Rekordy wśród ssaków

Rekordy ssaków są bodaj najbardziej znanymi w świecie zwierząt. Mamy tu największe zwierzę świata, największe zwierzę lądowe, najwyższe zwierzę, najszybszego sprintera, etc, etc. Wymieniać można długo, dlatego też ten wpis do najkrótszych nie należy. Ale z pewnością nie jest on nudny 😉

Pytanie kontrolne na początek: najbardziej niebezpieczne zwierzę świata? Oczywiście człowiek. Natomiast najbardziej zabójczy dla człowieka, jest hipopotam. W krajach, w których występuje, często można spotkać tabliczki ostrzegające przed możliwością ataku. Potrafi być bardzo agresywny i nieustępliwy. Chciałoby się powiedzieć, że jest bardzo złośliwy, ale określenie to ciężko przypisać zwierzęciu. Hipopotamy tratują ludzi na swojej drodze, wywracają łódki i kajaki, ale rzadko później atakują ludzi w wodzie. Niestety gdzie są hipopotamy, tam przeważnie są i krokodyle.. Człowiek zaatakowany przez hipopotama musi zmierzyć się nie tylko z jego wielką masą i siła, ale ogromnymi zębami, w wielkiej paszczy, mogącej spokojnie pomieścić małych rozmiarów człowieka.

Drugim najbardziej zabójczym dla człowieka ssakiem, okazuje się być słoń afrykański. Ale czy możemy się dziwić jego agresji na sam widok człowieka? W końcu wybyliśmy ich przodków, a je same zabijamy lub okaleczamy dla kości słoniowej.

Największym zwierzęciem w całej historii naszej planety jest płetwal błękitny. Płetwale osiągają długość 33 m, ważyć mogą nawet 190 ton. Ich język jest tak długi, jak słoń afrykański! Najmniejszym ssakiem jest ryjówka etruska, której waga ciała wynosi od 1,3 do 2 g. Największym ssakiem lądowym jest słoń afrykański. Najwyższym ssakiem jest żyrafa. Niedźwiedź polarny jest największym drapieżnikiem lądowym. Samce osiągają dwukrotność wagi tygrysa syberyjskiego, największego dzikiego kota. Dorosły samiec stojąc na tylnych łapach mierzy 3,35 m. Największy drapieżnik mórz to kaszalot, ma on również największy mózg, co jednak nie czyni go najinteligentniejszym wśród ssaków. Jest również najgłębiej nurkującym ssakiem – jeden z osobników przerwał zębami kabel transatlantycki znajdujący się na głębokości 1134 m. Najdłużej żyjącymi ssakami są słonie, wieloryby oraz naczelne. „Najgrubszym” ssakiem jest płetwal błękitny – jego warstwa tłuszczowa ma 0,5 m grubości. Najliczniejszym rzędem ssaków są gryzonie, zaraz za nimi nietoperze. Największe stada tworzą renifery – nawet 3 miliony; są one też najlepszymi piechurami spośród wszystkich ssaków – wędrują niemal cały rok. Największe grupy tworzy nietoperz Tadarida brasiliensis – w 1 jaskini może przebywać do 20 milionów osobników.

Za najbardziej żarłoczne ssaki uważa się nietoperze wampiry oraz diabła tasmańskiego. Nietoperze wampiry dziennie muszą dostarczyć swojemu organizmowi takiej ilości krwi ile same ważą. Ponieważ czasem polowania nie kończą się sukcesem, u nietoperzy występuje zjawisko dzielenia się pokarmem – w innym wypadku u tych nietoperzy występowałaby duża śmiertelność.  Diabeł tasmański z kolei, potrafi w ciągu pół godziny zjeść mięso o wadze 40% jego własnej masy ciała! Ryjówki mają bardzo wysoki metabolizm, dlatego muszą zjadać nawet 3-krotność swojej wagi dziennie. Natomiast najwięcej pożywienia dziennie  pochłania płetwal błękitny – nawet 4 tony planktonu dziennie.

rekordy ssaków - kangur Najwyżej skaczącym ssakiem jest koziołek skalny, który potrafi skoczyć na wysokość przekraczającą 10 razy jego wysokość. Człowiek musiałby przeskoczyć płomień Statui Wolności stojąc na jej ramieniu, aby dorównać koziołkowi. Najdalej i najszybciej skaczą kangury – potrafią przeskoczyć 100 m w 4 sekundy. Kangur olbrzymi, największy z kangurowatych, potrafi skakać na 9 m, a na krótkich dystansach osiąga prędkość do 48 km/h.

Wszystkim powszechnie znany jest najszybszy sprinter: gepard potrafi na 100 m osiągnąć prędkość nawet 100 km/h, a rekordowy pomiar wskazał 6 s na odległości 100 m. Należy jednak docenić również małe zające, które skokami potrafią osiągnąć prędkość 70 km/h.

Wszystkim znane jest powiedzenie: silny jak wół. Pora na rekordy ssaków w kategorii „siłacze„:

  • Wół potrafi przewieź nawet tonę ładunku w trudnym terenie.
  • Słoń może trąbą podnieść przedmiot ważący 270 kg.  
  • Tygrys może przeciągnąć upolowaną krowę nawet o 500 m.
  • Goryl jest prawdziwym osiłkiem – potrafi podnieść nawet 1 tonę, podczas gdy niedźwiedź „zaledwie” 540 kg!

Za najbardziej płodnego ssaka uważa się mysz: może mieć 10 miotów rocznie, każdy po  7 młodych. Największym noworodkiem jest płetwal błękitny – jest wielkości małego miśsamochodu. Najdziwniejszy rozród występuje chyba u pancernika długoogonowego. Samica może opóźnić implantację zarodka w macicy nawet o 3 miesiące. Zawsze rodzą się czworaczki tej samej płci i identycznym zestawie genetycznym. Samice słoni borykają się z najdłuższą ciążą – aż 22 miesiące. Dla ciekawych życia erotycznego zwierząt, jeszcze jeden, pokaźny rozmiar: płetwal błękitny może poszczycić się największym penisem pośród wszystkich zwierząt – podczas erekcji osiąga długość około 2,4 m – z oczywistych przyczyn, nie da się podać dokładnych rozmiarów, brak nam technologii, która mogła by zmierzyć długość penisa w czasie stosunku, gdy osiąga największy rozmiar. Z dziwnych rekordów można jeszcze podać ssaka, który najczęściej wydala kał: to zwierzę to panda wielka, która należy do drapieżników, a więc jej przewód pokarmowy jest krótki. Jak jednak wszyscy wiedzą, głównym pokarmem pandy są ciężko strawne pędy i liście bambusa: co panda zje, zaraz z niej wylatuje praktycznie niestrawione. Wędrująca panda znaczy swoją drogę kupkami nawozu, który wydala nawet co 100 m!

Czas na rekordy ssaków w kategorii „największe zdolności przetrwania”.

  • Niedźwiedzie polarne do przeżycia potrzebują kawałka lodu, na którym będą mogły się przemieszczać w poszukiwaniu pożywienia i kawałka lądu, aby mogły wydać na świat potomstwo. Wytrzymują  bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne.
  • Wielbłądy są mistrzami jeśli chodzi o przetrwanie w suchych warunkach. Mogą nie pić 8 dni, tracąc 40% swojej masy i 40% wody z organizmu i przeżyć.

wielbłąd

  • Gwanako żyje na wysokości nawet 6100 m.n.p.m. i pomimo bardzo rozrzedzonego powietrza, nie choruje.
  • Szczur jest najbardziej rozpowszechnionym przez człowieka gatunkiem, i może przetrwać niemal w każdych warunkach. Wykazuje odporność na wiele substancji trujących, a jego kości są dość elastyczne, może więc przeżyć upadek z drugiego piętra.

Najlepsi ssaczy inżynierowie to bez wątpienia bobry. Budują swoje domy z błota oraz  materiału roślinnego, które same sobie dostarczają ścinając przyległe drzewa i zarośla. Pieski preriowe z kolei potrafią rozbudować sieć tuneli w swoich norkach na kilometr długości. Orangutan natomiast, co noc buduje sobie z liści nowe posłanie.

Ssakiem o najdłuższych włosach, jest piżmowół. Pojedyncze włosy mają nawet do 90 cm – chronią piżmowoły przed śniegiem i wiatrem.

No i nastała chwila na kość niezgody – który ssak jest najbardziej inteligentny? No oczywiście, że człowiek. Chociaż czasami trudno to przyznać 😉 Kolejne miejsca na podium zajmują kolejno szympans i delfin. Dużą inteligencją szczycą się inne naczelne, słonie, ale również szczury i świnie. Najinteligentniejszą rasą psa jest border colie – idealny jako pies pasterski, zajmuje czołowe miejsca na konkursach posłuszeństwa, ale bywa również bardzo pamiętliwy.

Jeśli znasz jakieś inne ciekawe rekordy ssaków, których nie wymieniłam to proszę daj znać w komentarzu!

Poznaj pozostałe wpisy z kategorii "Przyrodnicze rekordy"

3 odpowiedzi

  1. Super zestawienie 🙂
    Dodam tylko, że Usain Bolt 100m przebiega w 9,58 sekundy, a więc przy gepardzie, który robi ten dystans w 6 sekundy jest całkiem nieźle 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *