Biało – czerwona u brzegów Antarktydy. Ryszard Badowski.

Antarktyda – najwyższy kontynent świata, najbardziej nieprzystępny i najbardziej zdradziecki. Wielu śmiałków marzyło o zbadaniu jej, w tym Polacy.
Biało – czerwona u brzegów Antarktydy to propozycja dla miłośników przyrody, podróży morskich i odkryć geograficznych. Autor relacjonuje pierwszą polską wyprawę naukową na obszar Antarktyki, na pokładzie nowoczesnego statku badawczego „Profesor Siedlecki” oraz trawlera przetwórczego „Tazar”. Wyprawa miała na celu zbadać możliwość połowów i przetwórstwa kryla. Wyprawa zakończyła się ogromnym sukcesem, przyniosła ogromny rozgłos polskim naukowcom. Przyczyniła się również do szybszego utworzenia polskiej stacji polarnej imienia Henryka Arctowskiego, której celem było dalsze badanie kryla, a także badania naukowe wciąż jeszcze mało znanego 6 kontynentu. Autor w ciekawy sposób opisuje przygody towarzyszące badaniom, ale również przybliża czytelnikom historie odkryć Antarktydy i większej jej części  Antarktyki – jej przyrody, jej pięknego, ale zarazem zabójczego oblicza.

Książkę polecam również wszystkim patriotom, dla których opowieści o dokonaniach rodaków unoszą w górę serca i wypełniają je dumą.
Polecam również inną pozycję Ryszarda Badowskiego o polskich odkrywcach: Odkrywanie świata.

O autorze

Aneta Bywalec
Aneta Bywalec

Z wykształcenia biolog, z zamiłowania przyrodnik, w życiu szczęśliwa żona i mama. Jeśli masz pytania lub uwagi, napisz do mnie: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *