fbpx

Jeśli lubisz przyrodę i lubisz robić zdjęcia to mam dla Ciebie 5 wskazówek jak fotografować przyrodę.

Większość porad jest uniwersalna, ale z racji, że głównie fotografuję zwierzęta, opis metodyki będzie oparty na fotografowaniu mniejszych i większych zwierząt.

Jeśli miałabym dać osobie początkującej krótką radę, powiedziałabym tak: jeśli chcesz robić piękne zdjęcia przyrody to uzbrój się w cierpliwość i na początku fotografuj w dni z błękitnym niebem – zapewnisz sobie odpowiednią ilość światła, świetne tło i kontrast dla fotografowanych zwierząt, czy roślin. A najważniejsze to ćwicz, rób zdjęcia i nie zniechęcaj się! 

1. Cierpliwość

To co każdy fotograf zwierząt powinien posiadać to bardzo duża dawka cierpliwości i mnóstwo czasu. Najlepsi fotografowie potrafią  zakamuflować się w jednym miejscu na długie godziny, czekając na to jedno, jedyne ujęcie. Albo po prostu na pojawienie się w tym miejscu jakiejś zwierzyny! Nawet fotografując zwierzęta domowe potrzebna jest cierpliwość, bo albo nie chcą pozować, albo źle się ustawią, albo tło jest nie takie, albo światło marne – po prostu trzeba się uzbroić w cierpliwość i czekać na właściwe ujęcie.
Fotografując np. krajobrazy, drzewa pomnikowe lub kwitnące krokusy na halach w Tatrach również trzeba mieć sporo cierpliwości – bo krokusy kwitną tylko raz w roku, a sosna w Pieninach inaczej prezentuje się o zachodzie słońca, niż w pochmurny dzień. Często trzeba wielu dni, wielu nieudanych wypraw, aby w końcu uzyskać oczekiwany efekt.

2. Sprzęt

Wbrew pozorom sprzęt w fotografowaniu przyrody nie jest najważniejszy, z powodzeniem można robić świetne zdjęcia telefonem komórkowym. Wszystko zależy od tego co będzie obiektem Twoich zdjęć. Zwierzęta domowe i gospodarskie, które zazwyczaj są duże i mało ruchliwe można spokojnie sfotografować telefonem – jakość zdjęć bywa często lepsza niż na starszych modelach aparatów cyfrowych. Model aparatu również nie jest najważniejszy, dobre zdjęcia przyrody wyjdą robione zarówno tańszym, jak i droższym aparatem. Najważniejszy jest obiektyw. Można zaopatrzyć się w obiektyw do makrofotografii, można wybrać teleobiektyw do fotografowania w oddaleniu. Na początek polecam obiektyw z dużym zoomem, którym będzie można zrobić zdjęcia zarówno owadom jak i siedzącym w koronach drzew ptakom.

Bardzo przydatny jest też statyw. Jak już wspomniałam wyżej fotografowanie zwierząt wiąże się często ze staniem w jednym miejscu, a aparat z dużym obiektywem potrafi sporo ważyć. Statyw pomoże również w uzyskaniu ostrych zdjęć, jest także nieodzowny w fotografowaniu po zmierzchu. W fotografowaniu krajobrazów służy m.in. do robienia panoram.
I bardzo ważne: nie wstydź się fotografować w trybie auto! Kiedy oswoisz się ze sprawnym „trzaskaniem’ zdjęć, będzie czas na nauki trybów manualnych. Pamiętaj też, że zdjęcie można wspaniale obrobić w jednym z wielu programów graficznych, jest to zupełnie naturalna kolej rzeczy, a nie oszustwo!

3. Pora roku

Fotografować zwierzęta można cały rok. Wbrew pozorom zima nie jest beznadziejną porą dla początkujących fotografów. Dlaczego? Nie ma liści wśród których chowają się ptaki. Co prawda ogromna część gatunków odleciała, ale do miast zlatują się krukowate, w karmnikach pojawiają się sikory i gile, a na zbiornikach wodnych widać łabędzie, które nie odleciały do ciepłych krajów. Minusem zimy jest krótki dzień i często pochmurne niebo (które często jest też dużym plusem). Jesienią można robić przepiękne zdjęcia krajobrazów, zwłaszcza wczesną jesienią, gdy nad ziemią unosi się mgła. No i oczywiście nie można pominąć pięknej, polskiej, złotej jesieni! Październik jest świetnym miesiącem na zdjęcia, bo pogoda wciąż dopisuje, a liście pięknie mienią się paletą barw! Natomiast wiosną i latem można poszaleć! Motyle, ptaki, sarny na polanach, bażanty na łąkach, żaby w zbiornikach wodnych – pstrykaj ile się da, a następnie rewiduj zdjęcia. Na początku najważniejsze jest złapanie zwierzaka w kadr, a im dłużej będziesz fotografować, tym łatwiej będzie Ci przy okazji zwrócić uwagę na kompozycję, światło, balans bieli, itp., dzięki czemu stworzysz zapierające dech zdjęcia przyrody.

4. Pora dnia

Dla każdego fotografa magicznymi porami dnia jest poranek i zmierzch – dzięki pięknemu światłu można wyczarować prawdziwie magiczne kadry. I w tych godzinach najłatwiej fotografować np. ptaki, ponieważ najgorętszą część dnia odpoczywają w ukryciu, dlatego też wyjście na poszukiwanie ptaków w samo południe może być kiepskim pomysłem. Godziny między 10 a 14 charakteryzują się bardzo ostrym światłem, które może powodować efekt prześwietlenia. Natomiast zdjęcia nocą koniecznie ćwicz z obiektywem i tu konieczna jest znajomość funkcji manualnych swojego aparatu. Jeśli robisz zdjęcia kwiatom to popróbuj robienie zdjęć temu samemu kwiatu o różnych porach dnia i z różnych stron – zobaczysz jakie efekty będą rano, a jakie wieczorem, i czy zdjęcie lepiej będzie wyglądać, gdy zrobicie zdjęcie delikatnie pod światło, czy ze słońcem świecącym za aparatem.

A jeśli chcesz poznać rady od profesjonalisty to polecam serdecznie poradnik „Fotografowanie polskiej przyrody” Grzegorza Bobrowicza.

5. Wybór modela

Czy to będą żaby, ptaki, czy sarny trzeba pamiętać, żeby fotografując zwierzęta nie niszczyć ich siedlisk, nie płoszyć, nie zbliżać się za blisko do gniazd, nie nęcić jedzeniem i nie podchodzić za blisko. I oczywiście pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Jeśli chcesz profesjonalnie fotografować zwierzęta to niezbędna będzie podstawowa wiedza o danej grupie zwierząt. Na co zwrócić uwagę? Preferowane siedliska, dzienna aktywność, czy ulubione pożywienie. Na początek wybierz „łatwych” modeli, np. gołębie – są wszędzie i nie uciekają przed człowiekiem (poza grzywaczem, który unika człowieka), można więc je fotografować do woli i wreszcie popróbować ustawienia aparatu. Zimą fotografuj gawrony i kawki – są duże i mało płochliwe, więc łatwo je fotografować z niewielkiej odległości. Kury – świetne modelki dla początkujących fotografów! Pobaw się ustawieniami i poznaj swój aparat – a jeśli wciąż nie możesz się odnaleźć w zawiłej instrukcji to serdecznie polecam kurs Dominiki z Kobiecej Foto Szkoły, po którym Twoja fotografia skoczy o parę szczebli wyżej!

Zasada uważności obowiązuje również w fotografowaniu flory – np. fotografując krokusy na halach objęte ochroną musimy pamiętać, aby ich nie deptać, nie zrywać i nie śmiecić na stanowiskach, na których rosną.

Wyróżniłabym trzy rodzaje fotografowania zwierząt:
– studyjne/plenerowe z oswojonymi/niebojącymi się człowieka zwierzętami,
– terenowe w marszu, czyli fotografowanie napotkanych zwierząt,
– terenowe z przyczajki, czyli fotografowanie z ukrycia.

I moja dewiza sprawdzi się tu najlepiej: to okazja czyni fotografa, a więc zawsze staraj się mieć przy sobie aparat, bo nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy trafisz na świetny temat do fotografowania.

Niezależnie od tego, który rodzaj fotografii preferujesz, zawsze przed rozpoczęciem robienia właściwych zdjęć zrób zdjęcia próbne, oceń balans bieli na zdjęciu, dostosuj światło, pobaw się ustawieniami (oczywiście, jeśli nie robisz zdjęć w opcji auto). A jeśli chcesz podkręcić trochę jakość zdjęć to poluj na złotą godzinę, albo dni z nietuzinkowymi chmurami na tle błękitnego nieba – nadają zdjęciu niepowtarzalny klimat i będą się wyróżniać na tle tysięcy innych zdjęć.

Więcej wpisów w kategorii „Fotografia” znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

fotografia przyrodnicza

3 odpowiedzi

  1. Oj, ja zdecydowanie wychodzę z założenia, że zdecydowanie każdą fotografię można ćwiczyć robiąc zdjęcia telefonem i staram się szerzyć tę ideę, gdzie tylko mogę! 🙂 Sama robię zdjęcia lustrzanką tylko podczas zleceń, a na co dzień telefon świetnie daje sobie radę. 😀

    1. No i telefon ma ten plus, że zawsze się go ma przy sobie, jest lekki i zajmuje mało miejsca ☺

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *