fbpx

Dzikie i domowe - Jak człowiek udomowił zwierzęta*

Dzikie i domowe, czyli jak człowiek udomowił zwierzęta. Recenzja ilustrowanej książki dla dzieci o zwierzętach, które towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów.

Dzikie i domowe to książka dla dzieci starszych i młodszych, dzięki której mogą one poznać historię udomawiania zwierząt. Książka jest bogata w ilustracje oraz informacje, choć oczywiście przez swój format książka nie wyczerpuje tematu. Ale właśnie dzięki temu zachęca do dalszego śledzenia tematu i wzbudza zainteresowanie nad początkiem romansu człowieka z konkretnymi gatunkami zwierząt i współczesnymi implikacjami tego romansu.

Konstrukcja książki wygląda następująco: krótka historia udomowienia konkretnego gatunku, różnice między dzikim przodkiem, a udomowionym osobnikiem (stąd nazwa książki „Dzikie i domowe”), korzyści dla człowieka z udomowienia konkretnego gatunku oraz ukazanie przykładowych ras powstałych w wyniku sztucznej selekcji.

W książce zawarte jest również odwieczne pytanie nurtujące ludzkość, które wiąż pozostaje bez odpowiedzi:

                   czy to my oswoiliśmy koty, czy one oswoiły nas?
dzikie i domowe - rasy kotów

Bardzo cieszy mnie to, że autor znalazł w swojej książeczce miejsce na ukazanie młodemu pokoleniu problemów jakie udomowione gatunki muszą znosić w związku ze swoją użytkową rolą dla człowieka.

Pomimo, że odebrałam książkę bardziej jako książka dla dzieci i młodzieży, to mam wrażenie, że język jakim posługuje się autor jest czasami zbyt fachowy, przez co może być trochę niejasny dla najmłodszych czytelników.

Polecam tę książkę dalszej uwadze i mam nadzieję, że zachęci każdego do wnikliwszego spojrzenia na historię zwierząt domowych. Bardzo liczę również na to, że otworzy ona oczy na smutny los zwierząt hodowlanych i zasieje ziarno zmian w dobrostanie zwierząt, dzięki czystym jeszcze i pełnych empatii umysłach dzieci i młodzieży.

dzikie i domowe - pszczoły

* Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem ADAMADA.
Wydawnictwo przewidziało kod zniżkowy 50% na wszystkie swoje książki w swojej księgarni internetowej.

Więcej recenzji książkowych znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *