fbpx

Dziś parę słów na temat wspaniałej rasy: owczarka australijskiego zwanego też aussie. Wbrew nazwie, rasa ta pochodzi nie z Australii, lecz ze Stanów Zjednoczonych. Skąd więc wzięła się nazwa rasy? Otóż amerykańscy pasterze zaczęli krzyżować owczarki pochodzące z Anglii z psami pasterskimi sprowadzanymi z Australii. Psy te, zwane „little blue dog”, miały szczątkowe ogony i umaszczenie merle, czyli błękitne. Gdy zaczęto krzyżować je z rodzimymi owczarkami przylgnęła do nich nazwa owczarek australijski.

Ze względu na umaszczenie i długość okrywy włosowej wyróżnia się 4 podstawowe umaszczenia: czarny (black), czekoladowy (red), blue merle oraz red merle (czekoladowy marmurek). Każdy z tych odmian może mieć dodatkowo podpalenia oraz białe znaczenia, co w sumie daje 16 kombinacji, także dla każdego coś dobrego! Co jeszcze charakterystycznego dla tej rasy to oczy, bardzo często przypominające oczy psów husky. Ale tu również istnieje duże zróżnicowanie, możemy więc spotkać psy o złotych, zielonych, piwnych, brązowych, bursztynowych lub niebieskich (typu husky) oczach. Część psów rodzi się z długimi, puszystymi ogonami, część po swoich australijskich przodkach rodzi się z ogonem szczątkowym.

http://sofifarm.manifo.com/
http://sofifarm.manifo.com/

 

Aussie są świetnymi psami pasterskimi, dobrze sprawują się również w ratownictwie oraz w terapii chorych. Potrzebują wiele aktywności fizycznej, również zadań wymagających wysiłku myślowego, wspaniale prezentują się na wszelkich wystawach, sprawdzają się w różnych dyscyplinach kynologicznych takich jak dog frisbee czy flyball. Dobrze socjalizują się z innymi psami, są łagodne dla dzieci, przywiązują się do jednej rodziny, ale potrafią być nieufne wobec obcych, warto więc pamiętać o wczesnej tresurze. Trzeba również pamiętać o regularnej pielęgnacji sierści, najlepiej czesać i szczotkować psa codziennie, aby zapobiegać powstawaniu kołtunów i usuwać obumarłe włosy, tak żeby zimą psu było ciepło, a latem miał zapewnioną ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

http://sofifarm.manifo.com/
http://sofifarm.manifo.com/

 

Jak każda rasa, aussie są szczególnie podatne na niektóre choroby. Po swoich praprzodkach collie są obciążone CEA – anomalią oczu collie. Anomalia ta polega na niedożywieniu i obumieraniu siatkówki. Chorobę można wykryć bardzo wcześnie, w wieku 6 -7 tygodni, a więc można szybko podjąć odpowiednie kroki, aby problem wyeliminować. Kolejnym schorzeniem oczu jest PRA – postępujący zanik siatkówki. Schorzenie to może prowadzić do zaćmy, a nawet do całkowitej ślepoty. Pierwszym objawem jest ślepota zmierzchowa, która pojawia się około 18 miesiąca życia. Ważne są więc regularne badania okulistyczne lub badanie genetyczne. Kolejną chorobą oczu dotykającą tej rasy jest HSF4, czyli katarakta mogąca prowadzić do ślepoty. Możliwa jest operacji, polegająca na usunięciu zmętnionej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Owczarki australijskie są również narażone na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Aby uniknąć dysplazji należy unikać obciążania stawów młodych psów. Bardzo rzadko zdarzają się psy dotknięte epilepsją.

Wszystkie zdjęcia do wpisu pochodzą z hodowli Sofi Farm, która mieści się w Czechowicach – Dziedzicach. A że Kelly, brązowa suka Hot Chocolate, ostatnio została szczęśliwą mamą 5 szczeniąt, zapraszam wszystkich do wizyty strony internetowej hodowcy Sofi Farm  i obejrzenia przecudnych szczeniąt –  jeszcze jeden piesek jest na wydaniu, także warto!

szczenięta
http://sofifarm.manifo.com/szczenieta

 

sweet boy4
http://sofifarm.manifo.com/

 

sweet boy2
http://sofifarm.manifo.com/

 

sweet boy3
http://sofifarm.manifo.com/

 

 

A tak szczeniaki będą wyglądały już niedługo: na zdjęciu mama szczeniąt „za szczeniaka”:

http://sofifarm.manifo.com/
http://sofifarm.manifo.com/

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *