fbpx

Po co żyrafie rogi?

Rogi kojarzą się przede wszystkim z potężnym bykiem, ewentualnie z majestatycznym żubrem. Tymczasem pełne wdzięku żyrafy posiadają na swych głowach wypustki, potocznie zwanymi rogami. No właśnie, ale po co żyrafie rogi?

Żyrafy i okapi należą do kosmatorogich. Na ich głowie znajdują się ossikony. Te przypominające rogi twory są guzkami czaszkowymi zbudowanymi ze skostniałej chrząstki, pokryte owłosioną warstwą skóry. Ossikony nie są zrzucane. Jako, że są unaczynione pełnią rolę w termoregulacji, a samce używają ich do walk między sobą i do poszturchiwania samic w czasie godów.

Dzięki nim można odróżnić samice od samców: u samic są zakończone pędzelkowatymi kępkami włosów, u samców są łyse. U żyrafy Rothschilda występuje 5 rogów, ale tylko 2 są dobrze widoczne. Pozostałe tworzą 2 wypukłości za uszami, a ostatni widoczny jest pośrodku czoła.

Pomimo, iż rogi żyrafy nie są uważane za trofeum myśliwskie, żyrafy wciąż pozostają ulubionym celem kłusowników. Pomimo licznych działań na rzecz ochrony żyraf, liczebności populacji jej gatunków wciąż spada.

po co żyrafie rogi? rogi


Ciekawostki o żyrafach:


– słowo „zarafa” wywodzi się z języka arabskiego i oznacza kogoś, kto szybko chodzi
– młode żyrafy w chwili narodzin mierzą już sobie blisko 2 m!
– przednie nogi żyrafy są dłuższe od tylnych, przez co jej grzbiet obniża się ku tyłowi
– żyrafy potrafią zamknąć nozdrza zewnętrzne w czasie burz piaskowych, a także w obronie przed mrówkami, które występują na ich ulubionych akacjach
– podobnie jak inne ssaki, pomimo swojej długiej szyi, żyrafy również posiadają 7 kręgów szyjnych
– żyrafy podobnie jak wielbłądy i wilki grzywiaste poruszają się inochodem co oznacza, że jednocześnie przemieszcza przednią i tylną nogę tej samej strony ciała, a nie naprzemiennie, jak robi to większość czworonożnych ssaków
– długość szyi jest mniej więcej równa długości tylnych nóg
– żyrafy nie potrafią przyklęknąć, a więc aby się napić lub poskubać trawę przyjmują niezgrabną pozycję szeroko rozstawiając przednie nogi (aby niejako zrównać ich wysokość do nóg tylnych)
– naukowcy badają właściwości skóry żyrafy pod kątem zastosowania w produkcji kombinezonów ciśnieniowych dla astronautów i pilotów myśliwców.

Podobał Ci się ten wpis? Zajrzyj do wpisów z kategorii "Ciekawostki o zwierzętach" oraz "Przyrodnicze podobieństwa"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *