Zima nie odpuszcza, warto więc wesprzeć naszych skrzydlatych przyjaciół i zrobić karmnik dla ptaków. Najprostszym rozwiązaniem na dokarmianie, który pamiętam jeszcze z dzieciństwa, jest zawieszenie kawałka słoniny na gałęzi. Niestety pomimo wieszania słoninki na cieniutkim druciku, zawsze jakaś wredna wrona się napatoczyła i okradała darmową stołówkę dla sikorek.

W myśl zasady REUSE, ja zrobiłam najprostszy na świecie karmnik z butelki plastikowej i podstawki pod kwiatki – równie dobrze można użyć dna z butelki 5 l jeśli się takową ma na stanie, ja akurat takich nie używam. Ostrym nożem odcięłam gwint butelki, nad dnem zrobiłam dwa rozcięcia, przez które przeciągnęłam patyk, na patyku zawiesiłam podstawę do doniczki tak, aby zawartość butelki swobodnie się na nią wysypywała, ale żeby wszystko naraz nie wyleciało.

Pamiętać należy, żeby dokarmianie zacząć kiedy nastaną trudne dla ptaków warunki, a więc najwcześniej na przełomie listopada/grudnia, kiedy ptaki zdążyły odbyć już swoje wędrówki. Dokarmiamy więc maruderów, którzy z jakiś przyczyn nie odlecieli do ciepłych krajów i gatunki, które w Polsce zimują. Jeśli zaczęliśmy dokarmiać ptaki, musimy dokarmianie kontynuować, aż do wiosny, żeby przyzwyczajone do naszej stołówki ptaki nie poginęły z głodu.

Co można dać do karmnika? Wszelkiego rodzaju ziarna, nasiona słonecznika, prosa, konopi i lnu, pestki dyni, słonecznik, owoce jarzębiny, czarnego bzu, dla sikor trochę smalcu lub słoniny. Niektórzy dodają również okruchy chleba, ale ja bym tego odradzała, bo chleb może spleśnieć, i zamiast wspomóc, zaszkodzi.

Jakich pięknych gości możemy spodziewać się w naszych karmnikach? Wszystkie gatunki sikor, gile, kosy, wróble i mazurki, kowaliki, zięby, sójki, rudziki, jery, dzwońce i grubodzioby.

 

Pomagamy ptakom, a sami możemy cieszyć oczy – przyjemne z pożytecznym 🙂


Więcej wpisów z serii „Poradnik” znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.