fbpx
jane goodall pani od szympansów

Jane Goodall – Pani od szympansów – recenzja książki

Jako mała dziewczynka zafascynowana przyrodą marzyłam o wyprawach do Afryki i Ameryki Południowej, by obserwować zwierzęta. Marzyłam o wystąpieniach na międzynarodowych konferencjach, na których moje prelekcje miały by realny wpływ na ochronę przyrody. Przy okazji chciałam mieć męża, dzieci i przytulny dom. Moje marzenia nigdy w pełni się nie spełniły, ale ta abstrakcyjna lista życzeń stała się udziałem innej dziewczynki – tą dziewczynką była Jane Goodall. Przedstawiam recenzję znakomitej biografii tej wybitnej w świecie naukowym postaci autorstwa Danuty Tymowskiej: Jane Goodall – Pani od szympansów.

Dla mnie dobra biografia powinna mieć cechy dobrej powieści i ta książka takie cechy posiada, dzięki czemu pochłonęłam tę książkę z wypiekami na twarzy.

Jane Goodall poświęciła kilkadziesiąt lat swojego życia na badanie szympansów w ich naturalnym środowisku życia. Gdy zaczynała badania w Gombe w Tanzanii świat traktował kobiety co najwyżej jako pomoc ich uczonych mężów; nie dopuszczano do myśli, że to kobieta będzie głównym badaczem, pionierem, odkrywcą. Zaznaczyć trzeba, że to wielka pasja i niesamowity upór, ale też ogromne szczęście do właściwych ludzi sprawiły, że młodej kobiecie, sekretarce, powierzono badania w dziczy nad bądź co bądź niebezpiecznym dla ludzi gatunkiem.

Dzięki jej wielkiej determinacji, ale też uporowi jej mentora Louisa Leakey` a Jane nie tylko mogła zrealizować marzenie o pracy ze zwierzętami, ale też pokonać sztywne zasady panujące w ówczesnym świecie naukowym. Początkowo ograniczała się tylko do badania tego gatunku, ale po jednej z międzynarodowych konferencji została poinformowana o karygodnych warunkach jakie panują w laboratoriach biomedycznych, w których trzymane są również szympansy. Od tego czasu Jane stała się aktywistką walczącą o poprawę bytowania szympansy w niewoli, ale też czynną ochronę gatunkową w naturze.

Jej nowatorskie metody wywróciły do góry nogami przestarzałą metodykę naukową. Bardzo utożsamiam się z jej założeniem, że często to pasja i konsekwencja w działaniu są ważniejsze niż tytuły naukowe. Jej upór i wspomniana konsekwencja uczyniły ją jedną z najważniejszych osób nauki naszych czasów i jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie.

Autorka dokonuje świetnej analizy osób blisko związanych z Jane i mających największy wpływ na jej życie. Zdecydowanie jej opis życia Jane zachęca do sięgnięcia po inne pozycje o jej życiu i działalności, ale też do książek które stworzyła sama Jane – a jest ich niemało.

Więc jeśli jesteś zapalonym przyrodnikiem, albo masz pasję i cel, ale przed sobą wiele przeszkód to nie zniechęcaj się, ale sięgnij po tę książkę – da Ci nadzieję, że każdy problem jest tylko przeszkodą, którą trzeba usunąć z drogi prowadzącej ku marzeniom.

Książkę kupisz
w księgarnii internetowej
„Tania Książka”

Więcej książek o tematyce przyrodniczej znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

Comments

One Comment

  • Wielki spis książek przyrodniczych –

    […] 1. Psi dar – Claire Guest2. Olesya Turkina – Soviet Space Dogs 3. Z tatą w przyrodę – Wojciech Mikołuszko (moja recenzja) 4. Jak czytać wodę – Tristan Gooley5. Nieznane więzi natury – Peter Wohlleben6. Przewodnik wędrowca – Tristan Gooley7. Kalendarz przyrody – Henryk Sandner, Zdzisław Wójcik8. Ostatnie dziecko lasu – Richard Louv (moja recenzja) 9. Historia pszczół – Maja Lunde (moja recenzja) 10. Silent Spring – Rachel Carson11. The story of B – Daniel Quinn12. Kuna za kaloryferem – Adam Wajrak, Nuria Selva Fernandez13. Wielkie małe życie. Wspomnienia o radosnym psie – Dean R. Koontz 14. Błękit – Maja Lunde 15. Był sobie pies – W. Bruce Cameron 16. Był sobie szczeniak: Ellie – W. Bruce Cameron 17. Psiego najlepszego – W. Bruce Cameron 18. Wielka księga prawdziwych tropicieli – Adam Wajrak19. Małgorzata Falencka – Jabłońska opowiada o przyrodzie – Małgorzata Falencka – Jabłońska20. Marcin Jan Gorazdowski opowiada o psach – Marcin Jan Garazdowski21. Radosław Żbikowski opowiada o oceanach – Radosław Żbikowski22. Wojciech Gil opowiada o leśnych rodzinach – Wojciech Gil23. Człowiek który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta – Andrea Wulf (moja recenzja) 24. Doktór Muchołapski: Fantastyczne przygody w świecie owadów – Erazm Majewski25. Walden, czyli życie w lesie – Henry David Thoreau26. Przyroda w polskiej tradycji – S. i O. Klosiewicz27. The Invention of Nature – Alexander von Humboldt28. Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Alexandra von Humboldta – Andrea Wulf29. The Story of B – Daniel Quinn30. Juliusz Verne: 20000 mil podmorskiej żeglugi z przypisami Waltera J. Millera31. Łowiectwo – historia, obyczaje, etyka, kultura – W. Przybylski32. Saga o ginących i uratowanych – S. Maciejewski33. Encyklopedia psów rasowych – tom I i II – Hans Raber34. Inteligencja psów – Stanley Coren35. Złe nawyki psa – zwalczanie, zapobieganie – Dany Wilson36. Kotek, kocur, kiciuś, czyli wszystko o kotach – Hoffmann, Helga37. Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą – Peter Wohlleben38. W czym grzyby są lepsze od Ciebie? – Marta Wrzosek, Karolina Głowacka39. Algologia. Praktyczny przewodnik – Joanna Czerwik – Marcinkowska40. Kultura a natura i inne manifesty ekologiczne – Jan Gwalbert Pawlikowski41. Wyznania wojownika ziemi – Dave Foreman42. Na marne – Marta Sapała43. Szóste wymieranie. Historia nienaturalna – Elizabeth Kolbert44. 25 gramów szczęścia – Marcin Dorociński45. Podróż która zmieniła świat. Karol Darwin na pokładzie Beagle`a – Alan Moorehead46. Jane Goodall – pani od szympansów – Danuta Tymowska (moja recenzja) […]

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *