fbpx

Czy powinniśmy zimą dokarmiać ptaki?

Dokarmianie ptaków powinno zacząć się jedynie zimą, po nastaniu mrozów. Dlaczego dopiero wtedy?

W dawnych latach, kiedy zima była ciężka zarówno dla zwierząt jak i ludzi, ludzie nie dokarmiali zwierząt, ptaki więc migrowały na południe w poszukiwaniu lepszych warunków oraz łatwiejszego dostępu do pożywienia. Jednak obecnie człowiek w znacznym stopniu odwrócił to zjawisko przez stworzenie wysp ciepła, jakimi są miasta, oraz poprzez nierozsądne dokarmianie. Ptaki mające stały dostęp do pokarmu rezygnują z migracji, która wymaga od nich ogromnej straty energii. Ptaki gromadzą się więc w miastach, co może przywieść je do zguby po nastaniu wielkich mrozów – giną poprzez wyziębienie, przymarznięcie do lodu, roznoszenie się chorób przez zbyt duże skupiska, a w końcu przez głód, gdyż regularnie dokarmiając ptaki zabijamy ich instynkt naturalnego poszukiwania pokarmu. Jeśli więc chcemy dokarmiać ptaki róbmy to z głową.

Po pierwsze jeśli chcemy to robić, róbmy to regularnie i dopiero po nastaniu mrozów – dajmy ptakom szansę odlecieć do ciepłych krajów, a jeśli zostaną, nie skazujmy ich na śmierć przez nasze lenistwo.

Po drugie zwróćmy uwagę na pokarm, który im dostarczamy.

czy powinniśmy zimą dokarmiać ptaki?
Chleb jest pokarmem człowieka, ptakom może być podawany w małych ilościach, i w żadnym wypadku nie może być wyschnięty lub spleśniały. Nadmiar chleba w diecie ptaków powoduje choroby układu pokarmowego, osłabienie i zmniejszenie odporności, co w konsekwencji może doprowadzić do zamarznięcia.

Dokarmianie chlebem ptactwa wodnego często kończy się występowaniem zespołu chorobowego noszacęgo wdzięczną nazwę „Anielskie Skrzydło„. Choroba ta objawia się deformacją ostatniego stawu w skrzydle. W wyniku tego lotki zamiast układać się wzdłuż ciała zaczynają wystawać prostopadle na zewnątrz. Wada ta spowodowana jest nieodpowiednią dietą, zbyt bogatą w węglowodany i białka, a ubogą w mangan, wapń, witaminę D i witaminę E.

Kaczkom i łabędziom najlepiej dostarczyć pokarm zbliżony do karmy dla gęsi i kaczek domowych: gotowane ziemniaki,  warzywa bez soli, czy otręby zbożowe. Łabędzie są odporne na długie okresy głodu, starajmy się więc ich nie przekarmiać.

łabędzie dokarmiane chlebem

Sikorom, dzięciołom oraz kowalikom można przygotować słoninę lub mieszanki z tłuszczu, np łoju oraz nasion:  słonecznika, lnu, rzepaku  czy rozdrobnionych orzechów. Ptakom tym nie powinno się podawać margaryny oraz tłuszczów technicznych. Ptaki drozdowate, np kosy i kwiczoły możemy dokarmiać kawałkami owoców – świeżymi lub suszonymi. I tu UWAGA! Jeśli udostępniamy ptakom karmniki, to pilnujmy, aby były w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem kotów i dbajmy o higienę tych karmników – usuwajmy nadpleśniałe jedzenie i zamieniajmy je świeżym.

Podsumowując – dokarmiajmy ptaki dopiero wtedy, kiedy tego potrzebują i wybierajmy pokarm jak najbardziej zbliżony do naturalnego.


Więcej wpisów z serii PORADNIK znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

Comments

2 komentarze

  • Przyrodnicze wyprawy – grudzień – Blisko Przyrody

    […] można zacząć dokarmiać ptaki (o tym kiedy zacząć i jak to robić przeczytacie we wpisie o dokarmianiu ptaków). W grudniu panują najkrótsze dni, których ukoronowanie świętujemy 21 grudnia, kiedy trwa […]

  • Przyrodnicze wyprawy – styczeń – Blisko Przyrody

    […] Wokół akwenów gromadzi się ptactwo, które nie odleciało do ciepłych krajów: głównie kaczki, łyski i łabędzie. Obok kaczek krzyżówek w okresie zimowym można spotkać przybywające z północny kaczki uhla, lodówki i markaczki. W tym ciężkim okresie warto pomyśleć o dokarmianiu, ale dokarmiać należy regularnie i wartościowym pokarmem. Warto również zadbać o drobne gatunki ptaków (sikory, wróble, gile, kosy, mazurki, trznadle, dzwońce, kowalik, czasem nawet dzięcioły) i przy okazji cieszyć oczy ich widokiem, robiąc różnego rodzaju karmniki. Więcej o dokarmianiu ptaków w osobnym wpisie. […]

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *