Patrząc na ubarwienie dzikich zwierząt przychodzi nam do głowy takie pojęcie jak umaszczenie kamuflujące. Umaszczenie takie jest najbardziej charakterystyczne dla osobników młodocianych, ale również osobniki dorosłe często charakteryzują się ubarwieniem, które ułatwia im „zlanie się z otoczeniem”. Jednak patrząc na czarno – białe pasy zebry możemy sobie zadać pytanie: po co zebrom paski? Niektórzy pewnie dojdą do wniosku, że po prostu tak zostały stworzone. Tymczasem czarno – białe pasy mają swoje istotne funkcje.
Zanim przedstawię funkcję pasków czas odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy zebry są białe w czarne paski, czy czarne w białe paski? Okazuje się, że są czarne w białe paski! Teraz, gdy na to odwieczne pytanie została podana odpowiedź, możemy przejść do sedna: po co zebrom paski?
Jedna z pierwszych teorii zakładała, że paski pełnią funkcję kamuflażu. Może nie jest to takie oczywiste, bo na sawannie ciężko szukać czarnych roślin, ale jednak paski pomagają w zlaniu się z otoczeniem. Już nawet w niewielkiej odległości pasy zlewają się w odcień szarości, który idealnie komponuje się z otaczającą zebrę trawę. Jednak biorąc pod uwagę to, że główni wrogowie zebr – lwy i hieny – nie polegają na narządzie wzroku, ale korzystają głównie z węchu, sprawia, że teoria ta jest nieco naciągana.
Inna teoria zakłada, że paski mają oszołomić napastnika przez wrażenie „olśnienia ruchu„, dając drapieżnikowi wrażenie, że stado uciekających zebr to jeden wielki organizm, przez co trudniej mu jest skupić się na jednym osobniku.
Czy paski służą zebrom do wzajemnej identyfikacji? Jest to wielce prawdopodobne, z racji tego, że każda zebra ma inny układ pasków.
Ale chyba najważniejszą funkcją pasków jest ochrona przed muchą tse – tse i innymi groźnymi owadami. Zebry zajmują te same obszary, na których występują muchy tse – tse. Jak się okazuje czarno – białe pasy zaburzają percepcję wzrokową much, przez co trudno im ocenić odległość od skóry zebry i zamiast na niej wylądować, często po prostu się od niej odbijają. Żeby potwierdzić tę teorię naukowcy nałożyli na konie koce w pasy i stwierdzili, że muchy miały problem z wykonaniem kontrolowanego lądowania na pasiastym wzorze.
I wreszcie najnowsza z teorii wyjaśniających po co zebrom paski: otóż paski mogą pełnić funkcję chłodzenia. Inaczej powietrze nagrzewa się nad czarnymi pasami, a inaczej nad białymi, przez co tworzą się prądy konwekcyjne wokół zebry, które działają jak swoisty wentylator. Zebry z cieplejszych obszarów mają więcej pasów, a więc chłodzenie jest jeszcze bardziej skuteczne.
Więcej wpisów z kategorii CIEKAWOSTKI O ZWIERZĘTACH znajdziesz klikając w poniższą grafikę.
Niesamowite. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Bardzo fajnie się czytało ten wpis. Dzięki za podzieleniem się tymi ciekawostkami. Ostatnio zaczęliśmy sprawdzać różne ciekawostki z życia z zwierząt np. Jakie odgłosy wydają i jestem niektórymi bardzo zaskoczona 😯
O tak, jeśli chodzi o odgłosy to można się nie tylko nieźle zdziwić, ale też nieźle uśmiać! Polecam zapoznanie się z odgłosami pandy wielkiej i lisa 😊