Wolontariat, czyli udany sposób na wakacje

Wciąż brak pomysłu na wakacje? Wybierzcie jeden z setek programów wolontariatu w dowolnym miejscu świata! Pamiętajcie, że wolontariat to same plusy:

  • dajecie bezinteresowną pomoc, a przy tym macie szanse na twórczy samorozwój
  • poznajecie nowych ludzi, nowe miejsca, poszerzacie swoje horyzonty, dzięki czemu zdobywacie doświadczenie i znajomości, które w przyszłości mogą zaprocentować
  • nie musicie martwić się nudą –  przeżywacie właśnie przygodę życia!

Rodzaju wolontariatów jest oczywiście mnóstwo, z racji tematyki bloga, będzie tu mowa jedynie o wolontariatach związanych z dziką przyrodą. Pierwsze skojarzenia wędrują pewnie do Afryki, ale na początek spokojnie możecie poszukać wolontariatu w Polsce lub w Europie. Wachlarz możliwości jest dość spory: od ogrodów zoologicznych, fokariów, przez parki narodowe, aż po udział w projektach badawczych. Musicie pamiętać, że z samej definicji wolontariat wiąże się z darmowa pracą, ale czasami możecie trafić na oferty, w których pokrywają Wam koszt dojazdu, noclegu, czy nawet możecie liczyć na niewielkie kieszonkowe.

Jeśli interesuje Was weterynaria i opieka nad zwierzętami, możecie próbować swych szans w takich projektach jak:http://www.projects-abroad.pl/_photos/projects/veterinary-medicine-and-animal-care/volunteer-with-dog-in-ghana.jpg

 

  • hipoterapia w Boliwii i Argentynie
  • kynoterapia w Boliwii
  • weterynaria w Ghanie, Indiach i na Samoa
  • opieka nad zwierzętami w Meksyku
  • ochrona zagrożonych gatunków w Chinach i Rumunii

Tutaj uwaga: wszystkie wolontariaty związane z dziedziną weterynarii są przeznaczone jedyne dla studentów i lekarzy weterynarii; te związane z opieką nad zwierzętami są osiągalne dla każdego.

Przykładowe projekty z zakresu ochrony środowiska i ekologii:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/76/Blue_Linckia_Starfish.JPG/640px-Blue_Linckia_Starfish.JPG

 

  • Boliwia – farma
  • Kambodża – rafa koralowa
  • Kostaryka – lasy deszczowe
  • Indie – ekosystem wsi
  • Meksyk – wybrzeże tropikalne
  • Peru – dżungla amazońska
  • RPA/Botswana – afrykańskie sawanny
  • Tajlandia – rafy koralowe, lasy namorzynowe

Informacje dotyczące wszystkich powyższych projektów możecie znaleźć na stronie Projects Abroad. Jest to organizacja zajmująca się wolontariatem międzynarodowym i stażami zawodowymi. Na stronie znajdziecie również przydatne informacje jak przygotować się do wolontariatu i jak dotrzeć na miejsce, w którym ten wolontariat ma się odbywać. Co najważniejsze, strona jest prowadzona w języku polskim, więc każdy będzie mógł spokojnie zdobyć wszelkie potrzebne mu informacje.

Po studiach miałam wielkie plany wybrać się na wolontariat na farmę Harnas, do Namibii. Fundacja Harnas Wildlife Foundation działa od 1975 roku, i stanowi  zarówno przejściowy sierociniec jak i lecznicę dla dzikich zwierząt zamieszkujących okolice farmy. Do zadań wolontariuszy należy karmienie zwierząt, opieka nad nimi, wyprowadzanie na spacer rekonwalescentów, patrolowanie okolicy oraz branie udziału w akcjach uświadamiających lokalne społeczności o konieczności ochrony dzikich zwierząt. Niestety moje marzenia uderzyły o mur finansowy: 3 tygodniowy wolontariat kosztowałby mnie..11 tysięcy złotych!  Nie piszę tego, żeby Was zniechęcić, bynajmniej! Musicie jednak być świadomi, że w przypadku większości wolontariatów musicie ponieść koszt przelotu samolotem, wizy, a także musicie się zakwaterować i sami wyżywić. Nawet jeśli macie nocleg w miejscu, w którym odbywa się wolontariat, płacicie za swoje utrzymanie. W przypadku Afryki mogą to być spore koszty, ze względu na to, że posiłki to zawsze mięso, które jest tam bardzo drogie. Musicie też zadbać o swoje zdrowie, co wiąże się ze szczepieniami, z lekami przeciwmalarycznymi, środkami owadobójczymi i cała apteczką leków, które mogą się przydać, a których może nie być na miejscu. Na pewno warto zabrać ze sobą parę pakietów strzykawek z igłami i rękawiczki jednorazowe – musicie pamiętać, że poziom higieny i medycyny w krajach rozwijających się, wciąż jest na niskim poziomie, lepiej więc się dobrze przygotować do takiej wyprawy. Warto też zadbać o odpowiedni do klimatu i rodzaju wykonywanego wolontariatu strój i obuwie, a także zabrać ze sobą dobrej jakości sprzęt fotograficzny. Jak więc sami widzicie, na ogólny koszt odbycia wolontariatu składa się sporo czynników, warto więc na taką wyprawę zacząć oszczędzać kilka miesięcy wcześniej.

I jeszcze jedno – wolontariat może stanowić drzwi do Waszej kariery zawodowej. Więc wszelkie ewentualne wydatki potraktujcie jako inwestycję w Waszą przyszłość. Nawet jeśli będzie to jednorazowa przygoda, z pewnością będzie niezapomniana i warta każdych pieniędzy.

Poznaj pozostałe wpisy z kategorii "Praca dla biologa"

3 odpowiedzi

  1. witam,
    mam pytanie odnośnie fundacji harnas 😀 jak się tam dostać ? pojechać tam jest moim marzeniem od dawna , ale nie za bardzo wiem jak to zrobić .
    pozdrawiam

    1. W sprawie wolontariatu kontaktowałam się z Harnasem w 2011 roku, więc pewnie wszystkie szczegóły są nieaktualne. Spróbuj napisać na [email protected], Marika Kotze udzieliła mi sporo dodatkowych informacji. Jeśli mail jest już nieaktywny, to spróbuj wypełnić formularz na stronie Harnasu: http://harnas.org/contact_us. Możesz też zerknąć na formularz zgłoszeniowy: http://harnas.org/pages/Volunteer-Booking-Form
      Język niemiecki i angielski najmilej widziane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *