Zaczęła się jesień i wypatrujemy już odlatujących ptaków. I jak co roku, na wiosnę będziemy wypatrywać ich powrotów. Ale czy przylecą? Jak się okazuje na ptaki czeka nie tylko trud dalekiego lotu, ale też kłusownicy i myśliwi. Nielegalne zabijanie ptaków to palący problem ostatnich lat, ale na szczęście coraz więcej się o tym mówi i problem jest nagłaśniany na arenie międzynarodowej.

Czytając to pomyślisz być może o krajach Afryki, gdzie ludzie nie dbają zbytnio o ochronę przyrody, gdzie kłusownictwo jest na porządku dziennym, a może ludzie głodują i dla nich taki zastrzyk białka z nieba jest na wagę złota.
I tu niemile Cię zaskoczę, bo bynajmniej nie będę w tym poście wędrować tak daleko na południe. Wystarczy, że przeniosę się nieco na zachód i nieco na południe od naszej granicy.

W Polsce mamy 13 gatunków ptaków łownych. We Francji są to aż 89 gatunki. Część z tych gatunków to gatunki chronione przez Polskie prawo.

Mamy tu niemały paradoks. Ptaki, które w Polsce otaczamy ochroną prawną, w innych krajach europejskich należą do gatunków łownych. Aby więc skutecznie chronić ptaki, należałoby ujednolicić przepisy prawa w całej Europie, chociażby w krajach Unii Europejskiej. A to i tak byłby tylko wierzchołek góry lodowej, bo przecież ptaki migrują również do krajów afrykańskich.

Wracając do Francji, nie sposób wspomnieć, że oprócz ogromnej liczby gatunków na które można polować, dozwolone jest 40 sposób w jaki można na nie polować, a co więcej, dozwolone jest polowanie w nocy. Zapytasz może w jaki sposób w nocy można odróżnić gatunki do których można strzelać? Ano nie sposób tego zrobić. Dlatego obok tych 89 gatunków łownych strzelane są ptaki spoza listy, a także gatunki chronione.

Zabijanie ptaków - martwy bażant

Obok polowań dozwolonych prawnie, istnieje również duży problem kłusownictwa, ale określenie skali problemu jest niezwykle trudne.
A czy wiesz, że na gatunki śpiewające jest ogromny popyt na czarnym rynku? Tymczasem śmiertelność ptaków śpiewających w czasie transportu oszacowano na aż 95%!

Problem masowego zabijania ptaków nagłośniło BirdLife International, w opublikowanym w 2015 roku raporcie „The Killing Report” (możesz przeczytać go tutaj).

Według raportu co roku w Basenie Morza Śródziemnego zabijanych jest około 25 milionów ptaków.

Z raportu wynika, że ptaki zabija się poprzez odstrzał, trucie i pułapki, a także inne nieokreślone sposoby. A poluje się na nie dla jedzenia (np. we Francji, Hiszpanii i Włoszech łapie się skowronki na grilla), sportu, w niewolę i inne niesprecyzowane cele. W Europie najwięcej ptaków zabijanych jest we Włoszech.

Zabijanie ptaków w czasie migracji jest tematem kampanii „Łączą nas ptaki„. Jeśli interesuje Cię ten temat to koniecznie zajrzyj na stronę kampanii, gdzie możesz pobrać darmowe materiały szkoleniowe.


Inne, bardziej przyjemne tematy związane ze zwierzętami znajdziesz w sekcji „CIEKAWOSTKI O ZWIERZĘTACH” klikając w poniższą grafikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *