Zastanawiasz się jak zwabić motyle do ogrodu? Odpowiedź wydaje się banalna: posadź w nim kwiaty! Ale nie do każdego kwiatka przylecą motyle, ale też nie tylko kwiaty wabią motyle. Co więc zrobić, żeby nasz ogród był chętnie odwiedzany przez motyle?

1.Dobór kwiatów

Rusałka pawik Aglais io

2. Słoneczna kąpiel

Motyle tak jak inne bezkręgowce potrzebują do rozruchu słońca. Upewnij się więc, że motyle będą miały dostęp do kąpieli słonecznej przez cały dzień. Wkomponuj w kwieciste kompozycje kamienie – motyle uwielbiają się na nich wygrzewać.

3. Przejrzałe owoce

Pokarmem motyli jest nie tylko nektar kwiatowy, ale też fermentujące owoce. I być może dla niektórych będzie to obrzydliwe, ale jeśli wystawisz w ogrodzie przejrzałe owoce, np. banany, to efekty mogą przejść Twoje najśmielsze oczekiwania. A i niektóre ptaki chętnie skorzystają z takiej przekąski.

jak zwabić motyle do ogrodu - przejrzałe owoce
Źródło: unsplash.com, autor: Kevin Grieve

4. Postaw na chwasty!
Być może ten pomysł Cię zaskoczy, ale dobrym pomysłem jest zostawienie fragmentu ogrodu samemu sobie – niech wyrosną na nim „chwasty”. Zwłaszcza pokrzywy mogą okazać się czynnikiem zwabiającym motyle do ogrodu. Wiele gatunków motyli, m.in. rusałka pawik, rusałka kratkowiec, rusałka admirał, czy rusałka pokrzywnik potrzebują pokrzyw jako pokarmu w fazie wzrostu gąsienic. Jeśli motyle będą miały gdzie złożyć jaja, a gąsienice co jeść, to nie tylko będziesz mieć ogród pełen motyli, ale też stworzysz azyl dla ich rozwoju.
A tam, gdzie gąsienice tam też ptaki, więc Twój ogród będzie prawdziwą ostoją dla lokalnej fauny.

5. Stwórz kałuże błotne dla motyli

jak zwabić motyle do ogrodu - sadzawka

Motyle często spijają wodę z błotnych kałuż, korzystając nie tylko z dobrodziejskich właściwości wody, ale też czerpiąc minerały z gleby. Umieść w ogrodzie płaskie naczynie wypełnione odrobiną piasku i wody – możesz wykorzystać stare patelnie, albo piękną ceramikę, która dodatkowo wzbogaci wizualnie Twój ogród.

Rośliny żywicielskie, a konkretne gatunki motyli

jak zwabić motyle do ogrodu - rośliny żywicielskie gąsienic

Ulubione wiosenne kwiaty motyli:

 1. Cynie
 2. Pierwiosnki
 3. Nawłocie
 4. Krwawnice

Ulubione letnie kwiaty motyli:

 1. Lawenda
 2. Budleja, zwana też „motylim krzewem”
 3. Werbena
 4. Majeranek ogrodowy
 5. Cynia
 6. Geranium
 7. Goździki brodate

Ulubione jesienne kwiaty motyli:

 1. Astry
 2. Cynia
 3. Rozchodnik
 4. Dalia

Teraz już wiesz nie tylko jak zwabić motyle do ogrodu, ale jak zapewnić prawdziwy azyl okolicznej faunie i przedłużyć życie rodzimej roślinności. A powyższe porady z pewnością pomogą Ci też przywabić motyle na balkon.


Więcej ciekawych porad znajdziesz w sekcji PORADNIK

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.