fbpx

Wróbel, a może mazurek?

Występują w całej Polsce, spotykamy je wśród zadrzewień śródpolnych, wśród żywopłotów, w sadach, w towarzystwie zagród i ptaszyńców. Małe, szare, wesoło ćwierkające, znane wszystkim wróbelki. Ale nie każdy z nas ma świadomość, że w Polsce występują dwa gatunki wróbli: wróbel domowy, czyli znany wszystkim Wróbelek Elemek i wróbel polny, czyli mazurek.

Wróbel domowy Passer domesticus (wróbel zwyczajny, jagodnik)

Jest gatunkiem większym, występuje u niego dymorfizm płciowy, co oznacza, że samce różnią się wyglądem od samic.

Samiec ma charakterystyczną szarą czapeczkę, biały policzek podkreślony białą linią i czarny pas ciągnący się od podgardla do oczu. Brzuch jasny, grzbiet i skrzydła ciemnobrunatne z czarnymi paskami.

Wróbel domowy samiec
Wróbel domowy samiec

Samica jest nieco mniejsza od samca. Głowa niemal jednolicie brązowoszara, z delikatnym płowym paskiem ciągnącym się za okiem.

Wróbel domowy samica
Wróbel domowy samica
Wróbel domowy samica
Wróbel domowy samica

Gatunek ten bardzo ściśle związany jest z obecnością człowieka. Występuje powszechnie. Przez mechanizację rolnictwa, zanik użytkowania koni roboczych i przydomowego drobiu, skażenie środowiska nawozami i środkami ochrony roślin, stał się dość rzadki w krajobrazie wsi.

Wróbel polny Passer montanus (mazurek)

Podobny do samca wróbla domowego, ale nieco od niego mniejszy. Najłatwiej odróżnić te dwa gatunki po czarnej plamce na białym policzku u mazurka – u wróbla domowego brak tej plamki. Mazurek za to nie ma szarej czapeczki na wierzchu głowy, jest ona jednolicie brązowa. Upierzenie jak u samca wróbla domowego. Samiec i samica mazurka nie różnią się od siebie.

 

Mazurek
Mazurek

Mazurek preferuje pola, parki, sady i ogrody; w miastach jest rzadszy od wróbla domowego.

Ciekawostki:

  • W 2004 roku wróbel zwyczajny i wróbel polny został w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową ze względu na gwałtowny spadek populacji.
  • Wróble są ptakami egzotycznymi – w Europie pojawiły się wraz z rozwojem rolnictwa.
  • W czasie wojny, gdy ewakuowano wsie, po jakimś czasie odlatywały tez wróble.
  • Wróble dawniej były tak liczne, że powodowały znaczny udział w stratach zasiewów na polach. Ktoś wpadł na pomysł zrobienia kukły, znanej dziś wszystkim pod nazwą „strach na wróble”. Jak każdy z nas widzi, ptaki mało co sobie z takiego stracha robią, szybko się do niego przyzwyczajają.
  • Wróble są ziarnojadami, ale przez wieki przebywania w pobliżu osad ludzkich przywykły do żywienia się wszelkiego rodzaju odpadami. Wróble są bardzo żarłoczne, obok naszych muchołówek łowią najwięcej motyli.
  • W 1958 roku chiński przywódca Mao Zedong ogłosił „Kampanię walki z czterema plagami”: wróblami, szczurami, muchami i komarami. W wyniku tej akcji w całych Chinach wytępiono niemal wszystkie wróble. Rok po zakończeniu kampanii przyszła plaga szarańczy, a larwy, które pozbawione naturalnego wroga (wróbla) tak się rozpleniły, że pozjadały niemal wszystkie plony. I tak oto wyplenienie wróbla, którego oskarżało się o spadki plonów, przyczyniło się do trzyletniej klęski głodu i śmierci blisko 30 milionów ludzi!


Jeśli pasjonuje Cię awifauna i chcesz lepiej poznać podniebnych akrobatów to z pewnością spodoba Ci się książka „Ptaki – Przewodnik Collinsa” uważany za najlepszy przewodnik do identyfikacji ptaków.

 

Poznaj pozostałe wpisy z kategorii "Podobieństwa przyrodnicze"

4 odpowiedzi

  1. Uwielbiam wróbelki <3 Ptaki mnie ciągle zaskakują! A akcja Mao – tragedia :(((( Powinno się takie historie podsuwać naszym politykom, którzy uważają, że umieją w regulowanie przyrody.

    1. Zdecydowanie! Można by im było przy okazji przesłać egzemplarz książki „Sekretne życie drzew”

  2. Świetny artykuł. Historia kampanii Mao Zedonga pokazuje, jak nieprzemyślane działania mają potencjał wywołania katastrofalnych skutków, w tym tragicznych konsekwencji dla ludności. Ta tragiczna lekcja przypomina o konieczności ostrożności i zrozumienia złożoności ekosystemów przed podejmowaniem radykalnych działań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *