fbpx

Sięgając po książkę Justyny Stoszek „Wieczny Las. Poza pogonią wielkich miast” nie do końca wiedziałam czego się spodziewać. Zdecydowanie nie jest to książka z kategorii tych, które zwykle Wam prezentuję.  Ale czy poza nader zachęcającym tytułem książka ta jest warta uwagi? Przeczytajcie  recenzję i zdecydujcie sami!

Justyna Stoszek jest twórczynią żywych rzeźb FOREST FOREVER, które są absolutnie zachwycające i niesamowite! W książce możecie podziwiać wybrane dzieła, ale bardzo zachęcam do odwiedzenia jej strony internetowej, bo to co robi jest warte uwagi: strona FOREST FOREVER

Rzeźby te to nic innego jak las zamknięty w finezyjnych formach ze szkła, przywodzących na myśl swym kształtem kroplę deszczu , czy bąble powietrze. Książka „Wieczny las” to efekt spotkań z ludźmi napotkanymi na wystawach rzeźb organizowanych w Puszczy Białowieskiej, lasie mazurskim oraz lesie beskidzkim.

Jakie są największe zalety tej książki? Jest to lekka książka, z bardzo przyjemną narracją Justyny, w sam raz na długi jesienny wieczór (spokojnie można ją przeczytać w ciągu jednego wieczora). Jest przepięknie wydana, tekst wzbogacony jest malunkami Justyny oraz zdjęciami rzeźb FOREST FOREVER. Idealnie sprawdzi się jako ładny prezent pod choinkę dla mamy, czy koleżanki z pracy, która lubi dajmy na to powieść obyczajową.

Jak dla mnie książka ta zbyt często ociera się o ezoterykę i magię, to można znaleźć w niej ciekawe wzmianki np. o zbieraniu grzybów. Jest też rozmowa z klasykiem polskiej sceny przyrodniczej, czyli Adamem Wajrakiem, który wspiera walkę o ochronę Puszczy Białowieskiej przed niebezpiecznymi zapędami polityków. Poznacie też parę innych osób, które zrezygnowały z pogoni wielkich miast i swoje życie związały z lasem, który realnie stanowi część ich życia.

W moim odczuciu „Wieczny las” to nie jest najlepsza książka dla przyrodników, czy ekologów lubiących konkrety.  Mogę ją polecić tym przyrodnikom i tym ekologom, którzy chętnie dla odmiany sięgną po lekką książkę, nie przeładowaną wynikami badań naukowych, czy trudnymi definicjami. Ot takie codzienne spojrzenie na las ludzi mieszkających blisko niego.


Post powstał we współpracy z Księgarnią Internetową Selkar.


Więcej ciekawych książek znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

3 odpowiedzi

  1. W bardzo fajny sposób przekazujesz to co Cię interesuje. Z przyjemnością będę tu zaglądała. Ten tematy też mi są bliskie, chociaż koncentruje się głównie na zwierzętach.

    1. Dziękuję bardzo za miłe słowa 🙂 Podobają mi się tematy na Twoim blogu, więc też na pewno będę do Ciebie zaglądać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *