fbpx

Pozwólcie, że tym razem polecę Wam nieco bardziej naukową książkę. „Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia” to odnowiona edycja nietuzinkowego podręcznika ewolucji. Chociaż określenie tej książki mianem podręcznika może być krzywdzące i zdecydowanie zniechęcać potencjalnych czytelników. A tymczasem, zgodnie z tytułem, jest to opowieść o historii życia na Ziemi.

Richard Dawkins, autor znanej książki „Samolubny gen”, postanowił wraz ze swoim asystentem Yanem Wongiem wydać zaktualizowaną wersję „Opowieści przodka” z okazji 10 rocznicy pierwszego wydania. A ponieważ od wydania pierwszej edycji poczyniono wiele odkryć i usprawnień w odczytywaniu historii z genów, książka nabrała nowego kształtu i dodatkowego autora.

Od pierwszych stron zachwyca lekkość narracji i duże poczucie humoru autora, a także dystans to sztywnych pojęć naukowych, nieraz bardzo zagmatwanych i nieintuicyjnych. Nie jest to typowy podręcznik biologii ewolucyjnej, nie znajdziecie tu encyklopedycznych opisów, tematycznych rozdziałów z pojęciami, regułkami, wzorami i nudnymi ćwiczeniami. Autorzy w opisowy, a nieraz też filozoficzny (czasem za bardzo) sposób opisują dzieje ewolucji życia na Ziemi.

Przez chwilę naiwnie się łudziłam (a może miałam nadzieję), że będzie to dosłownie opowieść danych gatunków o swoim rodowodzie i rozwoju. Ale nie, w opowieści jest zachowany naukowy ton i to autor jest narratorem, który opowiada historię gatunków. Bo musicie wiedzieć, że książka podzielona jest na kilkadziesiąt rozdziałów, w których kolejne grupy  organizmów snują swe opowieści wędrując przez meandry ewolucji i spotykając po drodze wspólnych dla siebie przodków.

Zdecydowanie książka powinna stanąć na półce każdego biologa, bo jest to pozycja zwierająca ogrom wiedzy z różnych dziedzin biologii. Dlaczego jeszcze ta książka jest taka wyjątkowa? Bo przedstawia ewolucję człowieka jako wędrówkę przez wieki, cofając się do etapu naczelnych, małpiatek, aż po ryby i formy pierwotne życia na Ziemi. Dla mnie największą wartością tej książki jest to, że autorzy w przystępny sposób opisują pojęcia i definicje, które nie do końca były dla mnie intuicyjne.

Książka z pewnością przypadnie do gustu przyrodnikiem, gdyż jest tu wiele szczegółów i ciekawostek zarówno o zwierzętach jak i roślinach (tak, opowieść sięga, aż do prymitywnych organizmów od których ponoć pochodzimy).

Jeśli ktoś nie jest zainteresowany ewolucją, czy nawet biologią, to nawet poczucie humoru i barwne opisy mogą nie wystarczyć, aby uczynić te 800 stron na tyle strawnymi, aby połknąć tę książkę w całości. Jeśli więc ktoś szuka jedynie materiałów do pracy domowej to być może powinien sięgnąć po inną pozycję.

Wydaje mi się też, że kreacjoniści mogą się czuć lekko urażeni po lekturze tej książki. Czytając ją da się wyczuć lekką niechęć, a może nawet lekceważenie przez autora kreacjonistów. Z resztą treść książki wyraźnie odrzuca możliwość kreacji człowieka.

Podkreślam jeszcze raz: to nie jest nudny podręcznik ewolucji. To fascynująca podróż po kartach historii życia na Ziemi. A więc weźcie książkę w dłoń i ruszajcie w niesamowitą podróż!


Post powstał przy współpracy z Grupą Wydawniczą Foksal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *