Już wkrótce ruszy rekrutacja na polskich uczelniach. Wybierając kierunek studiów warto zwrócić uwagę nie tylko na chwytliwą nazwę, ale też na możliwości znalezienia pracy po takim kierunku. W przypadku studiów o charakterze przyrodniczym należy zwrócić uwagę na to, czy dany kierunek daje jakąś specjalizację, czy podczas studiów mamy możliwość odbycia darmowych praktyk, i ile godzin zajęć terenowych czy praktycznych oferuje dany kierunek.
Poniżej przedstawiam kilka kierunków studiów, które wydały mi się na tyle interesujące i obiecujące, żeby je Wam zaprezentować.
Uniwersytet Jagielloński – nasz najstarszy uniwersytet, na szczęście idzie z duchem czasu i wprowadza ciekawe specjalności do popularnego kierunku, jakim jest biologia.
- Biologia, specjalność biologia sądowa – gratka dla wielbicieli CSI, czyli kryminalnych zagadek, a więc zdecydowanie kierunek nie dla osób wrażliwych. Zakończenie takich studiów daje duży prestiż, ale zważywszy, że poziom kryminologii w Polsce nie jest tak mocno zaawansowany jak w USA, to musicie się liczyć z tym, że zawód biologa sądowego będzie tylko dodatkowym zajęciem, a nie głównym źródłem utrzymania.
- Biologia, specjalność genetyka i biologia rozrodu – obecnie bez genetyki ani rusz. Na studiach będziecie zajmować się badaniem niepłodności u ssaków z genetycznego punktu widzenia, efektywności zapłodnienia, czy wpływ mutacji na płodność. W przyszłości zdobyte doświadczenie będziecie więc mogli wykorzystać w badaniach nad problemami bezpłodności u ludzi. Możliwe, że kierunek dający duże możliwości.
- Biologia, specjalność neurofizjologia – neurofizjologia, neurobiologia, są dziedzinami biologii, które przeżywają silny rozwój w ostatnich latach. Na studiach będziecie mogli zgłębić wszelkie tajemnice ludzkiego mózgu. W perspektywie możliwość brania udziału w badaniach nad chorobami psychicznymi oraz neurologicznymi człowieka.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – według mnie najciekawsza oferta, najbardziej konkretna na możliwość znalezienia konkretnej pracy. Niestety nie miałam okazji tam studiować, więc nie wiem jakie są faktyczne losy absolwentów.
- Zootechnika – lubicie zwierzęta, mieszkacie na wsi i macie gospodarstwo, chcecie założyć hodowlę psów rasowych czy koni, chcecie zostać pszczelarzem? Ten kierunek jest właśnie dla Was.
- Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami – nie trzeba tu dużo pisać, zagadnienia jak najbardziej na topie, a w związku z wymaganiami Unii Europejskiej, tematy te będą aktualne jeszcze przez lata, więc kierunek jak najbardziej przyszłościowy.
- Technika rolnicza i leśna – studia techniczne, z nastawieniem na obsługę maszyn, technologię materiałów, itp. Jeśli nawet będziecie mieli problem ze znalezieniem pracy po tym kierunku, to w przypadku, gdy dobrze opanujecie język, będziecie mieli otwartą drogę na skandynawskie rynki pracy, które oferują spore wynagrodzenia w gospodarce leśnej.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – kolejny uniwersytet proponujący sporo praktycznych kierunków.
- Technika rolnicza i leśna
- Ogrodnictwo, specjalność ogrodnictwo z marketingiem – ogrodnictwo jak sami wiecie rozwija się w Polsce bardzo żywiołowo, może więc to być strzał w 10.
- Ogrodnictwo, specjalność sztuka ogrodowa
Uniwersytet Warszawski – od lat jeden z lepszych uniwersytetów w Polsce, dyplom tej uczelni z pewnością może dać dodatkowe punkty w poszukiwaniu pracy.
- Bioinformatyka i biologia systemów – generalnie studia zapoznające studentów z metodologią badań naukowych; podczas każdych studiów biologicznych studenci są zapoznawani z różnymi metodami, musza je też wykorzystać w swoich pracach dyplomowych, ale jeśli wiążecie swoją przyszłość z pracą badacza naukowego, ten kierunek może być najbardziej trafionym wyborem. Jednak sugerowałabym go wybrać jako dodatkowy kierunek, albo uzupełnienie naszego wykształcenia.
Uniwersytet Gdański – cała lista unikalnych kierunków.
- Przyroda, specjalność nauczanie przyrody i edukacja ekologiczna – bardzo ciekawa propozycja dla osób chcących nauczać niekoniecznie w szkole; w trakcie studiów odbywają się rozbudowane praktyki zawodowe przygotowujące do prowadzenia zajęć dydaktycznych w instytucjach państwowych, jednostkach badawczych oraz sektorze prywatnym. Z doświadczenia znajomych, mogę powiedzieć, że jest co robić.
- Biologia medyczna, specjalność neurobiologia – obietnica pracy w placówkach naukowo – badawczych, służby zdrowia, ośrodkach terapii uzależnień, w szkolnictwie, a nawet w wojsku i policji.
- Biologia medyczna, specjalność diagnostyka molekularno – biochemiczna – absolwenci tego kierunku będą mieli możliwość pracy nad chorobami genetycznymi ludzi i zwierząt, a także wspomagania procesów diagnostycznych i terapeutycznych.
- Ichtiologia morska – kierunek unikalny, ciekawy program studiów z praktykami i ćwiczeniami na morzu. Kierunek raczej dla osób, które zdecydują się związać swoją przyszłość z życiem nad morzem.
- Oceanografia – liczne specjalizacje do wyboru na I jak II stopniu – z pewnością kluczowym plusem tego kierunku jest jego unikatowość – realizowany jest jedynie w Instytucie Oceanografii w Gdynii. Kolejnym argumentem do przystąpienia na ten kierunek studiów jest przyznanie oceny wyróżniającej przez Polską Komisję Akredytacyjną, co świadczy m.in. o wysokim stopniu nauczania, znakomicie wyposażonej bazy dydaktycznej, czy uczestnictwie w programach europejskich. Jakie są perspektywy na znalezienie pracy? Praca w laboratoriach, instytucjach naukowych, przemyśle, rybołówstwie, administracji państwowej, a także na zagranicznych rynkach pracy.
Niezależnie od wyboru kierunku studiów, warto pójść krok, czy dwa kroki dalej: wybór drugiego kierunku, zapisanie się na dodatkowe kursy, udział w konferencjach, szkoleniach, prezentacjach, itd. Pamiętajcie, że to Wasze zaangażowanie i aktywność ma Wam zapewnić przyszłość, bo często sam dyplom bez żadnych dodatkowych zasług, czy bez jakiegokolwiek doświadczenia, jest boleśnie mało wart na rynku pracy.
Wszystkie z wymienionych kierunków brałam pod uwagę przy wyborze studiów. Jednak zdecydowałam się na inżynierie środowiska 🙂 zobaczymy co z tego wyjdzie..
W takim razie życzę powodzenia i mam nadzieję, że studia obok satysfakcji zapewnią dobrą przyszłość 🙂
Dziękuję 🙂