fbpx

Ilustrowany Inwentarz Zwierząt autorstwa Emmanuelle Tchoukriel to znakomita propozycja wydawnictwa Zakamarki dla wszystkich wielbicieli starej szkoły nauk przyrodniczych. Autorka zilustrowała blisko 100 gatunków z całego świata. Znajdziemy w niej drapieżniki i kolorowe ptaki z tropikalnych rejonów Afryki, Azji i Ameryki Południowej, mieszkańców pustyń czterech stron świata, niesamowite zwierzęta z ciepłych i zimnych wód wszechoceanu, a także dobrze nam znane zwierzęta użytkowe obszarów wiejskich i zamieszkałych przez człowieka. Obok kolorowych ilustracji znajduje się krótki opis charakteryzujący dane zwierzę.

Książka przenosi w XVIII i XIX wiek wielkich odkryć przyrodniczych, kiedy nie istniały aparaty fotograficzne i odkrywane zwierzęta były szkicowane przez przyrodników. Jest to książka nie tylko dla osób ciekawych przyrody, może być również świetnym wzorcem dla młodych adeptów sztuki rysowania: łatwiej bowiem uczyć się rysować naszkicowane wizerunki zwierząt, niż te sfotografowane.

ilustrowany inwentarz zwierząt - ocean

Przy każdej ilustracji znajduje się nazwa polska oraz łacińska, a także przyporządkowanie systematyczne oraz jakaś ciekawostka na temat danego gatunku. Co prawda jest to inwentarz, a nie atlas, ale patrząc na cenę (blisko 50 zł) czuję duży niedosyt opisów, chciałoby się tych ciekawostek przeczytać więcej.

Wszystkim pasjonatom przyrody polecam również Ilustrowany inwentarz drzew, którego recenzję przeczytacie tutaj.


Post powstał we współpracy z wydawnictwem Zakamarki.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *