fbpx

Coraz mniej liści na drzewie, coraz mniej barwnych kwiatów w ogrodach. Porządkując nasze ogrody i sady pamiętajmy jednak, żeby w tych porządkach nie być zbyt skrupulatnym. Powinniśmy pamiętać o zwierzętach, które przygotowują się już do zimy, a w końcu o prawidłowym obiegu materii w środowisku i czystym powietrzu. A więc jak zaplanować jesienne porządki, aby były z korzyścią dla świata przyrody?

Kwiaty

Warto nie usuwać wszystkich przekwitających kwiatów – oprócz funkcji dekoracyjnej skorzystają z nich ptaki, wydziobując nasiona. Jeśli w ogrodzie masz słonecznik można zostawić główkę lub dwie w ogrodzie – ptaki będą zachwycone.

Owoce

Jabłka, gruszki, aronia, śliwki – warto zostawić parę sztuk na drzewie, albo zostawić spady pod drzewem czy krzakiem. Dzięki temu ogród będzie przyciągał zwierzęta przez cały rok.

Gniazda

Późną jesienią, wczesną zimą, kiedy na drzewach nie ma już liści można zaobserwować wszystkie opuszczone już gniazda. Można je ściągnąć z drzew i krzewów, aby zrobić miejsca nowym gniazdom. Drobne ptaki co roku budują nowe gniazda – stare są zapasożycone, a do wiosny i tak same by spadły, albo zgniły. Nie wolno jednak ściągać gniazd dużych ptaków, które używane są przez lata, np. gniazd bocianów czy orłów. Nie wolno ruszać też glinianych gniazd jaskółek.

Jest to też świetna okazja do wspólnych spacerów z dziećmi i oznaczania gniazd do gatunku ptaków – pomocny może być atlas „Gniazda naszych ptaków” Jerzego Gotzmana i Bolesława Jabłońskiego.

Budki

15 października uznaje się za koniec sezonu lęgowego ptaków. Warto zadbać o czystość budek przed przybyciem nowych mieszkańców. Resztki piór, odchody i inne zanieczyszczenia są źródłem pasożytów i potencjalnych chorób. Warto więc zadbać o czystość budek przed przybyciem nowych mieszkańców.

Jak sprzątnąć budkę? Założyć gumowe rękawiczki, wyrzucić gniazdo ze środka, wymieść pozostałości szczotką, odparzyć całość gorącą wodą.

Stowarzyszenie Jestem na Ptak

Należy jednak zwrócić uwagę, czy któreś z ptaków zimujących w Polsce nie wybrało sobie takiej budki na przezimowanie – w takim wypadku warto poczekać z czyszczeniem budki.

Liście i gałązki

To, że nie należy palić liście słyszał już każdy. Oprócz tego, że wszystko potem wokół śmierdzi, to czy warto zanieczyszczać i tak niezbyt dobrej jakości powietrze? Paląc liście uwalniamy do atmosfery zmagazynowane w nich zanieczyszczenia, które chłonęły przez cały okres wegetacji.


Liście można kompostować, nawet kontrowersyjne w tej kwestii liście orzecha włoskiego. Kompost z liści orzecha nie nadaje się jednak do nawożenia wszystkich roślin ze względu na zawartość juglonu, który hamuje wzrost niektórych roślin np. pomidorów, ogórków czy ziemniaków, ale dobrze wpływa na wzrost innych np. cebula, burak, fasola.
Warto jednak zostawić trochę liści na glebie, ponieważ dobrze chłoną wodę uniemożliwiając później jej wyparowanie i przesuszenie gleby. A dzięki mikroorganizmom, w procesie dekompozycji zawarte w liściach substancje odżywcze użyźnią glebę.
Podcięte gałązki iglaków świetnie sprawdzą się w zabezpieczaniu wrażliwych roślin przed zimnem. Wystarczy ściętymi gałęziami obłożyć roślinę i delikatnie związać je sznurkiem.
Gałązki drzew i krzewów mogą służyć do stworzenia schronienia dla zwierząt na okres zimy. Wystarczy ułożyć mały kopiec i przysypać go liśćmi. Będzie to doskonałe schronienie dla bezkręgowców, ale przy odrobinie szczęścia przezimuje tam jeż, ropucha lub jaszczurka. A gdy pojawią się ptaki wcześnie przylatujące na wiosnę, będą miały co jeść.

Jesienne porządki dla przyrody - liście

Więcej wpisów z kategorii PORADNIK znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *