fbpx

Wyjazd do Anglii wciąż pozostaje w mojej pamięci, a na jednym z pierwszych planów tych wspomnień pozostają piękne angielskie ogrody. I z tej okazji chciałabym Wam zaprezentować kolejną książkę w temacie ogrodów: Barwy w ogrodzie” Bogdana Plomina wydane nakładem Wydawnictwa Arkady.
Bogdan Plomin zajmuje się projektowaniem i zakładaniem ogrodów, a inspiracje czerpie z ogrodów całego świata, w tym, jakże by inaczej, spójnych i zadbanych ogrodów angielskich. W komponowaniu ogrodów kieruje się kołem barw, gdyż właściwe zestawienie kolorów jest kluczem do pięknego ogrodu.

Urządzając ogród zwykle kierujemy się osobistym gustem, nie zdając sobie sprawy z tego, że dobór barw i gatunków kwiatów nie tylko wpływa na estetykę ogrodu, ale również na nasze samopoczucie. Właściwie dobierając kwiaty do ogrodu nie tylko dłużej będziemy cieszyć się jego pięknem, ale też zapewnimy sobie osobistą strefę terapeutyczną.

barwy w ogrodzie - koło barw

Dobrze zaprojektowany ogród powinien cieszyć oczy przez cały rok, nawet wtedy gdy nie kwitną kwiaty. Dobór pojedynczych roślin, które nie tworzą założonej wcześniej spójnej koncepcji, to najczęstszy błąd popełniany przy zakładaniu ogrodu. Dlatego warto wybrać się do sklepu ogrodniczego przed okresem kwitnienia, aby kolorowe kwiaty nas zbytnio nie kusiły. Kierując się kołem barw możemy dobrać do naszego ogrodu barwy harmonijne, czyli te które w kole stoją obok siebie, lub barwy dopełniające się (komplementarne), czyli te z naprzeciwka. Biel, której nie ma w kole barw, tonuje i równoważy kompozycję, a więc warto o niej pamiętać. Kolory mają swoje właściwości i charaktery, dzięki czemu wywołują u nas określone reakcje. Przykładowo kolor niebieski uspokaja, relaksuje i pomaga się skupić – świetnie nada się do zacisznego miejsca, gdzie można pomarzyć o niebieskich migdałach.

Rozdziały książki podzielone są względem barw:

barwy w ogrodzie - spis treści

Każdy rozdział rozpoczyna krótka charakterystyka danego kolor, znajdziecie tu nazwy przykładowych kwiatów i propozycje kompozycji. Każdy rozdział kończy KOLOROWY PORADNIK, w którym autor opisuje popularne rośliny ogrodowe w danej kolorystyce, a następnie pokazuje przykład projektu ogrodu marzeń – w postaci opisowej i rysunkowej. W książce znajdziecie przykłady kompozycji harmonijnych, kontrastowych oraz monochromatycznych, a więc dostajecie gotowy przepis na zagospodarowanie własnego ogrodu.

Książka obfituje w osobiste uwagi autora, pisana jest z dużym humorem i swobodą, dzięki czemu przyjemnie się ją czyta. Rewelacyjne są gry słowne, autor co rusz zwraca się do czytelnika, przez co  nie jest to nudny i sztywny poradnik. Dzięki bogatej szacie graficznej z opisami każdego gatunku, w końcu rozróżniam codziennie mijane kwiaty, poznałam nieco ciekawostek botanicznych, wiem na czym się skoncentrować, jeśli chcę przyciągnąć do ogrodu motyle, a jeśli będę potrzebowała do czegoś jakiś wymyślny nickname, to nic prostszego! Nasze kwiaty ogrodowe występują w tylu odmianach, że ich autorzy prześcigają się w wymyślnych nazwach! Moje ulubione to: jeżówka „Hot Papaya”, „Raspberry tart”, czy  hortensja bukietowa „Pinky Winky” – wystarczy otworzyć książkę na dowolnej stronie i voilá!

Polecam tę książkę nie tylko ogrodnikom, ale również estetom z dobrym poczuciem humoru i wszelakiego rodzaju „zieleniarzom”, który lubią dobrą lekturę.

 


Post powstał przy współpracy z Wydawnictwem Arkady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *