fbpx

Przegląd kierunków studiów przyrodniczych

Już wkrótce ruszy rekrutacja na polskich uczelniach. Wybierając kierunek studiów warto zwrócić uwagę nie tylko na chwytliwą nazwę, ale też na możliwości znalezienia pracy po takim kierunku. W przypadku studiów o charakterze przyrodniczym należy zwrócić uwagę na to, czy dany kierunek daje jakąś specjalizację, czy podczas studiów mamy możliwość odbycia darmowych praktyk, i ile godzin zajęć terenowych czy praktycznych oferuje dany kierunek.

Poniżej przedstawiam kilka kierunków studiów, które wydały mi się na tyle interesujące i obiecujące, żeby je Wam zaprezentować.

Uniwersytet Jagielloński – nasz najstarszy uniwersytet, na szczęście idzie z duchem czasu i wprowadza ciekawe specjalności do popularnego kierunku, jakim jest biologia.

 • Biologia, specjalność biologia sądowa – gratka dla wielbicieli CSI, czyli kryminalnych zagadek, a więc zdecydowanie kierunek nie dla osób wrażliwych. Zakończenie takich studiów daje duży prestiż, ale zważywszy, że poziom kryminologii w Polsce nie jest tak mocno zaawansowany jak w USA, to musicie się liczyć z tym, że zawód biologa sądowego będzie tylko dodatkowym zajęciem, a nie głównym źródłem utrzymania. 
 • Biologia, specjalność genetyka i biologia rozrodu – obecnie bez genetyki ani rusz. Na studiach będziecie zajmować się badaniem niepłodności u ssaków z genetycznego punktu widzenia, efektywności zapłodnienia, czy wpływ mutacji na płodność. W przyszłości zdobyte doświadczenie będziecie więc mogli wykorzystać w badaniach nad problemami bezpłodności u ludzi. Możliwe, że kierunek dający duże możliwości.
 • Biologia, specjalność neurofizjologia – neurofizjologia, neurobiologia, są dziedzinami biologii, które przeżywają silny rozwój w ostatnich latach. Na studiach będziecie mogli zgłębić wszelkie tajemnice ludzkiego mózgu. W perspektywie możliwość brania udziału w badaniach nad chorobami psychicznymi oraz neurologicznymi człowieka.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – według mnie najciekawsza oferta, najbardziej konkretna na możliwość znalezienia konkretnej pracy. Niestety nie miałam okazji tam studiować, więc nie wiem jakie są faktyczne losy absolwentów.

 • Zootechnika – lubicie zwierzęta, mieszkacie na wsi i macie gospodarstwo, chcecie założyć hodowlę psów rasowych czy koni, chcecie zostać pszczelarzem? Ten kierunek jest właśnie dla Was.
 • Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami – nie trzeba tu dużo pisać, zagadnienia jak najbardziej na topie, a w związku z wymaganiami Unii Europejskiej, tematy te będą aktualne jeszcze przez lata, więc kierunek jak najbardziej przyszłościowy.
 • Technika rolnicza i leśna – studia techniczne, z nastawieniem na obsługę maszyn, technologię materiałów, itp. Jeśli nawet będziecie mieli problem ze znalezieniem pracy po tym kierunku, to w przypadku, gdy dobrze opanujecie język, będziecie mieli otwartą drogę na skandynawskie rynki pracy, które oferują spore wynagrodzenia w gospodarce leśnej.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – kolejny uniwersytet proponujący sporo praktycznych kierunków.

 • Technika rolnicza i leśna
 • Ogrodnictwo, specjalność ogrodnictwo z marketingiem – ogrodnictwo jak sami wiecie rozwija się w Polsce bardzo żywiołowo, może więc to być strzał w 10.
 • Ogrodnictwo, specjalność sztuka ogrodowa

Uniwersytet Warszawski – od lat jeden z lepszych uniwersytetów w Polsce, dyplom tej uczelni z pewnością może dać dodatkowe punkty w poszukiwaniu pracy.

 • Bioinformatyka i biologia systemów – generalnie studia zapoznające studentów z metodologią badań naukowych; podczas każdych studiów biologicznych studenci są zapoznawani z różnymi metodami, musza je też wykorzystać w swoich pracach dyplomowych, ale jeśli wiążecie swoją przyszłość z pracą badacza naukowego, ten kierunek może być najbardziej trafionym wyborem. Jednak sugerowałabym go wybrać jako dodatkowy kierunek, albo uzupełnienie naszego wykształcenia. 

Uniwersytet Gdański – cała lista unikalnych kierunków.

 • Przyroda, specjalność nauczanie przyrody i edukacja ekologiczna – bardzo ciekawa propozycja dla osób chcących nauczać niekoniecznie w szkole; w trakcie studiów odbywają się rozbudowane praktyki zawodowe przygotowujące do prowadzenia zajęć dydaktycznych w instytucjach państwowych, jednostkach badawczych oraz sektorze prywatnym. Z doświadczenia znajomych, mogę powiedzieć, że jest co robić.
 • Biologia medyczna, specjalność neurobiologia – obietnica pracy w placówkach naukowo – badawczych, służby zdrowia, ośrodkach terapii uzależnień, w szkolnictwie, a nawet w wojsku i policji.
 • Biologia medyczna, specjalność diagnostyka molekularno – biochemiczna – absolwenci tego kierunku będą mieli możliwość pracy nad chorobami genetycznymi ludzi i zwierząt, a także wspomagania procesów diagnostycznych i terapeutycznych.
 • Ichtiologia morska – kierunek unikalny, ciekawy program studiów z praktykami i ćwiczeniami na morzu. Kierunek raczej dla osób, które zdecydują się związać swoją przyszłość z życiem nad morzem.
 • Oceanografia – liczne specjalizacje do wyboru na I jak II stopniu – z pewnością kluczowym plusem tego kierunku jest jego unikatowość – realizowany jest jedynie w Instytucie Oceanografii w Gdynii. Kolejnym argumentem do przystąpienia na ten kierunek studiów jest przyznanie oceny wyróżniającej przez Polską Komisję Akredytacyjną, co świadczy m.in. o wysokim stopniu nauczania, znakomicie wyposażonej bazy dydaktycznej, czy uczestnictwie w programach europejskich. Jakie są perspektywy na znalezienie pracy? Praca w laboratoriach, instytucjach naukowych, przemyśle, rybołówstwie,  administracji państwowej, a także na zagranicznych rynkach pracy.

Niezależnie od wyboru kierunku studiów, warto pójść krok, czy dwa kroki dalej: wybór drugiego kierunku, zapisanie się na dodatkowe kursy, udział w konferencjach, szkoleniach, prezentacjach, itd. Pamiętajcie, że to Wasze zaangażowanie i aktywność ma Wam zapewnić przyszłość, bo często sam dyplom bez żadnych dodatkowych zasług, czy bez jakiegokolwiek doświadczenia, jest boleśnie mało wart na rynku pracy.

Comments

3 komentarze

 • Avatar
  Kasia Mango

  Wszystkie z wymienionych kierunków brałam pod uwagę przy wyborze studiów. Jednak zdecydowałam się na inżynierie środowiska 🙂 zobaczymy co z tego wyjdzie..

  • Aneta Bywalec
   Aneta Bywalec

   W takim razie życzę powodzenia i mam nadzieję, że studia obok satysfakcji zapewnią dobrą przyszłość 🙂

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O mnie
Aneta Bywalec
O mnie

Cześć!

Jestem magistrem biologii, pasjonatką fotografii przyrodniczej, a w prywatnym życiu żoną i mamą.

Jeśli masz do mnie jakieś pytanie to śmiało pisz na mail: [email protected]

Kupuj książki taniej w Taniej Książce!

Tematyczne cykle wpisów

Blisko Przyrody na Facebooku: