fbpx

Już wkrótce ruszy rekrutacja na polskich uczelniach. Wybierając kierunek studiów warto zwrócić uwagę nie tylko na chwytliwą nazwę, ale też na możliwości znalezienia pracy po takim kierunku. W przypadku studiów o charakterze przyrodniczym należy zwrócić uwagę na to, czy dany kierunek daje jakąś specjalizację, czy podczas studiów mamy możliwość odbycia darmowych praktyk, i ile godzin zajęć terenowych czy praktycznych oferuje dany kierunek.

Poniżej przedstawiam kilka kierunków studiów, które wydały mi się na tyle interesujące i obiecujące, żeby je Wam zaprezentować.

Uniwersytet Jagielloński – nasz najstarszy uniwersytet, na szczęście idzie z duchem czasu i wprowadza ciekawe specjalności do popularnego kierunku, jakim jest biologia.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – według mnie najciekawsza oferta, najbardziej konkretna na możliwość znalezienia konkretnej pracy. Niestety nie miałam okazji tam studiować, więc nie wiem jakie są faktyczne losy absolwentów.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – kolejny uniwersytet proponujący sporo praktycznych kierunków.

Uniwersytet Warszawski – od lat jeden z lepszych uniwersytetów w Polsce, dyplom tej uczelni z pewnością może dać dodatkowe punkty w poszukiwaniu pracy.

Uniwersytet Gdański – cała lista unikalnych kierunków.

Niezależnie od wyboru kierunku studiów, warto pójść krok, czy dwa kroki dalej: wybór drugiego kierunku, zapisanie się na dodatkowe kursy, udział w konferencjach, szkoleniach, prezentacjach, itd. Pamiętajcie, że to Wasze zaangażowanie i aktywność ma Wam zapewnić przyszłość, bo często sam dyplom bez żadnych dodatkowych zasług, czy bez jakiegokolwiek doświadczenia, jest boleśnie mało wart na rynku pracy.

5 odpowiedzi

  1. Wszystkie z wymienionych kierunków brałam pod uwagę przy wyborze studiów. Jednak zdecydowałam się na inżynierie środowiska 🙂 zobaczymy co z tego wyjdzie..

    1. W takim razie życzę powodzenia i mam nadzieję, że studia obok satysfakcji zapewnią dobrą przyszłość 🙂

  2. W powyższych informacjach zauważyłam pewną nieścisłość albo wręcz przekłamani!!!! Kierunek Oceanografia prowadzony jest od kilu lat na Uniwersytecie Szczecińskim.

  3. W zestawieniu brakuje wielu kierunków przyrodniczych, które dają możliwość pracy. Chociażby geologia, która prowadzona jest na Uniwersytecie Szczecińskim, a której studenci już w trakcie studiów otrzymują propozycje pracy (w Zachodniopomorskiem brakuje geologów). Wysoko oceniane jest zarówno ich przygotowanie merytoryczne oraz nabyte w trakcie studiów umiejętności takie jak: organizacja pracy w terenie, gromadzenie i analiza informacji geologicznych, znajomość wykorzystania różnych technik w geologii stosowanej, w tym wypowiadania się w sposób precyzyjny i spójny w dziedzinie zagadnień objętych praktyką, jak również kompetencje społeczne.
    Kierunki Geologia (I stopnia), Geologia (II stopnia) uzyskały certyfikaty Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością”, współorganizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Dodatkowo, kierunek Geologia (I stopnia) otrzymał certyfikat nadzwyczajny pn. “Laur Innowacji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *