fbpx

Wszyscy znamy akcje typu Noc Muzeów, nocne maratony filmowe, koncerty plenerowe, czy eventy sportowe. Ale czy są jakieś atrakcyjne oferty zajęć dla przyrodników? Na szczęście tak i dzieje się coraz więcej i jest coraz ciekawiej. Przeczytajcie o najfajniejszych akcjach przyrodniczych, jakie udało mi się wyszperać w sieci.

1. Noc Biologów

15 stycznia tegoż roku w całej Polsce miało miejsce wydarzenie niepowtarzalne – otóż odbyła się Noc Biologów. Podczas tego wydarzenia odbyły się wykłady, warsztaty, pokazy, wystawy, a także konkursy. Co najważniejsze wstęp i udział we wszystkich punktach programu jest bezpłatny!

http://www.wbios.us.edu.pl/tl_files/graph/loga-wbios/noc-biologow-200.jpg
http://www.wbios.us.edu.pl/tl_files/graph/loga-wbios/noc-biologow-200.jpg

 

2. Noc Sów

W tym roku noc sów odbyła się w terminie od 11-13 marca. W tym wydarzeniu edukacyjnym biorą udział ornitolodzy oraz edukatorzy przyrody, którzy biorą pod swe skrzydła grupki miłośników awifauny i ruszają w las, aby podziwiać jedne z najpiękniejszych i najmądrzejszych ptaków. To doskonała okazja nie tylko do podglądania sów w ich naturalnym środowisku i nauki rozpoznawania pohukiwań, ale też okazja do dokształcenia się w zakresie metod ochrony, roli w przyrodzie, a także legend i miejscu w kulturze jakie zajmują sowy.

3. Akcja Bałtycka

Akcja o której marzę! Wspaniałe otoczenie, wspaniali ludzie i setki ptaków przewijające się przez nasze ręce w słusznym celu. Akcja Bałtycka to nic innego jak coroczne liczenie i obrączkowanie ptaków. W tym roku liczenie odbyło się 22 i 23 marca. W akcji mogą wziąć udział wolontariusze amatorzy, którzy pod czujnym okiem ornitologów mogą się wiele dowiedzieć o naszych skrzydlatych przyjaciołach, w zamian przyczyniając się do lepszego poznania awifauny oraz jej ochrony. Akcja odbywa się w różnych miejscach polskiego wybrzeża, gdzie rozstawiane są siatki, do których wpadają migrujące w tym czasie ptaki. Wolontariusze delikatnie wyciągają ptaki z siatki, sprawdzają czy są zaobrączkowane, wpisują je do tabeli, po czym wypuszczają.

http://akbalt.ug.edu.pl/ab2012/wp-content/themes/akbalt/img/headerAB.gif
http://akbalt.ug.edu.pl/ab2012/wp-content/themes/akbalt/img/headerAB.gif

 

 

4. Noc w ZOO

Inicjatywa władz ogrodów zoologicznych, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Noc w ZOO jest organizowana raz w roku m.in. w Zamościu, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Płocku, czy Opolu.
Jest to niepowtarzalna okazja do podejrzenia zwierząt aktywnych wieczorową porą. Zwiedzanie ma charakter safari, wyrusza się kolejką lub pieszo i zapoznaje z atrakcjami przygotowanymi przez obsługę. W Zamościu istnieje możliwość interakcji z niektórymi zwierzętami, a w Płocku organizowane są podchody oraz konkursy, których laureaci dostępują zaszczytu porannego karmienia zwierząt.

5. Cała Polska widzi zioła

Jeśli jeszcze nie znacie bloga Herbiness, to koniecznie na niego zajrzyjcie! Jego autorka, Inez, rozpoczęła trend, który szybko ogarnął całą Polskę. Chodzi o to, aby wyjść zza czterech ścian, najlepiej w towarzystwie innych zainteresowanych osób i spojrzeć na otaczającą nas przyrodą nowym spojrzeniem. Dawniej zielarze pełnili rolę farmaceutów. od czasów naszych prababć te rośliny nie zniknęły z powierzchni ziemi, warto więc poznać parę gatunków i zainteresować się ich właściwościami leczniczymi – nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać.
Cała Polska widzi zioła to również szereg warsztatów. Już 12 kwietnia możecie wziąć udział w bezpłatnych warsztatach w Jastrzębiu – Zdroju, które mają na celu zapoznać ich uczestników z właściwościami leczniczymi kwiatów.

6. Noc ekologów i Ekoporanek

Wydarzenia mają miejsce w maju, w Nobel Tower w Poznaniu. Eventy kierowane są dla dzieci i mają na celu w ciekawy sposób uwrażliwić je na otaczający nas świat i zainteresować tematami związanymi z ekologią poprzez interaktywne zajęcia. Według mnie akcja bardzo potrzebna, bo pomimo, że temat ekologii i odnawialnych źródeł energii jest teraz na topie, to wiedza na te tematy jest bardzo sucha. A jeśli dziecko ma okazję zetknąć się z czymś osobiście, dotknąć, pobawić się, poczuć efekty, całkiem inaczej odbiera taką wiedzę i lepiej ją przyswaja. A że wydarzenie ma miejsce w wieży, w środku nocy, w specjalnym laboratorium, to dzieci i młodzież może poczuć się niczym na zajęciach w Hogwarcie, co zdecydowanie podnosi atrakcyjność tego wydarzenia.

W tym miejscu wypada mi zaprosić Was do podzielenia się w komentarzach wiedzą na temat innych, ciekawych wydarzeń w dziedzinie przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *