fbpx

Jeśli wydaje Wam się, że rośliny są nudne, to ta książka „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena raz na zawsze wyprowadzi Was z błędu!

Ile wiedziałam o sekretnym życiu drzew przed lekturą tej książki? Nic, a nic! A ile wiedział Peter na początku swej kariery? Pozwólcie, że go zacytuję:

Gdy rozpoczynałem zawodową karierę leśnika, tyle wiedziałem o sekretnym życiu drzew, ile rzeźnik o uczuciach zwierząt.

Myślę, że to zdanie świetnie obrazuje charakter książki i zmianę podejścia Petera do roli leśnika wraz z upływem lat. Jedną z większych wartości tej książki jest to, że Peter nie podaje samych suchych faktów z literatury, ale przede wszystkim opisuje swoje własne doświadczenia obcowania z przyrodą.

W książce zdecydowanie dominują opowieści o lesie, a las to nie tylko drzewa, to również grzyby pomagające drzewom rosnąć, a niekiedy hamujące ich wzrost, to miliardy mikroorganizmów bez których nie było by życia, to  wiewiórki, sójki i inne zapominalskie zwierzęta rozsiewające nasiona, to dzięcioły niszczące pnie, sarny i jelenie zżerające młode pędy i dziki buchtujące w poszukiwaniu żołędzi i orzeszków buka. Także jeśli obawiacie się nadmiaru informacji o drzewach, to nie bójcie się: ta książka opisuje relacje między drzewami, ale również między drzewami i innymi organizmami.

sekretne życie drzew - drzewa

Ja odnalazłam w tej książce wiele bardzo ciekawych informacji, m.in. dowiedziałam się co to są dzięciole flety, jak powstaje miód spadziowy,że dzięki lasom możemy żyć daleko w głębi lądu, a miazga świerka jest jadalna i smakuje jak marchewka o posmaku żywicy!

Ważnym elementem książki jest opisanie wpływu człowieka na ukształtowanie lasu i na jakość życia sztucznie nasadzanych drzew w parkach, alejach, czy drogach śródpolnych. Kilkadziesiąt lat doświadczenia pozwoliło Peterowi na wprowadzenie wielu zmian w podejściu do leśnictwa w jego obrębie leśniczym, dzięki czemu las ma się lepiej i jest bardziej odporny na losowe zdarzenia, takie jak wichury, czy ataki szkodników.

W Polsce wciąż nie gasną echa walki o Białowieżę i czytając tę książkę, miałam dużą ochotę przesłać egzemplarz ex ministrowi Szyszko – ciekawa jestem jak by się do niej odniósł!

Z pewnością dla wielu książka będzie dość kontrowersyjna, ale z pewnością nie można zarzucić jej jednego: nudy! Dlatego szczerze polecam jak również pozostałe książki Petera: Nieznane więzi natury oraz Duchowe Życie Zwierząt. Jeśli będziecie mieli okazję to wybierzcie edycję ilustrowaną – ja nie miałam tego szczęścia, ale z opowieści tych którzy to szczęście mieli podobno naprawdę warto!


sekretne życie drzew tania książka nieznane więzi natury duchowe życie zwierząt

 

 

 

 

 

 

 

 Książki kupicie w księgarni internetowej Tania Książka.

3 odpowiedzi

  1. To jedna z tych lektur, które mam, ale jeszcze nie zabrałam się za czytanie. Zachwyciła mnie fragmentami podczas premiery i czeka kupiona na półce. Dobrze, że ktoś mi o niej przypomniał 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *