fbpx

„Owady Polski” już dawno widniały na mojej liście książek do przejrzenia. Sądziłam, że jest to przewodnik po rodzinach polskich owadów zdobiony pięknymi ilustracjami. W każdym razie nie spodziewałam się, że jest to przeciekawie napisana książka do poczytania.

W książce z grubsza zostały opisane wszystkie rzędy owadów występujące w Polsce, za wyjątkiem chrząszczy, którym poświęcony jest cały drugi tom. Oprócz podstawowych cech diagnostycznych zawsze podane są przykłady przedstawicieli danych rzędów z ciekawymi opisami spotkań autora z tymiż owadami.

Książka jest okraszona rewelacyjnymi zdjęciami z bogatego zbioru autora, a co więcej autor dzieli się też paroma sprawdzonymi patentami na fotografowanie przyrody. Jednak mam nadzieję, że pan Marek mi to wybaczy, ale bezwzględnie moje serce zdobyło zdjęcie, które nie tylko nie należy do autora, ale w dodatku przedstawia owada, który w Polsce nie występuje. Mowa o madagaskarskiej żyrafie, chrząszczu z rodziny podryjowatych. Takie różne ciekawe smaczki z owadziego świata to specjalność pana Marka.

madagaskarska żyrafa
Madagaskarska żyrafa Trachelophorus giraffa

Oczywiście „Owady Polski” to nie tylko piękne zdjęcia i ciekawostki zebrane przez pana Kozłowskiego, ale też ogrom wiedzy na temat owadów. Wprowadzenie do polskiego świata owadów, odnośniki do prac innych autorów, weryfikacja ludowych zabobonów i fakty z życia owadów to duża wartość tej książki. Ja np. dzięki tej książce zmieniłam swoje nastawienie do szerszeni.

Czy wiesz, że samiec szerszenia jest pozbawiony żądła?


Już teraz możesz kupić oba tomy serii Owady Polski w promocyjnej cenie!

KUP TERAZ


Więcej recenzji ciekawych książek znajdziesz klikając w poniższą grafikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *