fbpx

Za oknem przepiękna pogoda, przyroda intensywnie budzi się do życia, a my coraz chętniej ruszamy na dalekie spacery i z przyjemnością chłoniemy świat wokół nas. Na piesze wyprawy warto zabierać ze sobą podręczny przewodnik i uczyć się rozpoznawania naszej wyjątkowej, polskiej przyrody. Są różne przewodniki: można znaleźć przewodniki po roślinach, drzewach, grzybach, faunie, mikrofaunie, przewodniki oznaczania gatunków (dla zaawansowanych), itd. Osobiście korzystam z przewodnika, który zawiera opisy roślin, zwierząt i grzybów. Z racji kompilacji trzech różnych światów przyrody ożywionej, niektóre gatunki zostały w nim pominięte, ale i tak pozostaje w nim ogrom gatunków najbardziej powszechnych – więc kiedy nauczymy się już ich wszystkich, będzie można sięgnąć po coś bardziej zaawansowanego 🙂 Tymczasem polecam Przewodnik rośliny i zwierzęta wydawnictwa Multico.

Przewodnik

 

Bardzo przydatne w obserwowaniu przyrody jest znajomość głosów ptaków, a w tym z pewnością pomoże najnowsze pozycja na rynku: Głosy ptaków Andrzeja Kruszewicza, również wydawnictwa Multico.

 

2 odpowiedzi

  1. super – warto jest mieć pod ręką jakiś przewodnik w czasie przyrodniczych wojaży 🙂 Ostatnio oglądam program przyrodniczy Jeffa Corwina na TVS bo leci codziennie o 14 i można zobaczyć naprawdę wspaniałe gatunki stworzeń i ich naturalne środowisko do tego prowadzący jest wielkim miłośnikiem zwierząt i potrafi ujarzmić nawet krokodyle 😀

    1. Też swego czasu oglądałam Corwina, ale zawsze wolałam oglądać nieżyjącego już Stevena Irwina, słynnego Łowcę Krokodyli. Trochę paradoks, że miłośnik i obrońca zwierząt został zabity przez jedno z nich..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *