Szperając po internecie natknęłam się na ciekawy zbiór 40 map, które objaśniają świat. 40 to strasznie dużo, wrzucam więc te, które mnie najbardziej zainteresowały.
1. Świat, gdyby cała pokrywa lodowa obszarów polarnych roztopiła się
Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle dojdzie do całkowitego roztopienia lodów Arktyki. Ale jeśli by do tego doszło, poziom wód wszechoceanu wzrósłby o 65,84 m, co było by wielką tragedią dla ludności zamieszkującej wyspy oraz tereny nadbrzeżne na kontynentach. Interaktywna mapa pokazująca kierunek zmian, na stronie National Geographic: Rising Seas – Interactive: If All The Ice Melted.
2. Globalna ekonomia, czyli jak powstaje nutella
I już wiadomo dlaczego nutella jest tak droga! Potrzebne są naturalne produkty z aż 5 krajów, ogromne zakłady produkcyjne na całym świecie oraz łańcuch dostaw i dystrybucji, który obejmuje cały świat.
3. Jak wołają na niedźwiedzia Europejczycy
Głównym bohaterem tej mapy nie jest niedźwiedź, ale grupa językowa używana przez europejczyków. Kolorem pomarańczowym oznaczono języki romańskie, zielonym języki słowiańskie, a fioletowym języki germańskie. My Słowianie jesteśmy jednak siłą 🙂
4. Odsetek domostw w Indiach bez toalety
Indie – siódmy pod względem wielkości kraj świata, i drugi pod względem liczby ludności. Twórca tej mapy obrazuje nam szokującą rzeczywistość tego rozwijającego się świata i pokazuje jak daleko jeszcze Indiom do krajów rozwiniętych. Wciąż, w XXI wieku, ponad połowa mieszkańców Indii żyje w biedzie, w warunkach pozbawionych podstawowych wymogów sanitarnych.
5. Ponad połowa ludzkości zamieszkuje obszar zaznaczony kołem
Obecnie świat zamieszkuje ponad 7 miliardów ludzi, z czego 1,39 miliarda przypada na Chiny, 1,22 miliarda na Indie, 251 milionów na Indonezję, na Bangladesz 163 milionów, na Japonię 127, a na Filipiny 105 milionów ludzi. W obszarze zaznaczonym kole znajduje się jeszcze ponad 10 państw, dając w sumie ponad 3,63 miliardów ludności.
6. Świat widziany z kosmosu podczas rocznych zmian pór roku
Na koniec ciekawa wizualizacja zmian pór roku wykonana przez NASA.
Pozostałe mapy znajdziecie tutaj: 40 maps that explain the world.