fbpx
wilczyca nate blakeslee - opowieść o wilkach z Yellowstone

Recenzja książki „Wilczyca” autorstwa Nate`a blakeslee

Kiedy „Wilczyca” Nate`a Blakeslee ukazała się w Polsce bardzo zaciekawiła mnie okładka i tytuł. Nie byłam tylko pewna, czy to książka faktycznie o wilkach, czy może powieść obyczajowa lub thriller. Ponieważ szczęśliwie okazało się, że jest to książka – reportaż o wilkach, to przedstawiam jej recenzję.

Książka ta to historia reintrodukcji wilków do Parku Narodowego Yellowstone, a raczej walki o wilki i walki z wilkami. Tytułowa wilczyca to „Szóstka”, samica alfa, której niesamowite życie, nietuzinkowa osobowość, a w końcu tragiczna śmierć zwróciły uwagę całego świata na sytuację wilków w najstarszym i chyba najsłynniejszym Parku Narodowym w Stanach Zjednoczonych.

Wilczyca Nate Blakeslee

Opowieść jest snuta głównie z punktu widzenia Ricka Mcintyre, pracownika Parku, który poświęcił niemal każdy dzień swojej kariery poświęcił na obserwowanie wilków . To dzięki niemu wiemy, jak wilki sprowadzone w 1995 roku odnalazły się w Yellowstone, jak wygląda struktura watahy i co się stanie, gdy jedna wataha spotka się z inną watahą. Opisy życia wilków, zwłaszcza watahy założonej przez Szóstkę są niezwykle zajmujące. Obserwatorzy wilków, jak i czytelnicy z pewnością ciężko przyjmują do wiadomości historie, w których członkowie watahy doznają jakiegoś uszczerbku na zdrowiu lub giną. Zasadą parków narodowych jest jednak to, że trzeba naturę zostawić jej prawom i nie ingerować w jej zasady.

Ale dużą część fabuły książki stanowi polityka i wpływy różnych lobby społecznych, zwłaszcza farmerów i myśliwych, na ochronę przyrody. Bo jak się okazuje nie wszyscy byli zadowoleni z powrotu wilków. Ba, niektórzy od samego początku zaciekle się temu sprzeciwiali, a gdy wilki powróciły mocno optowali za możliwością polowania na nich.

I tak czytając o tych przepychankach między obrońcami przyrody, a przeciwnikami wilków, ogarnia mnie lekkie przerażenie, jak wiele zależy od tego kto jest u władzy i jakie decyzje będą z korzyścią dla dalszego trzymania się u władzy.

Książka napisana jest świetnie, bardzo dobrze się ją czyta, mimo, że tytułowa wilczyca nie doczekała się happy endu. Książka otwiera oczy na to, że ochrona przyrody może mieć wymiar polityczny, ale też, że lokalna walka o ochronę przyrody, dzięki światowej opinii publicznej może zakończyć się sukcesem.
Nie zapomnij przeczytać źródeł, bo oprócz bogatej bibliografii znajdziesz tu również wiele ciekawych informacji o wilkach, zwłaszcza w źródle dla rozdziału 4.

Więcej ciekawych książek o tematyce przyrodniczej znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

Comments

One Comment

  • Wielki spis książek przyrodniczych –

    […] 1. Olbrzymy i karły w świecie zwierząt – Everhard Johannes Slijper2. Simba. The life of the lion – C.A.W. Guggisberg3. Ryjówka przeznaczenia (komiks) – Tomasz Samojlik4. Sztuka tropienia zwierząt – Włodzimierz Jędrzejewski, Wadzim Sidarowicz5. Ssaki Polski – Włodzimierz Serafiński (moja recenzja)6. Bystre zwierze – Frans de Waal7. Andrzej Kruszewicz opowiada o ssakach świata – Andrzej Kruszewicz (moja recenzja) 8. Ssaki Polki od A do Z – Sławomir Wąsik9. Mammal species od the world: a taxonomic and geographic reference – DeeAnn M. Reeder, Don E. Wilson10. Solo – dziki pies afrykański – Hugo Van Lawick (moja recenzja) 11. Nie taki straszny wilk – Farley Mowat12. Ape – John Sorenson13. Pig Tales – Candance Croney14. Dobra świnka, dobra – Sy Montgomery15. Simba – the Life of the Lion – C.A.W. Guggisberg16. Niedźwiedzica z Baligrodu i inne opowieści Kazimierza Nóżki – Marcin Szumowski17. Ssaki. Zwierzęta świata – Włodzimierz Serafiński, Ewa Wilgus – Serafińska18. Manatees and Dugons, Facts on File – J.E. Reynolds19. W cieniu człowieka – Jane Goodall20. Ssaki, zarys teriologii21. Galilelusz i delfiny – Adrian Berry22. Kuny – Jacek Goszczyński, Jerzy Romanowski, Andrzej Zalewski23. Wilk – monografia przyrodniczo – łowiecka – Henryk Okarma24. Wilka, zagrożenie i przyszłość – Studio Komputerowe „Aleluja”, 1999 25. The Pine Marten – J. Birks26. Zając – Z. Pielowski27. Sarna – Z. Pielowski28. Bóbr – symbol powrotu do natury – P. Brzuski, A. Kulczycka29. Przyczyny spadku populacji zająca szaraka w Polsce – R. Dziedzic30. Ryś – Henryk Okarma31. Daniel – R. Dzięciołowski32. Bóbr – R. Dzięciołowski33. Tchórz – M. Brzeziński, J. Romanowski34. Borsuk – P. Sumiński35. Łoś – R. Dzięciołowski, Z. Pielowski36. Ssaki drapieżne Europy – Piotr Sumiński, Jacek Goszczyński, Jerzy Romanowski37. Dzik – Bogusław Fruziński38. Lis – Jacek Goszczyński39. Klucz do oznaczania włosów ssaków Polski – B. Dziurdzik40. Niedźwiedź brunatny w polskiej części Karpat – Z. Jakubiec41. Chomik europejki – Joanna Ziomek, Agata Banaszek42. Jane Goodall – pani od szympansów – Danuta Tymowska (moja recenzja)43. Wilczyca – Nate Blakeslee (moja recenzja) […]

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *