fbpx

Powitaliśmy już Nowy, 2014 Rok. Mamy jeszcze 358 dni, aby zapisać karty kalendarza nowego roku. A czym ważnym zapisał się 2013 rok? Z pewnością wielką sensacją były odkrycia nowych gatunków zwierząt, zwłaszcza nowych gatunków ssaków. Poniżej przedstawiam jedynie kilka spośród tych gatunków, których istnienie zostało udokumentowane  w roku 2013.

1. Olinguito (Bassaricyon neblina) – ssak drapieżny z rodziny szopowatych, pierwszy od 35 lat gatunek ssaka odkryty na terenie Ameryki Południowej. Olinguito to obecnie najmniejszy przedstawiciel rodziny szopowatych (waga do 1 kg). Jest endemitem mglistych lasów Ekwadoru oraz Kolumbii, zamieszkuje korony drzew i rzadko schodzi na ziemię. Pomimo, że gatunek ten zaliczany jest do drapieżnych, jego pożywienie stanowią głównie owoce i ich nektar, a także owady.

www.wikipedia.pl
www.wikipedia.pl

2. Nasz padalec doczekał się odkrycia swoich kuzynów w Ameryce. Cztery nowe gatunki beznogich jaszczurek zostały odkryte w skrajnie marginalnych stanowiskach stanu Kalifornia. Czego to dowodzi? Że świat wciąż nie został jeszcze przez nas całkowicie odkryty, a więc jest nadzieja dla zapalonych badaczy, aby dokonać ważnego dla nauki odkrycia, niekoniecznie zapuszczając się w głąb puszczy amazońskiej, czy w głębiny oceanów.

http://phys.org/news/2013-09-species-legless-lizards-edge.html
http://phys.org/news/2013-09-species-legless-lizards-edge.html

Wężopodobne jaszczurki zostały nazwane imionami czterech legendarnych naukowców Uniwersytetu Kalifornia w Berkeley. Obecnie badacze starają się ustalić jaki status przydzielić odkrytym jaszczurkom – czy objąć je i tereny przez nie zamieszkane ochroną prawną. Na chwilę obecną uważa się, że nie są one zagrożone wyginięciem. Czas pokaże jak się potoczy się los tych gadów.

3. W roku 2013 został odkryty również nowy gatunek ryby z rodzaju Arapaima.

http://www.sci-news.com/biology/science-giant-fish-arapaima-brazil-01455.html
http://www.sci-news.com/biology/science-giant-fish-arapaima-brazil-01455.html

Jest to jedna z największych ryb słodkowodnych na świecie, dochodząca do 2,5 m długości i osiągająca wagę ponad 100 kg. Niesamowitą cechą Arapaimy jest zdolność oddychania prymitywnym płucem. Pozwala im to na zasiedlanie rozlewisk oraz obszarów wód stojących ubogich w tlen.

4. Leoparda guttulus to nowy gatunek kota, odkryty w południowej Brazylii. Kot ten był znany już wcześniej, ale został nieprawidłowo sklasyfikowany jako gatunek zamieszkujący północny – wschód kraju Leoparda tigrinus – oncila. Badania DNA dowiodły, że są to odmienne gatunki, nie mogące się krzyżować.

http://www.iflscience.com/plants-and-animals/new-species-cat-discovered-south-america
http://www.iflscience.com/plants-and-animals/new-species-cat-discovered-south-america

Są to małe koty osiągające 3 kg, czyli mniej więcej tyle co typowe koty domowe. Ich przeważnie żółtawa sierść pokryta jest brązowymi i czarnymi cętkami. Zjadają głównie małe gryzonie oraz ptaki, które łatwo zdobywają w koronach drzew.

5. W Ameryce Południowej odkryto nowy gatunek tapira – Tapirus kabomani. Jest to jeden z pięciu występujących obecnie w przyrodzie gatunków tapirów. Z wielkością do 130 cm długości i przy wadze 110 kg jest najmniejszym przedstawicielem tapirowatych. Gatunek ten nie był obcy człowiekowi, tamtejsze plemiona od dawna polowały na tego tapira, ale naukowcy nie chcieli wierzyć w istnienie tak małego tapira. Dopiero w 2013 roku naukowcom udało się przy pomocy lokalnych plemion wytropić tapira i wprowadzić go na karty literatury naukowej.

http://www.iflscience.com/plants-and-animals/new-species-tapir-discovered-south-america
http://www.iflscience.com/plants-and-animals/new-species-tapir-discovered-south-america

6. W wodach Australii został odkryty nowy przedstawiciel delfinowatych z rodzaju Sousa. Nie nadano mu jeszcze nowej nazwy.

http://www.iflscience.com/plants-and-animals/new-species-humpback-dolphin-discovered
http://www.iflscience.com/plants-and-animals/new-species-humpback-dolphin-discovered

Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem:

http://www.iflscience.com/plants-and-animals/newly-discovered-species-2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *