fbpx
Za oknem śnieg, za oknem smog, mróz aż skrzypi. Z przyjemnością zapraszam Was więc na podróż do bajecznie kolorowych Chin, do których zabierze Was Kasia Soszka oraz Jim Phelps. Rozsiądźcie się wygodnie i choć na chwilę zapomnijcie o burej rzeczywistości za oknem 🙂

Chiny to rozległy kraj słynący nie tylko z bogactwa kulturowego, ale również z piękna i  różnorodności swojego środowiska naturalnego. Niewiele krajów na świecie może się pochwalić aż takim zróżnicowaniem krajobrazowym – znajdziemy tu zarówno tropikalne plaże jak i pokryte wiecznym śniegiem ośmiotysięczniki, wilgotne lasy deszczowe i lasy iglaste, wielkie rzeki i ogromne jeziora, przedziwne formacje krasowe i rozlegle stepy, żyzne pola ryżowe i bezkresne pustynie. Poniżej przedstawiam jedynie kilka z najciekawszych atrakcji przyrodniczych Chin.

Dolina Jiuzhaigou

Ukryta w górach na skraju Wyżyny Tybetańskiej,  dolina Jiuzhaigou jest prawdziwym klejnotem wsród rzeszy chińskich parków narodowych. Słynie ona z krystalicznie czystych, szmaragdowo-turkusowych jezior, wielopoziomowych wodospadów oraz zapierających dech w piersiach wysokogórskich krajobrazów. Powstałe w wyniku działalności lodowców, jeziora Jiuzhaigou swoj wyjątkowy kolor i przejrzystość, zawdzięczają dużej koncentracji węglanu wapnia i innych minerałów, dzięki którym dno może być widoczne nawet na dużych głębokościach.

Gęste lasy Jiuzhaigou zamieszkiwane są przez wiele gatunków ptaków, a także pandę wielką oraz rokselanę złocistą –  gatunki edemiczne dla południowej i centralnej części Chin.

 

Park Geologiczny Zhangye Danxia

Położony w północno-zachodnich Chinach Park Geologiczny Zhangye Danxia jest z pewnością jednym z najbardziej niesamowitych miejsc nie tylko w Chinach ale i na całym świecie. Znany również jako Tęczowe Góry, słynie on z różnokolorowych warstw piaskowca, tworzących ostre i wysokie nieraz na setki metrów ściany skalne i ostańce o nietypowych kształtach, uformowane przez trwającą 24 miliony lat erozję piaskowców oraz innych skał, z których zbudowane są pogórza.

Aby móc w pełni docenić walory krajobrazowe Tęczowych Górych,  potrzebne są odpowiednie warunki meteorologiczne. Najlepiej prezentują się one podczas słonecznych, letnich lub wczesno jesiennych dni, poprzedzonych opadami deszczu. Podczas bardzo pochmnurnych i suchych dni różnokolorowe warswty piaskowca mogą być bardzo słabo widoczne.

 

Krajobraz krasowy Yangshuo

Jednym z najbardziej idylicznych i nieziemsko wręcz pięknych miejsc w Chinach jest z pewnością okolica Yangshuo i rzeki Li. Pola ryżowe otoczone niesamowitymi formacjami ostańców krasowych oraz wijąca się pomiędzy nimi rzeka Li, od wielu lat są magnesem przyciągającym niezliczone rzesze turystów zarówno miejscowych jak i zagranicznych.

Bajkowy krajobraz krasowy Yangshuo rozciąga się na ponad 5 tys metrów kwadratowych, a tworzą go nie tylko strome ostańce ale również rozległa sieć jaskiń.

Pustynia Badan Jaran

Choć Chiny kojarzą się głównie z polami ryżowymi, wielkimi rzekami i spektakularnymi krajobrazami górskimi, znajdzie się tu również coś dla miłośników surowego piękna pustyń. Jedną z najpiękniejszych jest z pewnością pustynia Badan Jaran, trzecia największa w Chinach, rozciągająca się na terytorium Mongolii Wewnętrznej, Gansu oraz Ningxia. Co czyni ją wyjątkową to ogromne wydmy, sięgające nawet do 500m wysokości oraz liczne, rozproszone po całym terenie pustyni jeziora i otaczające je oazy zieleni. Zachodzi tu również niezwykłe zjawisko „śpiewających wydm”, powodowane tarciem pojedynczych ziarenek piasku w „lawinie” o powierzchnię wydmy oraz o siebie nawzajem.

Yúnnán Shílín – Kamienny Las

Położona w poudniowo-zachodniej części kraju prowincja Yunnan słynie z różnorodnych, zapierających dech w piersiach krajobrazów, a jedną z jej największych atrakcji jest Shilin, Kamienny Las. Jest on jednym z najciekawszych na Ziemi przykładów krasu kopiastego/wieżowego, którego specyfiką są pojedyncze ostańce i twardzielce wapienne, wyglądające jak odizolowane wieże czy kopce.

Wysokie skały wydają się opadać w dół w sposób podobny do stalagmitów, a wiele z nich wygląda niczym skamieniałe drzewa, tworząc tym samym iluzje kamiennego lasu.Kasia spędziła ponad 5 lat podróżując po Chinach poznając ich kulturę, przyrodę oraz ludzi. Pracując jako nauczycielka angielskiego w chińskim przedszkolu odkryła swoją wielką pasję: dziecięcą oraz rodzinną fotografię. Obecnie Kasia mieszka w Anglii, gdzie przekształca swoją wielką pasję w biznes. Życzymy powodzenia i wielu inspirujących podróży!
Jeśli chcecie zadać Kasi pytania odnośnie jej podróży lub przyjrzeć się bliżej jej pasji, to serdecznie zapraszam Was na jej stronę internetową:

 http://www.kasiasoszkaphotography.com/

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *