza zimą. Nocują przeważnie pod gołym niebem, w osłoniętych kotlinkach – różnego rodzaju zagłębieniach terenu.

Coś o czym muszę wspomnieć to małe zajączki. Matka po urodzeniu zostawia młode w trawie – każdego z osobna i co jakiś czas wraca je karmić. Młode zajączki nie wydzielają żadnego zapachu, a więc bezpieczniej dla nich jest przebywać z „dala” od matki, która jednak cały czas je pilnuje. Dlatego jeśli znajdziesz młodego zajączka to nie zabieraj go ze sobą!

Czym różni się zając od królika?

  1. Zając jest większy od królika
  2. Zając ma dłuższe uszy i dłuższe tylne nogi (skoki)
  3. Końcówki uszu zająca szaraka są czarne, królika brązowy
  4. Zające nie kopią nor
  5. Zające biegają szybciej niż króliki – dorosły zając może biec z prędkością 70 km/h robiąc nagły zwrot o 90 stopni. Może skoczyć 2 m w górę i do 4 m w dal.
  6. Przednie łapy zajęcy są wyraźnie krótsze od tylnych
  7. Młode zające są owłosione i przebywają na otwartej przestrzeni w pewnej odległości od siebie. Młode króliki są łyse i ślepe, przebywają głęboko w bezpiecznej (względnie) norze


Zdjęcie w grafice tytułowej pochodzi z serwisu Canva.

Poznaj pozostałe wpisy z kategorii "Przyrodnicze podobieństwa"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *