Jako mała dziewczynka zafascynowana przyrodą marzyłam o wyprawach do Afryki i Ameryki Południowej, by obserwować zwierzęta. Marzyłam o wystąpieniach na międzynarodowych konferencjach, na których moje prelekcje miały by realny wpływ na ochronę przyrody. Przy okazji chciałam mieć męża, dzieci i przytulny dom. Moje marzenia nigdy w pełni się nie spełniły, ale ta abstrakcyjna lista życzeń stała się udziałem innej dziewczynki – tą dziewczynką była Jane Goodall. Przedstawiam recenzję znakomitej biografii tej wybitnej w świecie naukowym postaci autorstwa Danuty Tymowskiej: Jane Goodall – Pani od szympansów.

Dla mnie dobra biografia powinna mieć cechy dobrej powieści i ta książka takie cechy posiada, dzięki czemu pochłonęłam tę książkę z wypiekami na twarzy.

Jane Goodall poświęciła kilkadziesiąt lat swojego życia na badanie szympansów w ich naturalnym środowisku życia. Gdy zaczynała badania w Gombe w Tanzanii świat traktował kobiety co najwyżej jako pomoc ich uczonych mężów; nie dopuszczano do myśli, że to kobieta będzie głównym badaczem, pionierem, odkrywcą. Zaznaczyć trzeba, że to wielka pasja i niesamowity upór, ale też ogromne szczęście do właściwych ludzi sprawiły, że młodej kobiecie, sekretarce, powierzono badania w dziczy nad bądź co bądź niebezpiecznym dla ludzi gatunkiem.

Dzięki jej wielkiej determinacji, ale też uporowi jej mentora Louisa Leakey` a Jane nie tylko mogła zrealizować marzenie o pracy ze zwierzętami, ale też pokonać sztywne zasady panujące w ówczesnym świecie naukowym. Początkowo ograniczała się tylko do badania tego gatunku, ale po jednej z międzynarodowych konferencji została poinformowana o karygodnych warunkach jakie panują w laboratoriach biomedycznych, w których trzymane są również szympansy. Od tego czasu Jane stała się aktywistką walczącą o poprawę bytowania szympansy w niewoli, ale też czynną ochronę gatunkową w naturze.

Jej nowatorskie metody wywróciły do góry nogami przestarzałą metodykę naukową. Bardzo utożsamiam się z jej założeniem, że często to pasja i konsekwencja w działaniu są ważniejsze niż tytuły naukowe. Jej upór i wspomniana konsekwencja uczyniły ją jedną z najważniejszych osób nauki naszych czasów i jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie.

Autorka dokonuje świetnej analizy osób blisko związanych z Jane i mających największy wpływ na jej życie. Zdecydowanie jej opis życia Jane zachęca do sięgnięcia po inne pozycje o jej życiu i działalności, ale też do książek które stworzyła sama Jane – a jest ich niemało.

Więc jeśli jesteś zapalonym przyrodnikiem, albo masz pasję i cel, ale przed sobą wiele przeszkód to nie zniechęcaj się, ale sięgnij po tę książkę – da Ci nadzieję, że każdy problem jest tylko przeszkodą, którą trzeba usunąć z drogi prowadzącej ku marzeniom.

Książkę kupisz
w księgarnii internetowej
„Tania Książka”

Więcej książek o tematyce przyrodniczej znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.