fbpx

"Głód" Martína Caparrósa

Głód – coś co każdy z nas doskonale zna. Głód – pretekst do grymaszenia i wymyślania co by tu dobrego się zjadło. Głód – przyczyna śmierci ponad 9 miliona ludzi na świecie rocznie. Czy więc na pewno wiesz co to głód?

Co niespełna 4 s 1 osoba umiera na skutek głodu, niedożywienia i wywołanych tym chorób. 17 w ciągu minuty, 25 tysięcy każdego dnia, ponad 9 miliona w ciągu roku. Półtora Holocaustu rocznie

„Głód” Martín Caparrós

Liczby. Jak bardzo je lubimy, jak mocno do nas przemawiają, jak mocno nas szokują i jak szybko przechodzimy z nimi do porządku dziennego. Liczb w książce „Głód” jest co niemiara. I są to liczby o których istnieniu wolelibyśmy nie wiedzieć – dla własnego spokoju. Ale te liczby istnieją i nam, ludziom uprzywilejowanym, ludziom najedzonym, nie powinny dawać spokoju.

Ale żeby wzburzony czytelnik nie przeszedł od razu do porządku dziennego, to autor zastosował sprytną taktykę: ubrał te liczby w skórę realnych ludzi. Tak więc czytamy o Kadi głodującej w Nigerze. O Rahmati głodującej w Indiach. O Hakim głodującej w Bangladeszu. Lista ciągnie się dalej, przez kolejne kraje tego Innego Świata, gdzie głód to codzienność.

Głód ma twarz kobiety

Martín Caparrós przedstawia losy głównie kobiet, bo 60% głodujących to właśnie kobiety. Cały dzień martwią się o zdobycie pożywienia i zastanawiają się jak to pożywienie rozdzielić. Czy w pierwszej kolejności nakarmić dzieci, przeważnie dość liczne? Czy więcej dać mężowi, który przecież zarabia na utrzymanie rodziny i musi mieć siły fizyczne do pracy? Czy dzisiaj zostawić więcej dla siebie, żeby mieć siły pilnować dzieci i szukać pożywienia następnego dnia.

Głód i niedożywienie

Autor wyraźnie podkreśla, że obok głodu to niedożywienie jest poważnym zagrożeniem życia, zwłaszcza dla dzieci poniżej 5 roku życia. Niedożywione dzieci nigdy nie będę tym, kim mogły by być, bo tracą możliwość prawidłowego uformowania neuronów. . Zawsze będą do tyłu względem dzieci, które miały zapewnione minimum wyżywienia potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Niedożywienie – niedobór składników pożywienia niezbędnych dla prawidłowego wzrostu, czyli witamin i minerałów

Głód – niedożywienie w połączeniu z brakiem białka i kalorii niezbędnych do uzupełnienia zużywanej energii

„Głód” Martín Caparrós

Ta książka to według mnie genialny reportaż, który ukazuje wielowarstwowość głodu, jego implikacje na całe społeczeństwa, jego powody – nie tak oczywiste i jego okrutne skutki. Czytając kolejne kartki książki ma się tyle przemyśleń, że starczyłoby tego na stworzenie kilku książek o różnych zagadnieniach.

Jak do diabła możemy żyć, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy?

Słowa te często pojawiają się w książce i nie sposób się z nimi nie zgodzić. Bo to naprawdę zatrważające w jakich warunkach żyje 1/3 ludzkości. Mnie osobiście zafascynowała warstwa historyczna głodu, czyli wspominki największych klęsk głodu w historii.

Zanim zaczniesz czytać tę książkę, bo mam nadzieję, że to zrobisz, muszę Cię przestrzec. Napisałam, że to reportaż, jednak autor nie jest tutaj bezstronnym widzem. W wielu kwestiach ma swoje mocne zdanie, które nieraz mocno podkreśla wprowadzając krytykę wobec strony przeciwnej. Sugeruję, żeby nie zrażać się tymi osobistymi wypadami autora i skoncentrować na głównym temacie jakim jest „Głód”.


Więcej recenzji książkowych znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

Artykuł zawiera link afiliacyjny.

Jedna odpowiedź

  1. Jest tak wiele rzeczy, z których nie zdajemy sobie sprawy… Warto raz na jakiś czas otworzyć szerzej oczy i zobaczyć jak wielu z nas urodziło się pod szczęśliwą gwiazdą, bo mamy co jeść, pić, mamy w co się ubrac i gdzie mieszkać… A jednak lubimy narzekać… Chętnie sięgnę do polecanej przez Ciebie książki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *