fbpx

Kiedy w naszym domu pojawia się dziecko, jedną z pierwszych myśli jest zapewnienie mu bezpiecznego i odpowiedniego środowiska do życia. Tak samo powinniśmy postępować, kiedy do naszej rodziny dołącza czworonożny domownik – kot. 

W tym wpisie znajdziesz najpotrzebniejsze informacje o tym gdzie szukać potwierdzonych informacji o toksyczności roślin domowych.  Poznasz też przykłady roślin bezpiecznych oraz toksycznych dla kotów. 

Zdrowie Twojego kota

rośliny bezpieczne dla kotów

Jeśli kot gości w Twoim domu już od dłuższego czasu, zapewne doskonale wiesz, jak o niego zadbać. Dopiero planujesz adopcję lub posiadanie kota? Pamiętaj koniecznie o kilku kwestiach!

Roślina toksyczna może wyrządzić poważne szkody w organizmie zwierzęcia. Koty uwielbiają kopać w ziemi doniczkowej, podgryzać liście, łodygi czy młode pędy. 

Nawet zabranie roślin z zasięgu wzroku kota nie będzie idealnym wyjściem. Nigdy nie masz pewności, czy podczas Twojej nieobecności kot nie zawędruje w miejsce, gdzie znajduje się trująca roślina. Lepiej nie ryzykować!

W zależności od związków obecnych w roślinie toksyny mogą uszkodzić kocie nerki, serce, układ krwionośny czy nerwowy. 

Na stronie Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt, znajduje się stale aktualizowana lista roślin trujących oraz bezpiecznych dla zwierząt. Pełny raport znajdziesz tutaj. 

Sprawdź koniecznie, czy w Twoim domu znajdują się rośliny z zakazanej listy.

Jakich roślin unikać?

Jeśli posiadasz rośliny z poniższej grafiki, lepiej jak najszybciej pozbądź się ich z domu! Stanowią one zagrożenie dla Twojego kota. 

Jednocześnie miej na uwadze, że u kota może wystąpić reakcja typu wymiotowanie czy biegunka po kontakcie z jakąkolwiek rośliną, co nie oznacza, że jest to niebezpieczne dla jego życia.

A co jeśli „Mój kot nie interesuje się roślinami”? Być może przy Tobie trzyma się od nich z daleka, być może nie podgryza końcówek, nie grzebie w ziemi. Ale musisz mieć świadomość, że niektóre rośliny są tak toksyczne, że samo ich wąchanie, czy kontakt z pyłkiem może być dla kota niebezpieczne.

Nie oznacza to jednak, że całkowicie musisz zrezygnować z roślin w swoim domu. W kolejnej części tekstu znajdziesz listę bezpiecznych roślin dla Twojego kota.

 

 

rośliny trujące dla Twojego kota

Domowe rośliny bezpieczne dla Twojego kota

Już wiesz, jakich roślin unikać? Zastąp je wymienionymi niżej. Możesz mieć dom pełen pięknych, a jednocześnie bezpiecznych roślin dla Twojego kota!

Oprócz roślin widocznych na grafice spokojnie możesz uprawiać nolinę, maranty, kalatheę, czy peperomie.

Więcej przykładów roślin bezpiecznych dla kota znajdziesz w świetnej książce autorstwa Małgorzaty Karczewskiej o tytule Kocia Dżungla – Rośliny Bezpieczne Dla Kotów.

UWAGA! 

Nie wszystkie rośliny bezpieczne dla kotów są bezpieczne dla psów i vice versa, dlatego jeśli masz w domu również psa, koniecznie zajrzyj na listę roślin toksycznych dla psów na stronie ASPCA.

 

 

rośliny domowe bezpieczne dla kota

Afiliacja w przypadku bloga przyrodniczego, czy to możliwe?

Tak jak ja jesteś autorem bloga i chcesz spróbować zmonetyzować swój ruch? Koniecznie sprawdź afiliację. Dzięki współpracy z siecią afiliacyjną możesz polecać sklepy i produkty, które i tak pojawiają się w Twoich treściach. Z każdy zakup z Twojego polecenia przyznany zostanie Ci z góry określony procent wydanej przez klienta kwoty. 

Jeśli chcesz spróbować — zarejestruj się poprzez mój LINK. Otrzymam za to prowizję, przy czym Ciebie to nic nie kosztuje! 🙂 

Afiliacje możesz wykorzystać dzięki linkom, banerom, kodom rabatowym czy widgetom produktowym. Wydawcy zyskują dostęp do systemu i wszystkich narzędzi bezpłatnie. Możesz więc przetestować tę opcję u siebie bez żadnych konsekwencji i ograniczeń. 

Więcej o afiliacji i o możliwościach zarabiania dzięki niej znajdziesz na blogu webePartners.

Poznaj pozostałe artykuły dotyczące roślin domowych.

Tekst zawiera linki afiliacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *