fbpx

Ilustrowany Inwentarz Drzew to kolejna propozycja wydawnictwa Zakamarki autorstwa Emmanuelle Tchoukriel, z którą warto się zapoznać. Zilustrowany został pokrój drzewa, czyli jego kształt oraz liście i owoce. Każdemu gatunkowi towarzyszy krótka charakterystyka wraz z nazwą łacińską, wysokością maksymalną jakie osiąga drzewo oraz przybliżonym wiekiem, do jakiego dożywa dany gatunek. We wstępie dowiadujemy się jak nazywać poszczególne części liścia, jakie rodzaje liści wyróżniamy i w jaki sposób rosną liście na gałązkach – jest to bardzo ważna informacja w przypadku, gdy nie znamy drzewa, a chcemy go zidentyfikować przy pomocy klucza do oznaczania drzew. Inwentarz wskazuje również najbardziej charakterystyczny gatunek zwierzęcia związany z daną rośliną.

Książka bardzo przypadła mi do gustu, i z pewnością poleciła bym ją początkującym przyrodnikom. Z inwentarza można się dowiedzieć nie tylko jak wygląda drzewo, ale również poznać jego znaczenie użytkowe oraz znaczenie w przyrodzie. Przeglądając stronice można nabrać ochoty, aby wyjść z domu i przyjrzeć się na nowo otaczającym nas drzewom, nazwać je po „imieniu”, zebrać liście i stworzyć z nich album lub kolorowy obraz. Piękne, kolorowe ilustracje, mogą być zresztą wzorcem dla młodych artystów, w doskonaleniu sztuki rysunku.

ilustrowany inwentarz roślin - eukaliptus

Patrząc na cenę książki (blisko 50 zł) chciało by się jednak trochę więcej – elementy które się przeplatają przy okazji różnych gatunków, takie jak wygląd kory, nasion i owoców, chciałabym oglądać przy każdym drzewie. Cenne dla mnie są natomiast ciekawostki opisujące każdy gatunek – i tego chciało by się więcej!

 

Jeśli lubicie ta pozycja przypadła Wam do gustu, wiedzcie, że ukazał się również Ilustrowany Inwentarz Zwierząt „rysika” tej samej autorki. Recenzję książki znajdziecie tutaj.


Post powstał we współpracy z wydawnictwem Zakamarki.

2 odpowiedzi

  1. Rozpoznawanie drzew i ich liści to cenna umiejętność. Bardzo fajny pomysł na książkę! Chciałbym mieć taką w mojej małej biblioteczce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *