fbpx

Jak zwabić motyle do ogrodu

Zastanawiasz się jak zwabić motyle do ogrodu? Odpowiedź wydaje się banalna: posadź w nim kwiaty! Ale nie do każdego kwiatka przylecą motyle, ale też nie tylko kwiaty wabią motyle. Co więc zrobić, żeby nasz ogród był chętnie odwiedzany przez motyle?

1.Dobór kwiatów

Rusałka pawik Aglais io
 • Motyle żywią się głównie nektarem kwiatowym, więc oczywistym wyborem jest posadzenie kwiatów jak najbardziej nektarodajnych. Ale jak się okazuje motyle częściej wybierają kwiaty o różowych lub fioletowych płatkach, warto postawić więc na tę paletę barw. Osobiście bardzo polecam kojącą lawendę, którą motyle wręcz uwielbiają – dodatkowo zyskasz kojący zapach, i odstraszysz komary. Oprócz tego wszystkie jaskrawe barwy będą się sprawdzały: intensywna żółć, pomarańcz, a także czerwień, której tak nawiasem mówiąc motyle nie widzą.
 • Poczytaj jakie rośliny są charakterystyczne dla Twojego regionu – sadząc rośliny, które od pokoleń rosną w Twojej okolicy najłatwiej przyciągniesz okoliczną faunę. Nie oznacza to, że musisz rezygnować z „egzotyki”! Do takich kwiatów motyle też chętnie przylecą.
 • I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga: pamiętaj, że motyl spija nektar ssawką, która ma ograniczoną długość. Motyl musi mieć więc dostęp do kielicha kwiatu, więc będzie omijał kwiaty o mocno złożonych kwiatach, typu kielich.
 • Wybierz kilka rodzajów kwiatów, najlepiej takie, które kwitną w różnych porach roku – w ten sposób zapewnisz sobie motyli ogród przez nawet 6 miesięcy w roku.
 • Postaw na różnorodność – nie tylko gatunkową. Zwróć także uwagę na wysokość kwiatów – jedne motyle wolą kwiaty bujające się na wietrze, inne wybiorą tylko te, które rosną tuż przy ziemi. Różne stojaki, czy wiszące kosze z kwiatami z pewnością uatrakcyjnią Twój ogród nie tylko dla motyli, ale również dla odwiedzających.
 • I jeszcze jedno: w żadnym wypadku nie używaj pestycydów i nawozów sztucznych!

2. Słoneczna kąpiel

Motyle tak jak inne bezkręgowce potrzebują do rozruchu słońca. Upewnij się więc, że motyle będą miały dostęp do kąpieli słonecznej przez cały dzień. Wkomponuj w kwieciste kompozycje kamienie – motyle uwielbiają się na nich wygrzewać.

3. Przejrzałe owoce

Pokarmem motyli jest nie tylko nektar kwiatowy, ale też fermentujące owoce. I być może dla niektórych będzie to obrzydliwe, ale jeśli wystawisz w ogrodzie przejrzałe owoce, np. banany, to efekty mogą przejść Twoje najśmielsze oczekiwania. A i niektóre ptaki chętnie skorzystają z takiej przekąski.

jak zwabić motyle do ogrodu - przejrzałe owoce
Źródło: unsplash.com, autor: Kevin Grieve

4. Postaw na chwasty!
Być może ten pomysł Cię zaskoczy, ale dobrym pomysłem jest zostawienie fragmentu ogrodu samemu sobie – niech wyrosną na nim „chwasty”. Zwłaszcza pokrzywy mogą okazać się czynnikiem zwabiającym motyle do ogrodu. Wiele gatunków motyli, m.in. rusałka pawik, rusałka kratkowiec, rusałka admirał, czy rusałka pokrzywnik potrzebują pokrzyw jako pokarmu w fazie wzrostu gąsienic. Jeśli motyle będą miały gdzie złożyć jaja, a gąsienice co jeść, to nie tylko będziesz mieć ogród pełen motyli, ale też stworzysz azyl dla ich rozwoju.
A tam, gdzie gąsienice tam też ptaki, więc Twój ogród będzie prawdziwą ostoją dla lokalnej fauny.

5. Stwórz kałuże błotne dla motyli

jak zwabić motyle do ogrodu - sadzawka

Motyle często spijają wodę z błotnych kałuż, korzystając nie tylko z dobrodziejskich właściwości wody, ale też czerpiąc minerały z gleby. Umieść w ogrodzie płaskie naczynie wypełnione odrobiną piasku i wody – możesz wykorzystać stare patelnie, albo piękną ceramikę, która dodatkowo wzbogaci wizualnie Twój ogród.

Rośliny żywicielskie, a konkretne gatunki motyli

jak zwabić motyle do ogrodu - rośliny żywicielskie gąsienic

Ulubione wiosenne kwiaty motyli:

 1. Cynie
 2. Pierwiosnki
 3. Nawłocie
 4. Krwawnice

Ulubione letnie kwiaty motyli:

 1. Lawenda
 2. Budleja, zwana też „motylim krzewem”
 3. Werbena
 4. Majeranek ogrodowy
 5. Cynia
 6. Geranium
 7. Goździki brodate

Ulubione jesienne kwiaty motyli:

 1. Astry
 2. Cynia
 3. Rozchodnik
 4. Dalia

Teraz już wiesz nie tylko jak zwabić motyle do ogrodu, ale jak zapewnić prawdziwy azyl okolicznej faunie i przedłużyć życie rodzimej roślinności. A powyższe porady z pewnością pomogą Ci też przywabić motyle na balkon.


Więcej ciekawych porad znajdziesz w sekcji PORADNIK

Comments

2 komentarze

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O mnie
Aneta Bywalec
O mnie

Cześć!

Jestem magistrem biologii, pasjonatką fotografii przyrodniczej, a w prywatnym życiu żoną i mamą.

Jeśli masz do mnie jakieś pytanie to śmiało pisz na mail: [email protected]

Kupuj książki taniej w Taniej Książce!

Tematyczne cykle wpisów

Blisko Przyrody na Facebooku: