fbpx
pszczoła kontra osa

Pszczoła kontra osa

Sierpień jest miesiącem, który kojarzy mi się z osami. Osy są w sadach, są na straganach, są w cukierniach, są przy koszach na śmieci. No, i osa lata koło nosa oczywiście, jednych doprowadzając do szału, innych do paniki. Aż trudno uwierzyć, że tak wiele osób wciąż osy myli z pszczołami! A przecież nie tylko różnią się wyglądem, ale też preferują różny pokarm, a więc jeśli tylko nie wejdziecie do pasieki, to pszczoła koła nosa Wam latać nie będzie. Zapraszam do zapoznania się z wpisem, po którym nie będziecie mieli już problemu z odróżnianiem tych dwóch owadów.

Pszczoły

Na świecie istnieje około 20 tysięcy gatunków pszczół, w Polsce najbardziej znanym jest z pewnością pszczoła miodna Apis mellifera. Pszczoły są gatunkiem niezwykle użytecznym dla człowieka i całych ekosystemów, zapewniają 76% produkcji naszej żywności.

Jeśli wyginą pszczoły, ludzkości zostanie tylko rok.

Pszczoły zapylają wiele gatunków roślin, a więc możemy domniemywać z niemal 100 procentową pewnością, że pasiasty owad latający wokół kwiatów to właśnie pszczoła. Jeśli chodzi o wygląd, to pszczoły są nieco mniejsze od os, ale bardziej krępe i owłosione. Charakterystyczne są szerokie i silnie owłosione tylne nogi, oraz goleń na trzeciej parze odnóży, który tworzy tzw. koszyczek, w którym pszczoły przenoszą pyłek do ula. Kolejna różnica, mało przyjemna, to użądlenie – pszczoły żądlą jedynie w obronie, zostawiając żądło w ciele agresora, po czym giną – jeśli użądli Was pasiasty owad, który po tym nie będzie się ruszał, a w miejscu ukłucia będziecie mieć żądło, to znaczy, że była to pszczoła.

Osy

Osy z punktu widzenia człowieka są szkodnikami. Karmią swoje larwy białkiem owadów, często ich łupem padają owady pożyteczne, m.in. pszczoły. Są większe od pszczół, ale smuklejsze, bardziej żółte, ich lot jest „cięższy” i głośniejszy. Odwłok u nasady jest silnie zwężony, skąd wzięło się określenie „talia osy”, często na odwłoku są również czarne plamki (w zależności od gatunku). Osy mogą użądlić dowolną ilość razy i dalej latają, a żądło nie zostaje w ciele ofiary – ot taka kolejna różnica między tymi owadami.

Podsumowując, najprościej rozróżnicie osy od pszczół zapamiętując, że tam gdzie produkty spożywcze, soczyste owoce, lepkie soczki, tam latają osy; natomiast tam gdzie są kwiaty latają pszczoły.

Przy okazji owadów zapraszam do zapoznania się postem o bąkach i trzmielach, a które ludzie mylnie nazywają.


Więcej wpisów z serii „Przyrodnicze podobieństwa” znajdziecie tutaj.

Comments

No Comments

  Leave a comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  O mnie
  Aneta Bywalec
  O mnie

  Cześć!

  Jestem magistrem biologii, pasjonatką fotografii przyrodniczej, a w prywatnym życiu żoną i mamą.

  Jeśli masz do mnie jakieś pytanie to śmiało pisz na mail: [email protected]

  Kupuj książki taniej w Taniej Książce!

  Tematyczne cykle wpisów

  Blisko Przyrody na Facebooku: