fbpx

Zastanawiasz się gdzie szukać grzybów? Odpowiedź wydaje się prosta: w lesie! Ale czasami bywa tak, że chodzimy, szukamy, a tu nic! Mówi się: „rośnie jak grzyby po deszczu” i faktycznie po deszczu można spodziewać się ich wysypu, zwłaszcza po pełni księżyca. Ważna jest również pora roku, najwięcej jadalnych grzybów pojawia się jesienią, ale zbierać grzyby przez cały rok!

Tradycyjnie grzybobranie trwa w okresie od września do października. Ale w listopadzie pojawiają się gąski, w okresie zimowym uszaki bzowe, wczesną wiosną smardze jadalne, smardzówki czeskie, czy borowiki ceglastopore. Wybór grzybów jadalnych jest przeogromny!

Wytrawni grzybiarze posiłkują się zjawiskiem mikoryzy, a więc w pierwszej kolejności poszukują odpowiednich gatunków drzew. Co to jest ta mikoryza? Jest to współzależność pomiędzy strzępkami grzybów, a korzeniami roślin, korzystna dla obu organizmów: grzyby rozkładają materię organiczną w glebie, uwalniając pierwiastki pokarmowe niezbędne roślinie oraz zwiększają zasięg jej korzeni, korzenie roślin zaś zaopatrują grzyba w cukry, aminokwasy i inne substancje organiczne. Współzależności między grzybami a drzewami żywicielskimi znacznie ułatwia skuteczność grzybobrania, możemy przypuszczać gdzie szukać konkretnych gatunków grzybów.

Koźlarz (kozak, koźlak)

Jeśli tylko w lesie, albo na zboczu góry napotkałam brzozy, od razu rozpoczynałam poszukiwania koźlarzy – związek znany chyba wszystkim amatorom grzybobrania. Występują też gatunki koźlaków, które preferują towarzystwo innych drzew: koźlarz sosnowy sosny, koźlarz topolowy osiki i topole białe, koźlarz grabowy graby i leszczyny. Owocniki pojawiają się od czerwca do października.

Koźlarz czerwony www.wikipedia.pl
Koźlarz czerwony
www.wikipedia.pl

Podgrzybek

Jest kilka gatunków podgrzybków, wszystkie bardzo pospolite. Rosną w lasach liściastych, iglastych i parkach. Podgrzybek zajączek mikoryzę zawiązuje ze świerkiem, limbą i dębem szkarłatnym; podgrzybek złotopory z bukiem, sosną i dębami; podgrzybek żeberkowany z bukiem – występuje na górskich stokach. Różne gatunki pojawiają się od lipca do listopada.

Podgrzybek zajączek www.wikipedia.pl
Podgrzybek zajączek
www.wikipedia.pl

Borowik szlachetny (prawdziwek)

Ten wysoko poszukiwany grzyb rośnie zarówno w lasach liściastych, iglastych, jak i mieszanych. Mikoryzę zawiązuje ze świerkami (głównie), sosnami i dębami. Preferuje drzewostany w średniej klasie wiekowej. Borowiki rosną jedynie w zespole z dwoma gatunkami niejadalnymi – muchomorem czerwonawym i muchomorem twardawym. Owocniki pojawiają się od czerwca do października.

www.wikipedia.pl
www.wikipedia.pl

Maślak

Niezbyt lubiane przeze mnie maślaki, możesz znaleźć pod sosnami (maślak zwyczajny). Pod modrzewiem oczekuj natomiast maślaka żółtego. Jeśli nie znasz się za dobrze na grzybach, a zobaczysz grzyba z gąbką, objedzonego przez owady lub ślimaki, z dużym prawdopodobieństwem jest to któryś z maślaków. Owocniki pojawiają się od nawet od maja, aż do późnej jesieni.

Maślak zwyczajny www.wikipedia.pl
Maślak zwyczajny
www.wikipedia.pl

Mleczaj rydz

Z tego co słyszałam od znajomych grzybiarzy, w rydze obfitują lasy w województwie poznańskim. Grzyby te lubią dużą, stałą wilgotność i piaszczyste gleby. Rosną w obecności sosen, czasem też kosodrzewiny i świerków. Jeśli trafisz na młodniki iglaste z dużą pewnością możesz oczekiwać rydza na kolacje. Owocniki pojawiają się od sierpnia do listopada.

www.wikipedia.pl
www.wikipedia.pl

Żółciak siarkowy

Ten wiosenny grzyb może rosnąc nawet na osiedlowych drzewach. Występuje najpospoliciej w maju i preferuje pojedynczo rosnące drzewa – najbardziej lubi atakować stare czereśnie. Z tej żółto – pomarańczowej huby robi się flaczki lub frytki. Anglicy nazywają go „chicken of the woods”, ale smakiem bardziej przypomina tofu niż kurczaka. Należy go spożywać w ograniczonej ilości, zawsze po obróbce cieplnej i unikać starych egzemplarzy. Młode są zawsze wyraźnie żółto – pomarańczowe.

Źródło: wikipedia.pl

Wychodzi na to, że gdzie nie wejdziesz w las, czy w większy park, masz dużą szansę trafić na jakieś grzyby jadalne. Niestety owocniki grzybów wyrastają przy określonej pogodzie, są zjadane przez zwierzęta, no i zbierają je zapaleni grzybiarze o wczesnych godzinach, czasem więc możemy zebrać, ale figę z makiem. Mam jednak nadzieję, że dzięki temu krótkiemu wpisowi będziesz mógł skuteczniej znajdywać swoje ulubione gatunki grzybów jadalnych.

Aneta z grzybami

Na rynku pojawiły się też szczepionki mikoryzowe, dzięki którym w odpowiednich warunkach można cieszyć się jadalnymi grzybami z własnego ogródka. Ja jednak wolę zostać przy chodzeniu po lesie i Tobie również polecam ten rodzaj aktywności 🙂

Niezależnie jakie grzyby chcesz zbierać, pamiętaj o paru złotych zasadach:

  1. Do lasu zabierz koszyk – nie pakuj grzybów w reklamówki foliowe!
  2. Znalezionego grzyba okręć tuż przy ziemi, albo odetnij nożykiem.
  3. Grzybów niejadalnych nie niszcz! Chętnie zjedzą je zwierzęta.

Obserwuj tablicę Grzyby należącą do użytkownika Blisko Przyrody.


Więcej wpisów z kategorii PORADNIK znajdziesz klikając w grafikę poniżej.

6 odpowiedzi

    1. jaki jest tego powód? opadłe liście zmieniają skład gleby na niekorzystny dla grzybów, czy jakaś inna zależność?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *