Skarby jesieni – inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

Jesień, czyż to nie idealna pora roku na kreatywne zabawy z dziećmi? Wykorzystajmy skarby jesieni do wspólnych zabaw z dziećmi, bo szuranie butami w kolorowych liściach, czy robienie ludków z kasztanów to tylko dwie opcje z wielu jakie nam daje polska złota jesień.

Wycinanki

barwy-jesieni-wycinanki Skarby jesieni - inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

W zależności od wieku i zdolności manualnych Naszych dzieci można wspólnie wykonać szablony, z których będzie można stworzyć fotograficzną kolekcję. Potrzebne są:

  • kartki bristolu albo papieru technicznego
  • flamastry, kredki lub ołówek
  • farby plakatowe
  • nożyczki

Kartkę A4 można przeciąć na pół i wykorzystać do stworzenia dwóch obrazków. Na obrazku może znaleźć się cokolwiek – można np. obrysować kształt liścia, albo jakąś figurkę lub zabawkę dziecka. Ważne, aby środek, czyli to co chcesz wyciąć, nie stykało się z krawędzią kartki. Gdy rysunek będzie gotowy, należy wyciąć rysunek, najlepiej zginając w tym miejscu delikatnie kartkę, aby łatwiej wbić się w środek kartki. Pamiętaj, że małe dzieci nawet jeśli już potrafią wycinać, to nie mają przestrzennej wyobraźni, więc pokaż im dokładnie wzdłuż których linii należy ciąć, aby nie wycięły za dużo 🙂 Następnie obrazek można pokolorować farbami i poczekać aż wyschnie. 
Uwaga techniczna: podczas malowania unikaj nadmiaru wody, bo rysunek będzie się zwijać. Kiedy obrazek podeschnie można profilaktycznie położyć na nim na parę minut ciężką książkę, aby się wyprostował.
PS: zabawa idealna również na czas choroby – w domu też można znaleźć ciekawe tło pod nasze obrazki.

Obrazki kontrastowe

barwy-jesieni-wycinanki Skarby jesieni - inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

Kolorowe liście w duecie z kolorowymi kartkami mogą posłużyć do stworzenia obrazków kontrastowych. Jakość kontrastu być może nie będzie tak dobra jak w przypadku księgarnianych książeczek, ale dzieło rąk własnych bardziej cieszy 😉

Potrzebne są:

  • dwie kartki papieru (jedna może być kolorowa, druga brudna, zapisana, ogólnie taka kartka na straty)
  • kolorowe liście
  • nożyczki
  • klej
  • ołówek
  • w przypadku braku kolorowej kartki farby, kredki lub flamastry.

Na brudnej kartce porozkładaj liście. Na kolorowej kartce narysujkształty do wycięcia i wytnij je. Jeśli nie masz kolorowej kartki to możesz zostawić białą, albo pomalować ją farbami, kredkami lub flamastrami. Powycinaną kartę posmaruj klejem od białej strony, delikatnie nałóż ją na kartkę z liśćmi i mocno przyciśnij, aby kartki się skleiły. Teraz znowu przyda się na parę minut ciężka książka. Obrazki można pociąć na mniejsze części, albo zrobić to zanim przystąpisz do dzieła tworzenia.

Malowanki

Kasztany, żołędzie i dynia. Tych skarbów jesieni u nas w zeszłym roku nie brakowało. A że córka miała pod zapasem flamastrów, wzięła się czym prędzej do ozdabiania. Na zdjęciu jest tylko wierzch dyni, ale można też pomalować całą dynię i ozdobić nią mieszkanie.

barwy-jesieni-wycinanki Skarby jesieni - inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

Stworki potworki

Przy małych dzieciach nie mam przekonania do ludków z wykałaczek, postawiłam więc na plastelinę. Możesz wykorzystać wszystkie skarby jesieni: liście, żołędzie i kasztany. A nawet kwiatki, których w październiku jeszcze nie brakuje! Jak widzisz pomalowane kasztany stały się głowami różnych zwierząt i choć może brak im perfekcji, to przecież chodzi o akt tworzenia i wspólnego spędzania czasu. Buźka z liścia powstała przez przebicie liścia łodyżkami stokrotek i naklejenia skrzydlaka klonu w miejsce nosa.

barwy-jesieni-wycinanki Skarby jesieni - inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

Domowe ozdoby

Zawsze podziwiałam osoby, które mają w domu piękne bukiety z jarzębiną, stroiki z jemiołą, czy inne ręcznie robione ozdoby. Ja nie mam takiego zmysłu estetycznego i raczej stawiam na prostotę w wystroju domu, ale bardzo bym chciała mieć choćby jeden element wyposażenia ozdobiony zgodnie z panującą w danym czasie porą roku. Dla przykładu przedstawiam zrobioną przeze mnie świeczkę, ozdobioną dwoma dużymi liśćmi, przewiązanymi szarym sznurkiem.

barwy-jesieni-wycinanki Skarby jesieni - inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

Mam nadzieję, że tegoroczne skarby jesieni zagoszczą nie tylko w przedszkolach i szkołach, ale również w naszych domach. Artykuł będzie się regularnie rozrastał, więc mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie i rodziny 🙂


Więcej wpisów należących do kategorii PORADNIK znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

barwy-jesieni-wycinanki Skarby jesieni - inspiracje na jesienne zabawy z dziećmi

O autorze

Aneta Bywalec
Aneta Bywalec

Z wykształcenia biolog, z zamiłowania przyrodnik, w życiu szczęśliwa żona i mama. Jeśli masz pytania lub uwagi, napisz do mnie: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *