Jeszcze na początku XX wieku słowo „safari” oznaczało wyprawę myśliwską na terenach Afryki Wschodniej. Obecnie termin ten poszerzony jest do formy zorganizowanego wypoczynki i rekreacji, polegającego na obserwowaniu i fotografowaniu dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. A że żyjemy w czasach globalizacji, obecnie safari to już nie tylko Afryka, ale cały świat.
Safari to z pewnością marzenie każdego miłośnika przyrody, niebywała okazja aby obcować z naturą. Niestety coraz częściej są to typowe, skomercjalizowane wyjazdy mające wyciągać od turystów pieniądze. Uczestnicy safari to nieraz osoby nie zainteresowane tematem, ale szukające mocnych wrażeń i pamiątek, którymi mogliby się pochwalić po powrocie. Zwierzęta nierzadko są płoszone, a nierozważni turyści sami narażają się na ataki zdezorientowanych czy podrażnionych zwierząt.
Poniżej najpopularniejsze obszary proponujące safari:

Niestety jest również drugie, mniej barwne oblicze safari. Jeśli śledzicie mój profil na FB z pewnością wiecie kim jest Melissa Bachman i dlaczego z takimi emocjami zawsze o niej piszę. Co innego polowanie dla zdobyci pożywienia, co innego polowanie jako narzędzie zarządzania zasobami przyrodniczymi, a co innego kłusownictwo dla chwalenia się zdjęciami zabitych zwierząt.

Jeśli chodzi o polowania na zwierzęta, to w wyznaczonych miejscach, myśliwi z pozwoleniem na broń i odstrzał mają taką możliwość – oczywiście wiąże się to z niemałymi opłatami. W Afryce granice terenów łowieckich są ściśle wyznaczone, polowania odbywają się na ponad 400 – hektarowych farmach. Najwięcej takich miejsc można znaleźć w RPA, Mozambiku i Zimbabwe. Coraz popularniejsze są polowania przy użyciu łuku, a polowanie ma poprzedzać długotrwałe, „ekscytujące” tropienie – wszystko, aby klient był zadowolony i przyjechał ponownie ze swoim zasobnym portfelem. Niestety nielegalne polowania często odbywają się pod szyldem „legalne”, a wszystko tuszowane jest dzięki szerokim ramionom korupcji w krajach afrykańskich. Z resztą nie tylko tam.
Bardzo chciałabym, aby wróciły czasy, kiedy safari było skierowane dla miłośników zwierząt, i gdzie wybierali się ludzie wrażliwi i kulturalni. Może gdzieś jeszcze świat nie został zepsuty przez człowieka, jeśli tak, niech lepiej nikt go nie odkrywa..
Jedna odpowiedź