fbpx
ślimaki

Ślimaki – Snails

Ślimaki są mięczakami należącymi do gromady brzuchonogów (Gastropoda) – jest to najliczniejsza w gatunki gromada mięczaków. Najwięcej ich można spotkać w ciepłych, płytkich wodach mórz podzwrotnikowych, jak i również w różnego rodzaju zbiornikach wodnych, a na lądzie nawet do wysokości 5000 m.n.p.m.

Ślimaki mają ciało zróżnicowane na głowę, worek trzewiowy, często okryty muszlą oraz nogę. Na głowie znajdują się czułki, pęcherzykowate oczy oraz otwór gębowy wyposażony w tarkę, służącą do rozdrabniania pożywienia. Cechą charakterystyczną ślimaków jest równie zaburzenie symetrii dwubocznej, która powstała w wyniku obrócenia worka trzewiowego wokół osi pionowej i jego spiralnemu skręceniu.

Ze względu na rodzaj i położenie narządów oddechowych można wyróżnić trzy podgromady: przodoskrzelne, tyłoskrzelne i płucodyszne. Są roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne. Rodzaj pożywienia wpływa na budowę tarki – u roślinożernych ślimaków tarka opatrzona jest wielu tysiącami ząbków, u drapieżnych mają duże, sztyletowate zęby. Morskie ślimaki mają twardą tarkę, która przebija muszle ofiar, pozwalając ślimakom dostać się do miękkich części ofiary.

Gromada ta ma również znaczenie w gospodarce człowieka. Wiele gatunków jest jadalna, inne gatunki są szkodnikami upraw, jeszcze inne są używane do wapnowania gleby.
W morzach znaczne straty hodowli omułków i ostryg przynoszą drapieżne rozkolce. Inne gatunki morskie dostarczają pięknej masy perłowej; w starożytności wydzielinę rozkolców (Murtex trunculus i Murex brandaris) i szkarłatników (Purpura) używano do produkcji „królewskiego” barwnika – purpury.

ślimaki

Słowniczek:

brzuchonogi – gastropods
czułki – tentacles
masa perłowa – nacre
mięczak – molluscs
muszla – shell
narządy oddechowe – respiratory organs
płytkie wody – shallow water
strefa podzwrotnikowa – subtropical zone
ślimak – snail, slug
tarka – radula
wapnowanie – liming
worek trzewiowy – visceral bag
zbiornik wodny – reservoir
zwrotnik – tropic


A jeśli zastanawia Was skąd ślimaki biorą muszlę, to koniecznie przeczytajcie ten post!

Comments

2 komentarze

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O mnie
Aneta Bywalec
O mnie

Cześć!

Jestem magistrem biologii, pasjonatką fotografii przyrodniczej, a w prywatnym życiu żoną i mamą.

Jeśli masz do mnie jakieś pytanie to śmiało pisz na mail: [email protected]

Kupuj książki taniej w Taniej Książce!

Tematyczne cykle wpisów

Blisko Przyrody na Facebooku: