[vc_row][vc_column][vc_column_text]Nigdy nie byłam wielką fanką mięsa, ale zawsze przynajmniej 3 razy w tygodniu mieliśmy na obiad danie mięsne, a w lodówce zawsze była jakaś wędlina bądź kiełbasa. Teraz, kiedy sama robię zakupy i przygotowuję wszystkie posiłki niechęć do mięsa wróciła. Powodów dla, których postanowiłam rzucić mięso (na razie na miesiąc, żeby przekonać się jak to będzie) jest całe mnóstwo: kwestie etyczne, zdrowotne, ekonomiczne, środowiskowe. Ale przysłowiową „kropkę nad i” postawiły czwartkowe udka z kurczaka, które po odpakowaniu z woreczka śmierdziały chlorem, a w czasie gotowania zaczęły śmierdzieć jak świńskie nóżki, które moja babcia gotowała psu. Z obawy o nasze zdrowie udka niestety wylądowały w koszu.
Jednym z głównych powodów, dla których wcześniej nie zrezygnowałam z mięsa był głód. Nie wiem czy to jakieś ukryte składniki mięsa uzależniają, czy źle komponuję posiłki bezmięsne, ale po daniach jarskich często jestem po prostu głodna. Przede mną więc nie lada wyzwanie, aby tak dobierać posiłki, aby tego głodu nie odczuwać.

Przez cały październik będę się starać tak bilansować posiłki, żeby nie uwzględniać w nich mięsa. Nie rezygnuje z nabiału, jajek i ryb – taka zmiana była by zbyt trudna do wdrożenia i mogłaby na wstępie zniechęcić do całego przedsiewzięcia.

Na facebooku rusza grupa wsparcia, do której zapraszam wszystkich, również tych, którzy nie chcą podjąć się wyzwania, ale chcieliby wzbogacić dietę o dania bogate w warzywa.

październik bez mięsa-patera

Jeśli zastanawiasz się z jakich powodów można zrezygnować z jedzenia mięsa, oto garść argumentów:

 1. Kwestia etyczna
 2. Kwestia środowiskowa
 3. Kwestia zdrowotna
 4. Kwestia ekonomiczna
 5. Kwestia smaku

A więc do dzieła i powodzenia! Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się Swoimi sukcesami w komentarzach pod tym postem 🙂

10 odpowiedzi

 1. Trzymam kciuki. Ja też tak miałam, że byłam ciągle głodna, ale nie po odstawieniu mięsa, ale później – kiedy ograniczyłam nabiał. Po jakimś czasie przeszło.
  Tak sobie myślę, że ten głód może wynikać z „przyzwyczajeń” Twojej flory bakteryjnej. Nasze bakterie w brzuchach są przyzwyczajone do określonego jedzenia i „domagają się” go. Jak zmieniamy sposób odżywiania zmieni się skład flory jelitowej na odpowiednią do nowych pokarmów. Fajnie opisane to jest w książce pt. Sekretne życie mikrobów.

  1. Zdaję sobie sprawę, że jak w przypadku każdego detoksu na początku może być ciężko, ale liczę, że jak przetrzymam najgorsze, to późniejsze zalety rzucenia mięsa przeważą stare przyzwyczajenia. A do książki chętnie sięgnę, jak mi się uda gdzieś złapać 🙂

 2. Powodzenia, Aneta! Nie jem mięsa od paru lat, więc poniekąd też wezmę udział w wyzwaniu 😉 Z tym głodem to prawda, ale po jakimś czasie człowiek się wdraża i tak komponuje posiłki, że są one sycące. Trzymam kciuki za eksperyment 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.